Shenmue III

Shenmue III

8,0
18 oceny

Ocena wg platformy:

PS4 8.6
PC 6.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
YS Net
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG,   Przygodowa,   Akcja
Śr. czas:
35 godzin
Premiery
Świat:
19.11.2019
Europa:
19.11.2019
Polska:
19.11.2019
Producent:
YS Net
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG,   Przygodowa,   Akcja
Śr. czas:
35 godzin
Premiery
Świat:
19.11.2019
Europa:
19.11.2019
Polska:
19.11.2019

Recenzja redakcji

Shenmue III - recenzja gry. Powrót o 15 lat za późno
Zdjęcie Igor Chrzanowski

Igor Chrzanowski

7.0
Shenmue III - recenzja gry. Powrót o 15 lat za późno
PS4 PC

Shenmue III - opis gry

Shenmue III to gra action-adventure wyprodukowana przez studio Ys Net i wydana przez Deep Silver. Tytuł ukazał się na komputerach oraz konsoli PlayStation 4. Jest on bezpośrednią kontynuacją dwóch poprzednich części cyklu. Jego produkcja została w znacznym stopniu sfinansowana na serwisie Kickstarter.

Fabuła

Choć między wydaniem drugiej a trzeciej części Shenmue upłynęło 18 lat, gra jest bezpośrednią kontynuacją “dwójki” i rozpoczyna się tam, gdzie dobiegła końca fabuła poprzednika. Poszukujący zabójcy swojego ojca Ryo Hazuki trafia na chińską prowincję i poznaje dziewczynę o imieniu Shenhua, którą wcześniej widywał w snach. 

Za fabułę opowiadają po staremu Yu Suzuki oraz Masahiro Yoshimoto. Shenmue III w założeniach Suzukiego nie jest ostatnią częścią cyklu, ale ma udzielić odpowiedzi na szereg postawionych uprzednio pytań (np. o motywacje Lan Diego, przeszłość ojca Ryo czy artefakty) lub przybliżyć do odpowiedzi na postawione wcześniej pytania. To jednak nie wszystko, bowiem w grze swój początek mają też inne wątki i pojawią się zupełnie nowe postacie, jak Niao Sun, jedna z liderek potężnego chińskiego kartelu Chiyoumen.

Rozgrywka

Gra według deklaracji twórców opiera się na dwóch tych samych filarach co poprzednicy: swobodzie gracza i codziennym życiu.

Pomimo znacznie skromniejszego budżetu twórcy dołożyli starań, by osiągnąć ten sam poziom szczegółowości co w poprzednikach. Nadal możemy dla przykładu zaglądać do szuflad, a zamieszkujący odwiedzane osady NPC będą mieli swój tryb dnia i liczne kwestie mówione. Rozrósł się też świat gry, który składa się z trzech głównych miejscówek: wiosek Bailu, Choubu/Niaowu (leży przy rzece, ma być pełna sklepów, hoteli oraz świątyń) oraz Baisha, w których spotkamy kilkaset postaci. Jak mówili twórcy, w Shenmue III nagrano najwięcej w historii serii kwestii mówionych, ale nie z każdą postacią konwersacje będą rozbudowane.

W grze zaimplementowano, rzecz jasna, zmieniające się pory dnia (jeden dzień trwa ok. godziny), a także warunki pogodowe, które pozostawiać będą swój ślad na świecie wokół nas. Np. po deszczu uraczymy kałuże, a w górach łatwiej będzie dostrzec ślady innych.

Zupełnie nowym patentem jest możliwość zmieniania ubrań Ryo. Nowe ciuchy główny bohater będzie mógł kupić w sklepach. Co więcej, podczas eksploracji będziemy mogli się również przełączać na widok z oczu (i poruszać w ten sposób), przybliżać i oddalać kamerę, a także obracać ją o 360 stopni (coś, czego brakowało w 'jedynce' i 'dwójce').

W Shenmue III, zgodnie z tradycją, nie brakuje także licznych pobocznych aktywności, jak minigry w rodzaju rąbania drewna, łowienia ryb, wyciągania zabawek z automatów itd. W ten sposób da się pozyskiwać pieniądze, mniej lub bardziej przydatne przedmioty czy dowiadywać się czegoś nowego o innych postaciach.

Ważną częścią rozgrywki jest też walka. System czerpie inspiracje z poprzedników i serii Virtua Fighter. Znacznie większą rolę odgrywają tym razem jednak elementy RPG. Parametry Ryo można usprawniać biorąc udział w treningach, a ćwiczenie technik pozwoli znacząco zwiększyć ich efektywność. Ważna jest także stamina. Dla przykładu po treningu w dojo nasz podopieczny będzie musiał odpocząć, by nie opaść z sił. Do regeneracji posłużą posiłki.

Wideo - Shenmue III

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video
Youtube video

Komentarze (15)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych