Iza Łęcka Iza Łęcka 12.11.2019 10:11
PS5 SSD cartridge
8013V

PS5 z PlayStation Cartridge jako wymienny SSD? Sony mogło wpaść na genialny pomysł

PS5 będzie posiadać specjalnie zaprojektowane dyski SSD, które mają charakteryzować się wyjątkową szybkością odczytu oraz zapisu. Możemy podejrzewać, że wyprodukowanie części będzie wyjątkowo drogie, więc do rozwiązania tego problemu może posłużyć wykorzystanie pomysłu z PlayStation Cartridge.

Nie jest to w żaden sposób potwierdzona wiadomość, ale dziennikarze z Letsgodigital wykorzystali znaleziony patent, przygotowali z niego rendery i obrali wszystko w ciekawą hipotezę. Wiemy już, że Sony postawiło na bardzo szybkie SSD do PS5, które mają charakteryzować się sporą ceną – według niektórych plotek firma rozważała zaoferowanie na premierę nawet 2-3 wersji PlayStation 5. Urządzenia nie posiadałyby większej mocy, lecz różniłyby się wielkością SSD. Teraz pojawiła się inna koncepcja.

PS5 SSD cartridge 1

PS5 z PlayStation Cartridge i wymienne SSD?

Holendrzy odnaleźli opisywane na naszej stronie PlayStation Cartridge, dla którego z pozoru trudno znaleźć dobre zastosowanie – w końcu potwierdzono, że urządzenie skorzysta z płyt Blu-ray, a nie możemy raczej liczyć na PS Vita 2, ponieważ Sony poświęca cały swój wysiłek next-genowym PlayStation.

PlayStation Cartridge może mieć jednak znacznie ciekawsze zastosowanie – zdaniem Holendrów, japońska korporacja może przygotowywać wymienne dyski SSD, które będziemy dowolnie wymieniać. Pozwoli to zaoferować jedną (bazową) konsolę, do której w późniejszym terminie dokupimy odpowiedni SSD.

Gry już na aktualnej generacji potrafią ważyć ponad 120GB, więc w przypadku PS5 (które również musi zapisać dane na dysku konsoli) nawet 1TB może okazać się niewystarczającą przestrzenią. Gdy tylko next-geny pokażą swój charakter i pazur, produkcje mogą zajmować nawet po 200-300GB... A może nawet jeszcze więcej.

Sony nie musiałoby w tej sytuacji przygotowywać różnych wersji konsoli (z różnymi dyskami), a mogłoby skupić się na jednym modelu, do którego dokupimy PlayStation Cartridge. Poniżej możecie spojrzeć na rendery 3D.

PlayStation Cartridge może okazać się czymś istotnym

Nie z każdego patentu w ostateczności powstają nowe produkty, ale nad PlayStation Cartridge pracował Yujin Morisawa, przez którego ręce przechodzą najważniejsze projekty marki PlayStation. Urządzenie ponadto zostało zarejestrowane w Brazylii – w tym samym urzędzie zarejestrowano devkit PS5, którego istnienie zostało potwierdzone między innymi przez Sony.

Tak jak informowałam – nie jest to potwierdzona informacja, jednak musicie przyznać, że takie zastosowanie PlayStation Cartridge mogłoby okazać się strzałem w dziesiątkę.

PS5 SSD cartridge 2

PS5 SSD cartridge 3

Na naszym serwisie warto także sprawdzić:

Źródło: nl.letsgodigital.org/spelcomputers-games/sony-ps5-ssd-playstation-geheugen/

Tagi: Next-Gen playstation 5 PlayStation Cartridge ps5 sony