Tytus Stobiński Tytus Stobiński 30.08.2019 18:30
The Outer Worlds
749V

The Outer Worlds to krytyka kapitalizmu przedstawiona w prześmiewczej formie

The Outer Worlds, najnowsze dzieło autorstwa Obsidian Entertainment pojawi się na sklepowych półkach już pod koniec października. 

Tytuł zapowiada się doskonale, a każda kolejna informacja udostępniana przez twórców jedynie zwiększa nasze oczekiwania i próbuje pokazać, że kwestii "erpegowych" założeń, gra nie ma słabych punktów. O tym jednak, czy ta określana mianem "duchowego następcy Fallout: New Vegas" produkcja rzeczywiście spełni pokładane w niej oczekiwania, przekonamy się za niecałe dwa miesiące. 

Tymczasem, starszy projektant Obsidian Entertainment, Brian Heins opowiedział nieco, skąd studio wzięło inspirację, by wykreować dziwaczny świat The Outer Worlds. Jak możemy przeczytać w udzielonym portalowi gameindustrybiz wywiadzie, gra jest dość mocną krytyką kapitalizmu, choć nie skupia się jedynie na obecnych czasach, a po wzory sięga ku początkom XX wieku. Cały zespół bowiem przyjrzał się Stanom Zjednoczonym z tamtego okresu, a w szczególności przemysłowcom i skorumpowanym baronom, którzy wyzyskiwali niższą klasowo od siebie ludność. W pewnym momencie rząd jednak wprowadził regulacje, które ukróciły ten proceder i tu pojawia się wizja developera - co, jeśli nigdy do tego by nie doszło?

Efektem więc jest scenariusz gry, które skupia się na ludzkich koloniach, które należą do ogromnych korporacji, a każdej z nich przewodzi inny plan działania. To nieco mroczna wizja przyszłości, jednak jak zapewniają twórcy, przedstawiona jest w prześmiewczy sposób, dzięki czemu daje do myślenia, ale nie przytłacza. 

Oczywiście, świat przedstawiony w The Outer Worlds to sporo absurdu i całkowitej kontroli nad ludźmi, której w naszym świecie się nie uświadczy. Każdy jednak przeżył kiedyś rozmowę z biurem obsługi klienta jakiejś korporacji, by poznać poziom biurokracji, który atakuje najmniejszy aspekt naszego życia.

Więcej na temat The Outer Worlds:

 

Tagi: Obsidian Entertainment Private Division the outer worlds