Yakuza: Like a Dragon

Yakuza: Like a Dragon

8,7
65 oceny

Ocena wg platformy:

PS5 8.4
XSX|S 8.4
PC 8.1
PS4 9.1
XONE 9.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Ryu Ga Gotoku Studio
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
80 godzin
Premiery
Świat:
16.01.2020
Europa:
10.11.2020
Polska:
10.11.2020
Producent:
Ryu Ga Gotoku Studio
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
80 godzin
Premiery
Świat:
16.01.2020
Europa:
10.11.2020
Polska:
10.11.2020

Recenzja redakcji

Yakuza: Like a Dragon - recenzja gry. Sega rzuca wyzwanie gigantom jRPG
9.0
Yakuza: Like a Dragon - recenzja gry. Sega rzuca wyzwanie gigantom jRPG
XSX|S PC PS4 XONE

Yakuza: Like a Dragon - opis gry

Yakuza: Like a Dragon to japońska gra RPG wyprodukowana przez Ryu Ga Gotoku Studio i wydana przez firmę Sega. Tytuł ukazał się na PlayStation 4, PC, Xbox One i Xbox Series X. Stanowił on swoisty reboot serii Yakuza, co wiązało się m.in. z przedstawieniem nowego bohatera.

Fabuła

Dalsza część tekstu pod wideo

Po raz pierwszy w historii cyklu akcja rozgrywa się poza opłotkami Tokyo. Yakuza: Like a Dragon przedstawia także zupełnie nowego bohatera, który zastąpił Kazumę Kiryu - Ichibana Kasugę, byłego członka yakuzy i prywatnie fana serii Dragon Quest. Punktem wyjścia dla historii są wydarzenia z roku 2001. Patriarcha mafijnej rodziny Arakawa prosi Ichibana, by wziął na siebie winę za popełnione morderstwo. Ten, widząc siebie w roli przyszłego bohatera klanu Tojo, przystaje na tę propozycję. 

W więzieniu ostatecznie spędza 18 lat. Po odbyciu kary czeka jednak na niego srogi zawód - nikt bowiem nie czuje wdzięczności za jego poświęcenie, a spotkany po latach patriarcha próbuje go zabić. Po tym incydencie Ichiban budzi się na śmietniku w miejscu, którego nie zna. Okazuje się, że trafił do Isezaki Ichinjo, dzielnicy Yokohamy.

Rozgrywka

Yakuza: Like a Dragon drastycznie zmienia założenia rozgrywki. Największe novum to turowy system walki, który zastąpił ten zręcznościowy z poprzednich części. W praniu przypomina to klasyczne pod względem mechaniki japońskie RPG, jak wspomniany Dragon Quest czy seria Persona. Umiejętności wybieramy z listy komend, ale zauważyć warto, że nasi podopieczni i przeciwnicy nie stoją w jednym miejscu, tylko poruszają się po “polu bitwy” (ich ustawienie może mieć wpływ na działanie niektórych ataków/zdolności), a oprócz tego mamy możliwość korzystania z elementów otoczenia, np. ustawionych na ulicach rowerów.

Ichiban nie walczy sam, towarzyszą mu też inni. Zestaw umiejętności naszych podopiecznych powiązany jest z ich profesjami (można je zmieniać w agencji pracy). Oprócz tego główny bohater jest też w stanie pogłębiać relacje ze swoimi towarzyszami poprzez wspólne toczenie bojów, jedzenie posiłków i miłe spędzanie czasu. W ten sposób rozwijamy ich potencjał bojowy.

Wzorem innych części serii Yakuza: Like a Dragon oferuje mnóstwo opcjonalnych atrakcji. Są to między innymi: wyścigi gokartów po ulicach Yokohamy, zbieranie puszek na rowerze, rozliczne questy, kolekcjonowanie sujimonów (niebezpiecznych ludzi), hodowanie roślin, karaoke itd. Nadmienić przy tym warto, iż Isezaki Ichinjo jest 3-4 razy większe od Kamurocho.

W grze pojawiają się też znane postacie z poprzednich części, jak Kazuma Kiryu. Nie odgrywają one jednak żadnej roli w głównym wątku.  

Wideo - Yakuza: Like a Dragon

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (20)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper