Final Fantasy Tactics (PSone)

Final Fantasy Tactics (PSone)

Final Fantasy Tactics
  • Producent: Square Co., Ltd.
  • Wydawca: Sony Computer Entertainment
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 20.06.1997
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG taktyczny
  • Liczba graczy: 1

Ocena społeczności

9.2116 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Final Fantasty Tactics to strategia turowa wyprodukowana i wydana przez Squaresoft w 1997 roku na PlayStation. Jej twórcą jest Yasumi Matsuno, autor sagi Ogre Battle, Vagrant Story oraz Final Fantasy XII. Gra w wersji na PSOne nigdy oficjalnie nie pojawiła się w Europie.

Gra przenosi nas do Ivalice, królestwa, które niedawno wyszło z trwającej pół wieku wojny z sąsiednimi państwami Romandy i Ordalii. Ma ono nie lada problemy - nie tylko doskwierają mu problemy natury ekonomicznej oraz rosnąca z tego powodu przestępczość, ale jakby tego było mało umiera król zostawiając po sobie małoletniego potomka. Głód władzy dwóch głównych pretendentów do tronu -- księcia Goltany i księcia Larga -- stawia kraj na progu jeszcze większej katastrofy.

 

Głównym bohaterem Final Fantasy Tactics jest młody szlachcic Ramza Beoulve, syn bohatera wojennego, który niedługo po rozpoczęciu gry odkrywa dyskusyjne motywy działania swoich dwóch starszych braci. Będąc ich świadom porzuca nazwisko stając się wyrzutkiem i z biegiem wydarzeń odkrywając prawdę stojącą za nowym konfliktem - prawdę wykraczająca daleko poza zwyczajną polityczną intrygę.

 

Final Fantasy Tactics to strategia turowa, w której bitwy rozgrywają się na arenach złożonych z kwadratowych pól. Każda postać -- nasza, bądź przeciwnika -- oczekuje w ich trakcie na kolejkę podczas której może wykonać jakąś czynność - jeśli zakończy się ona powodzeniem, otrzymujemy doświadczenie oraz punkty JP.

 

System walki opiera się na profesjach. Na początku do dyspozycji mamy kilka podstawowych, ale zdobywając wspomniane JP możemy je rozwijać (nabijając kolejne poziomy lub wyuczając się nowych umiejętności), co otwiera drogę do potężniejszych jobów. Tych jest łącznie dwadzieścia, jednak niektóre fabularne postacie posiadają unikalne zdolności.

 

Podróżowanie w grze odbywa się na dwuwymiarowej mapie ukazującej Ivalice. Poszczególne lokacje zaznaczone się na niej punktami i generalnie dzielą się na pola bitew (gdzie możemy natknąć się na losowy pojedynek) i miasta, w których możemy uzupełnić zapasy, kupić przydatne przedmioty albo wysłać własnych wojaków na zlecenia umieszczane w tawernach (są wówczas przez pewien czas niedostępni). 

 

Ze względu na swój gameplay i złożoną fabułę Final Fantasy Tactics odniosło w swoim czasie duży sukces, stając się jednym z największych klasyków ery PlayStation. Gra doczekała się spin-offów w postaci Final Fantasy Tactics Advance i Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift, jednak luźniejsze klimaty tych tytułów nie wszystkim przypadły do gustu.

Podobne gry