Gry strzelanki - Ranking

Filtry
Wszystkie platformy
Wszystkie platformy PS5 XSX|S NS PC PS4 XONE Wii U STADIA PS3 X360 Wii PS Vita PSP 3DS DS PSN XL eShop Mobile PS2 XBOX PSone VC GC DC GBA N64 SAT NES SNES SMD SMS AMIGA GBC NGP WSC SGG VCS ARC 3DO QUEST
Strzelanina
Wszystkie gatunki Akcja Bijatyka Bijatyka chodzona Ekonomiczna Horror Inna Karaoke Karciana Kinect Kolekcje Kontrolery ruchu Logiczna MMO MMORPG MOBA Muzyczna Otwarty świat Party games Platformowa Powieść graficzna Przygodowa PS Eye PS Move Roguelike RPG RPG akcji RPG taktyczny RTS Samochodówka Skradanka Slasher Sportowa Strategiczna Strzelanina Strzelanina FPP Strzelanina tak. Survival Symulacja Symulator życia Wirtualna rzeczywistość Wyścigi Zręcznościowa
Wszystkie lata
Wszystkie lata 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 20

Najlepsze gry strzelanki - ranking TOP gier strzelanek

Dzisiejsze zestawienie będzie idealne dla wszystkich, którzy uwielbiają rywalizację, szybką akcję, dynamiczne działania i momenty, w których na naszych ekranach dzieje się naprawdę dużo. Przedstawimy Wam najlepsze strzelanki - gry, w których bierzemy broń i idziemy walczyć z całymi zastępami wrogów. Te produkcje, w których to od nas zależy, jak zapiszemy się na kartach historii konkretnych starć. 

Aby lepiej wprowadzić Was w sam temat, najpierw skupimy się na opisie gatunku, nakreślając, czym się on wyróżnia. Później przejdziemy do rankingu strzelanek w perspektywie całej historii, a następnie skupimy się na dziesięciu grach strzelankach, które są zdecydowanie najlepsze na bieżącej generacji. Na koniec krótko podsumujemy sobie sam temat - tak więc, nie tracąc czasu, przejdźmy do sedna! 

Najlepsze strzelanki - Opis Gatunku 

Jak wspomniałem, zanim przeskoczymy do rankingów strzelanek, wypada określić z góry, o czym będziemy pisać. I nie ukrywajmy - nie ma tu za dużej filozofii. Mowa bowiem o tych produkcjach, których podstawą jest strzelanie. Wszystkich grach, gdzie fundamentalnym elementem zabawy jest korzystanie z broni palnej (zazwyczaj). Mogą być to więc produkcje FPS, TPS, wszelkiej maści celowniczki i tak dalej. 

Nie będziemy wymieniać tu pozycji, które po prostu umożliwiają opcjonalne korzystanie z pistoletów czy różnej maści karabinów. Wśród najlepszych strzelanek nie pojawią się tytuły jak Grand Theft Auto czy Cyberpunk 2077. Pomimo iż niekiedy czerpią one z gatunku, którym się dziś zajmiemy, to zbytnio rozwodniłyby zestawienia, które zaraz będziecie mogli sprawdzić. Lecimy dalej.

Najlepsze strzelanki w historii

Na pierwszy ogień weźmiemy ranking strzelanek w ujęciu historycznym. Poniżej znajdziecie dziesięć tytułów, które najbardziej zasłużyły się w historii branży gier wideo. Pojawią się tu więc propozycje, które były najbardziej przełomowymi i dziś prawdopodobnie doskonale zna je każdy z Was. Nie zabraknie kilku nowszych, ale w gruncie rzeczy prawdopodobnie większość to kawał świetnej historii.

Doom 2016

Gdy w roku 2016, po dość sporej przerwie, powrócił jeden z najgłośniejszych tytułów w historii strzelanek, nie mogło to przejść bez echa. Twórcy dostarczyli nam grę, która wniosła satysfakcję z używania broni na zupełnie nowy poziom - taki, którego wcześniej prawdopodobnie nie zaznaliśmy. Wyplewianie kosmitów do dziś stanowi świetne zajęcie i można się naprawdę dobrze wyżyć.

Battlefield 3

Ileż wspomnień z tą odsłoną serii! Battlefield może być obecnie w dołku, ale lata temu to oni królowali, jeśli chodzi o rewolucyjne rozwiązania. A kultowa już „trójeczka” to zdecydowanie topka strzelanek. Prawdopodobnie najlepsza kampania fabularna w serii i multiplayer, w którym bez problemu dało się spędzać setki godzin, walcząc z innymi żołnierzami. Kapitalna produkcja, która broni się nawet dziś.

Crysis

Pierwsza odsłona serii Crysis od studia Crytek była przełomowa. Gdy produkcja debiutowała w 2007 roku, robiła ogromne wrażenie. To była grafika, jakiej próżno było szukać w innych pozycjach. Co więcej, świetne połączenie klimatu science-fiction i perspektywy pierwszoosobowej sprawiały, że w gęstej atmosferze tego świata mogliśmy się wręcz utopić. To czysta jazda bez trzymanki.

Halo: The Mater Chief Collection

Powiedzmy sobie szczerze - trudno wybrać jedną i najlepszą odsłonę serii Halo. Nawet w redakcji, gdyby zapytać różnych osób, zdania byłyby podzielone. Nie przystoi jednak stworzyć rankingu strzelanek i nie wspomnieć na jego łamach o tak zasłużonej serii wydawanej pod banderą Xboksa. Każda z gier coś wnosiła i dokładała cegłę do „kultowości" całego tego cyklu.

Counter Strike: Global Offensive 

Gdyby rzucić w eter sformułowanie „esport”, to prawdopodobnie wiele osób od razu wyobrazi sobie właśnie CS: Global Offensive. To właśnie ta gra w dużej mierze przyczyniła się do wybuchu branży nie tylko w naszym kraju, ale wręcz w skali globalnej. Kontynuacja kultowego 1.6 okazała się strzałem w dziesiątkę, a liczne poprawki i zmiany, które wprowadzono, zadziałały na plus. Trudno znaleźć kogoś, kto choć przez chwilę nie grał.

Overwatch

W rankingu strzelanek nie wypada nie wspomnieć o Overwatchu, który niejako zrewolucjonizował gatunek, dodając mu sporo sznytu fantasy. Blizzard, jak mieli to niegdyś w zwyczaju, wydał grę, która błyskawicznie zyskała na sławie i podbiła sceny sportu elektronicznego. Nietypowy pomysł, bardzo dopracowana mechanika oraz sama formuła starć i świat, który podbudowali znakomitymi opowieściami. 

Call of Duty 4: Modern Warfare

Najlepsza odsłona Call of Duty? Według wielu tak i musimy przyznać, że w dużej mierze się z tym zgadzamy. Mówimy tu wszak o świetnie zrealizowanej strzelance, która dostarczyła masy frajdy zarówno przy okazji kampanii fabularnej, jak i w trybie wieloosobowym, który jeszcze przez wiele lat po premierze był niezwykle uczęszczany przez wszystkich fanów gier z gatunku FPS. Graliście? Na pewno! 

Quake

Jeden z pierwszych przedstawicieli gatunku FPS w dzisiejszym rozumieniu, więc czy mogło go tu zabraknąć? Zdecydowanie nie. Fantastyczny projekt od id Software był przełomem i pokazywał, jak wiele można dać graczom, gdy zaprojektuje się świetne areny 3D. Demony? Potwory? Krwiożercze bestie? Bądźmy szczerzy - to żadne wyzwanie dla zaprawionych w bojach bohaterów, którzy są ostatnią nadzieją ludzkości. 

BioShock

Irrational Games w sierpniu 2007 roku zatrząsł branżą gier. Choć doskonale wiedzieliśmy, że możemy się spodziewać kapitalnej strzelanki, to chyba niewielu spodziewało się, jak przełomowa i rewolucyjna będzie. Bardzo dobrze skrojona produkcja, która idealnie zbalansowała rozgrywkę, uzupełniając główny gatunek o kilka mniejszych elementów zaczerpniętych z nieco innych formuł zabawy. Nie graliście? Koniecznie nadróbcie. 

Half-Life 2

Rok 2004, środek listopada, za oknem stosunkowo zimno i zdecydowanie jesienna atmosfera. Wtedy jednak Velve Software oficjalnie kończy ogromne wyczekiwanie graczy i wypuszcza kontynuację swojego kolosalnego hitu. Half-Life 2, bo o tym projekcie mowa, to nie tylko ewolucja, a wręcz rewolucja. I to nie tylko serii, ale samej branży. Dla wielu do dziś projekt idealny i nie ma sensu się z tym kłócić. Po prostu musiał się tu znaleźć. 

Najlepsze strzelanki tej generacji 

Jeśli ranking strzelanek w dziejach mamy już za sobą, to należy przejść do tych, które bez żadnego problemu możemy sprawdzić na dzisiejszych sprzętach. Przed Wami najlepsze strzelanki, jakie dostępne są na najnowszej generacji. I o ile w dyszkę wymienioną powyżej niekoniecznie zagracie dziś bezproblemowo, o tyle w te na dole już tak. Tak więc spójrzcie, co przygotowaliśmy!

Halo Infinite

Pomimo kontrowersji przy okazji pierwszej zapowiedzi, 343 Industries zrobiło kawał dobrej roboty. Bardzo długie opóźnienie premiery sprawiło, że dziś możemy mówić o jednej z najlepszych strzelanek na bieżącej generacji. Zarówno w trybie fabularnym, jak i multiplayer, dostaliśmy solidną mechanikę poruszania, fantastyczne bronie, cudowny i znany świat, a przy tym całą masę zawartości, która tylko rośnie. 

Gears 5

I kolejna pozycja z półek Xboksa - mowa o najnowszej odsłonie serii, której absolutnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Raz jeszcze spotykamy Kate Diaz i ruszamy w głąb strasznej planety, aby raz na zawsze poznać największe sekrety Szarańczy. Podróż bardzo trudna i wymagająca, ale oferująca całą masę fenomenalnych starć z wrogami. Trzeba strzelać, strzelać i jeszcze raz strzelać. Akcja nie zwalnia nawet na moment.

Doom Eternal

A jeśli mówimy już o akcji, która nigdy nie zwalnia, to warto wspomnieć o najnowszej odsłonie jednej z najlepszych serii strzelanek w historii. Prawdziwa topka gatunku i produkcja, którą po prostu trzeba sprawdzić. Mówi się, że nigdy nie znajdziemy tak satysfakcjonującego strzelania, jak właśnie w tym cyklu (zwłaszcza w obu nowych częściach) i jest to całkowicie prawdziwe stwierdzenie. Spróbujcie sami. 

Wolfenstein II: The New Colossus

W 2017 fani klasyki FPP dostali kolejną odsłonę serii Wolfenstein! Tym razem rzucono nas w wir 1961 roku, gdy B.J. wybudził się ze śpiączki. Bezpośrednia kontynuacja poprzedniczki pozwala nam mierzyć się z nazistami w mrocznych Stanach Zjednoczonych, co było idealnym pomysłem. Świetna zabawa, cudowna strzelanka i cała masa wrogów, których najzwyczajniej w świecie trzeba się pozbyć. 

Call of Duty: Warzone 

Biorąc pod uwagę wyniki liczbowe (w kwestii graczy), jakie generowała darmowa odsłona Call of Duty, można śmiało uznać, iż to topka strzelanek tej generacji. Produkcja nastawiona na multiplayer okazała się sporym hitem i bardzo przypadła do gustu fanom tego typu zabawy. Nie jest to oczywiście takie Call of Duty, jakie otrzymywaliśmy przed laty, ale zdecydowanie zasługuje na wzmiankę. 

Battlefield 1

W ostatnim czasie wiele osób zgodnie twierdzi, że Battlefield nie ma najlepszej passy - można wręcz odnieść wrażenie, że twórcy po drodze nieco się zgubili w swoich planach i pomysłach. Niemniej, jakby nie spojrzeć, z perspektywy czasu Battlefield 1 był naprawdę przyjemnym kawałem gry. Dostaliśmy bardzo ciekawe umiejscowienie akcji, a przy tym naprawdę świetnie zrealizowaną grę strzelankę. 

Titanfall 2

Ależ to była znakomita odsłona i chyba jej największym minusem jest fakt, że wciąż nie doczekaliśmy się pełnoprawnej kontynuacji. To zdecydowanie produkcja, która zasługuje na wzmiankę, albowiem świetnie sprawdzała się jako strzelanka. Zabawa formułą mechów oraz fabuła stały na najwyższym poziomie i jestem pewien, że jeśli graliście, to możecie podpisać się pod tą kandydaturą do naszego rankingu. 

Superhot VR

Jeśli jesteśmy w bieżącej generacji, to wypada wrzucić tu także przedstawiciela technologii VR. A Superhot nadaje się do tego wręcz perfekcyjnie. Kapitalny pomysł na rozgrywkę od polskiego studia przeszedł szerokim echem na całym świecie i nie ma się co temu dziwić. Strzelanie jest tu bardzo satysfakcjonujące, a nawet podczas krótkiej zabawy można się nieźle napocić. I to chyba najlepsza laurka dla produkcji przeznaczonej na gogle VR. 

Tom Clancy’s The Division

Można stworzyć ranking strzelanek nie wspominając o tej grze? Cóż, można, ale zdecydowanie nie byłoby to wskazane. Kapitalna odsłona serii i tytuł, który sprawił, że nazwisko Clancy’ego ponownie przeszło szerokim echem w branży gier wideo. Znakomity klimat nawiązujący do świątecznej postapokalipsy, fenomenalna mechanika strzelania, a ponad tym wszystkim po prostu genialna realizacja zabawy w kilka osób. 

Fortnite

Powiedzmy sobie szczerze - za tym tytułem można nie przepadać, trudno jest lubić ogół społeczności oraz całą podbudówkę i da się podchodzić z dystansem do bezprecedensowych współprac. Nie wypada jednak kłócić się z tym, że to jedna z najlepszych strzelanek tej generacji. Dlaczego? Choćby przez fakt, jak bardzo zrewolucjonizowała gatunek Battle Royale i jak wiele ścieżek przetarła. 

Najlepsze strzelanki - Podsumowanie 

I w taki oto sposób dobrnęliśmy do samego końca najlepszych strzelanek. Mamy ogromną nadzieję, że oba zestawienia spełniły Wasze oczekiwania i znaleźliście w nich pozycje, których mogliście szukać. Rankingi strzelanek to bardzo ciekawa sprawa, albowiem pozwalają zaobserwować pewną tendencję - to, co na topie w ostatnich latach, a także które pozycje niejako definiowały gatunek. 

Jedno jest pewne - każdy z tytułów, które pojawiły się w tekście, zdecydowanie zasługuje na ogranie. To masa emocji, wartka akcja i dynamika, która pozwala nie tylko na zaspokojenie poszukiwania wrażeń, ale także na swego rodzaju wyżycie się w wirtualnym świecie. Nie zatrzymujemy Was - miłej gry!

cropper