SKLEP
Shenmue I & II
1017V

Shenmue I & II

Shenmue I & II
  • Producent: d3t
  • Wydawca: Sega
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 21.08.2018
  • Europa: 21.08.2018
  • Polska: 21.08.2018
  • Gatunek: Przygodowa, Akcja, Symulator życia
  • Liczba graczy: 1
  • od lat 12

Shenmue I & II to składanka zawierająca zremasterowane dwie pierwsze części serii Shenmue, która pierwotnie ukazała się na konsolach Dreamcast i Xbox (w tym drugim przypadku dotyczy to tylko części drugiej). Kolekcja ukazała się na komputerach oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Shenmue

Historia Shenmue zgodnie z wizją twórcy składała się z szesnastu części - pierwsza część gry brała na tapetę pierwszy odcinek całej opowieści. Wydarzenia mają miejsce w 1986 roku. Ryo Hazuki, główny bohater, wraca do domu w w mieście Sakuragaoka, gdzie jest świadkiem walki między swoim ojcem i tajemniczym mężczyzną zwanym Lan Di, który przybył doń w poszukiwaniu tzw. Dragon Mirror. Incydent kończy się tragicznie - ojciec Ryo umiera, a on sam -- stając w jego obronie -- zostaje pobity. Po wylizaniu się z ran poprzysięga jednak zemstę, jednocześnie pragnąc poznać prawdę o tajemnicach rodziny i powodach knowań Lan Di.

Shenmue to połączenie gry przygodowej, bijatyki i RPG-a. Akcja dzieje się w trójwymiarowym, otwartym środowisku, po którym możemy poruszać się z dużą swobodą. Spora część rozgrywki polega na prowadzeniu rozmów z NPC-ami, którzy dostarczają istotnych wskazówek na tematy interesujące Ryo - gdy na takowe natrafi, zapisuje je w swoim notatniku. Istotną rolę w tym przypadku odgrywa system odpowiedzialny za warunki pogodowe - te zmieniają się losowo i zależy od nich występowanie mieszkańców miasta. Ryo może robić zakupy np. w sklepach za pieniądze zarabiane w pracy, ale większość przedmiotów zdobytych w ten sposób nie ma tak naprawdę żadnej wartości. Do dyspozycji głównego bohatera oddano również automaty z grami, które umożliwiają ogranie oryginalnych wersji takich klasyków, jak Hang-On czy Space Harrier. 

Ryo jest biegły w sztukach walki, ale z czasem może doskonalić swoje umiejętności na dwa sposoby - uczestnicząc w treningach, pobierając lekcje od mistrzów lub biorąc udział w sparingach ze znajomym Fuku-sanem. System walki przypomina ten z serii Virtua Fighter, lecz tutaj ograniczono możliwości jugglowania. Trening poprawia także refleks głównego bohatera, co przydaje się podczas wstawek qte wymagających wciśnięcia konkretnych przycisków w odpowiednim czasie.

Shenmue II

Fabuła gry toczy się od tego samego momentu, w którym skończyła się poprzednia część. Ryu Hazuki nadal poszukuje winnego śmierci swojego ojca – Lan Di. Dlatego też podróżuje z Yokosuki do Hong Kongu, gdzie poszukuje mistrza Lishao Tao, tak jak zalecił mu jego dotychczasowy sensei - Chen Yao Wen. Razem z nowym mistrzem poznaje Xiuying, która początkowo nie jest chętna by mu pomóc, jednak po jakimś czasie zmienia decyzję. Dalsze poszukiwania Ryu naprowadzają go na Wuying Rena – szefa gangu The Heavens. Po początkowej próbie zwabienia protagonisty, Ren postanawia mu pomóc w jego wędrówce napędzanej chęcią pomszczenia ojca.

Shenmue II kontynuuje tradycję przedstawiania przygód Ryu w formie otwartego świata, w którym poza wykonywaniem misji możemy brać udział w wielu losowych wydarzeniach oraz zaprogramowanych wcześniej dodatkowych zajęciach. Lokacje są znacznie rozleglejsze w stosunku do poprzedniej części, choć z tego powodu mniej bogate w szczegóły. Jednak największa zmiana dotyczy sposobu prowadzenia rozgrywki, która w Shenmue II jest bardziej liniowa z racji tego, że napotkane postaci mówią nam gdzie mamy się udać, by pchnąć fabułę do przodu (oczywiście powracają słynne akcje QTE).

Nowości

O ile główne założenia nie uległy zmianie, remaster wprowadza trochę nowego. Oprócz poprawionej oprawy audio-video jest to także zmodyfikowany (uwspółcześniony) interfejs, nowe sterowanie (do wyboru jest też stare), a także dwie ścieżki dźwiękowe (japońska i angielska).

Recenzje

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme