Krótkoogniskowy projektor dedykowany dla konsoli Xbox Series S/X. ViewSonic X2-4K [Recenzja]

BLOG RECENZJA
3923V
user-77951 main blog image
lordjahu | 15.08.2023, 23:04
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Bycie graczem komputerowym czy konsolowym, co jakiś czas stawia nas przed nie lada wyborem. Szczególnie jeśli poszukujemy wydajnego monitora, telewizora lub projektora. Odpowiedni wybór takiego urządzenia, kierowany jest przede wszystkim preferencjami gracza oraz jego budżetem. Użytkownicy wymagający niskich opóźnień, jakości obrazu oraz małych rozmiarów wybiorą monitor komputerowy. Osoby stawiające na rozmiar i jakość wybiorą napakowany technologią telewizor, a pozostali zaczną zastanawiać się nad zakupem odpowiedniego projektora, który nie tylko zagwarantuje wysoką jakość obrazu, ale i znacząco wpłynie na przyjemność zabawy. Jednym z takich właśnie projektorów jest tytułowy ViewSonic X2-4K, który został stworzony specjalnie by obsługiwać najnowsze konsole Microsoftu. Jest to topowa jednostka wyposażona w najbardziej pożądane technologie, jakość obrazu 4K, charakteryzująca się krótkim rzutem oraz - niestety - kosztująca niemały majątek. Zapraszam więc do recenzji wielozadaniowego projektora dla graczy!

Stworzony dla konsoli Xbox

Projektor został opatrzony oficjalną plakietką "Designed for Xbox", wyróżniając go na tle innych dostępnych na rynku urządzeń tego typu. Został wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a zastosowane na froncie zielone akcenty, mają bezpośrednio nawiązywać do konsol Microsoftu. Co ciekawe, urządzenie może pochwalić się kompaktowymi gabarytami i świetną wagą, mieszczącą się w 3,6 kg. Dodatkowo producent umożliwił nam ułożenie konsoli na płaskiej powierzchni lub z możliwością podwieszenia sufitowego, bez obawy uzyskania błędnej jakości obrazu.

Projektor ViewSonic X2-4K może pochwalić się topową jakością 4K (3840x2160 px / 16:9) i uzyskać obraz o przekątnej nawet 100 cali, przy odległości około półtora metra. Duża częstotliwość odświeżania ekranu, sięgająca 60 Hz (4K) oraz 120 Hz (1440p), umożliwia bardzo płynną rozgrywkę, szczególnie przy współpracy z konsolą nowej generacji lub opcjonalnym podpięciu do komputera gamingowego. Urządzenie zostało wsparte technologią DLP i umożliwia pełne wykorzystanie jasności światła o mocy 2900 ANSI lumenów. Kontrast, jaki uda nam się osiągnąć w jakości 4K to 3000000:1, a to wszystko w akompaniamencie cichej pracy urządzenia, które w normalnym trybie pracy generuje tylko 33 db hałasu

Urządzenie jak na dedykowane wsparcie konsoli Xbox przystało, zostało wyposażone w dużą ilość portów i wejść. Na tylnej krawędzi obudowy znajdziemy dwa wejścia HDMI 2.0 (HDCP 2.2), USB-C, USB 2.0, a także złącze RS-232C oraz wyjście dla głośników zewnętrznych. Nie zabrakło złącza zasilania, serwisowego USB oraz zabezpieczenia KensingtonLock. Patrząc przez pryzmat kompatybilności urządzenia z konsolą nowej generacji, dziwi nieco zastosowanie starego złącza RS-232C, a zaniechanie zastosowania choćby cieszącego się popularnością DisplayPort. Osobiście uważam to za minus - patrząc na ten problem jako gracz konsolowy i komputerowy, ale zapewne reszta zainteresowanych projektorem, będzie korzystać tylko z dobrodziejstw HDMI 2.0

Projektorem możemy sterować na dwa sposoby. Pierwszy, manualny, znajduje się w górnej części urządzenia. Znajdziemy tu dwie rolki do manualnego ustawiania wielkości oraz ostrości obrazu. Po prawej stronie znajduje się konsoleta z przyciskami fizycznymi, służąca do poruszania się po menu projektora. Zastosowano na niej najważniejsze przyciski funkcyjne, takie jak przyciski nawigacyjne, skrót do źródła obrazu czy ustawień kolorów. Producent wyposażył zestaw w kabel zasilający oraz przewód USB, a także dorzucił bezprzewodowy pilot sterujący. Ten jest niezwykle lekki i poręczny, wyposażony w dużą ilość przycisków służących do szybkiego poruszania się po menu, jak i korzystania z zapisanych wcześniej komend. 

Na froncie znajduje się system luster w technologii DLP, z widocznym nacięciem na plastikowej obudowie. Z racji tego, że projektor korzysta z krótkiego rzutu, obraz wychodzący z urządzenia będzie padał prostopadle do ściany i nad centralnym punktem. Użytkownik może samodzielnie dostosować wielkość obrazu za pomocą pokrętła (zoom optyczny x1.2) oraz ustawić ostrość. Obok lustra wyjściowego, znajduje się czujnik powierzchni, umożliwiający w szybki i łatwy sposób odebrać wiązkę lasera odbijającego się od powierzchni, na której wyświetlamy treści, by należycie skorygować kąt padania światła. W ten sposób po instalacji projektora ten samodzielnie ustawi nam geometrię obrazu, by wyświetlane treści były równe i pozbawiony zniekształceń. 

Projektor ViewSonic X2-4K posiada dedykowane mocowania do instalacji podwieszanej, ale w przypadku korzystania stacjonarnego na blacie, przewidziano system regulacji wysokości. Zazwyczaj w urządzeniach tego typu producent umożliwia regulację za pomocą odkręcanych nóżek. W tym przypadku otrzymujemy do naszej dyspozycji odginany podnóżek. Ten posiada dwa stopnie odgięcia, więc umożliwi nam podniesienie projektora nieco wyżej od centralnego punktu.

Należy jeszcze wspomnieć o zaimplementowaniu w urządzenie systemu Stereo, dwóch głośników o mocy 6W każdy. W projektorze ViewSonic znalazł się bowiem system nagłaśniający renomowanej marki Harman Kardon, dając nam pewność, że urządzenie zachwyci nas kinową jakością dźwięku.

Garść specyficznych cyferek

Technologia wyświetlania DLP
Źródło światła LED
Rozdzielczość natywna 3840x2160 px
Format obrazu 16x9
Jasność 2900 lumenów
Kontrast 3000000
Porty 1x USB-A Serwisowy,
1x 3.5mm minijack,
1x RS232,
1x USB typ A,
1x USB-C,
2x HDMI (HDCP 2.2),
Głośność pracy w trybie eko 29 db
Głośność pracy w trybie normalnym 33 db
Wbudowane głośniki 2x 6W
Łączność bezprzewodowa WiFi
Bluetooth
Wbudowana pamięć  16 GB
Pobór mocy 150 W
Żywotność lapmy 30000 godzin (~3,4 lat)
Wymiary 350 x 120 x 250 mm
Waga 3,6 kg

Projektor a możliwości

Wyposażenie modelu ViewSonic X2-4K w lampę o mocy 2900 lumenów umożliwia pracę w trudnych warunkach oświetleniowych, ale uzyskanie czytelnego obrazka w jasnym słońcu jest po prostu bardzo trudne do zrealizowania. Wyświetlając obraz na białej ścianie, czyli w dogodnych warunkach - obraz jest bardzo ostry, ale niestety mało wyraźny. Nie wyobrażam sobie oglądania filmów czy grania na takim ekranie, więc najlepiej będzie gdy znacząco ograniczymy ilość światła w miejscu, gdzie projektor ma nam służyć do pracy i rozrywki.

Sytuacja diametralnie zmienia się, gdy zgasimy centralne światła lub zasłonimy za dnia rolety. Obraz może wtedy pochwalić się pełnią swoich możliwości w każdym segmencie. Wyświetlany obraz jest świetny jakościowo, ostry, z żywymi kolorami, a dzięki wsparciu dla technologii HDR pozwala znacząco uwydatnić kolory. Zalecam jednak ich manualną kalibrację przy pierwszym uruchomieniu, gdyż urządzenie fabrycznie przekłamuje nieco kolory, co widoczne jest gołym okiem, szczególnie gdy porównamy je z monitorem dla graficznym. 

Muszę wspomnieć o dość problematycznym oprogramowaniu znajdującym się w testowanym projektorze. Domyślnie urządzenie to ma transmitować obraz z konsoli, tudzież komputera na płaską powierzchnię, więc jedynymi parametrami, jakie będziemy brać pod uwagę to opcje wyświetlania obrazu, ustawienia dźwięku czy typy scenerii. Producent jednak wyposażył projektor w tzw. ubogie SmartTV, umożliwiając m.in wykorzystanie wbudowanej pamięci 16 GB na dane użytkownika oraz aplikacje firm trzecich. W tym akurat przypadku znalazłem kolejny problem urządzenia, a konkretnie bardzo ubogą usługę wyszukiwania i zainstalowania aplikacji. Wbudowana wyszukiwarka aplikacji nie pozwala nam na pobranie znanych i cenionych wśród użytkowników aplikacji, czy programów do streamingu. Całość opiera się na dosłownie kilku aplikacjach n/n firm, bez możliwości jakiegokolwiek ściągnięcia plików instalacyjnych. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie potrzebne programy możemy zainstalować na konsoli, więc raczej obejdzie się bez płaczu, jednak gdy producent dodaje taką funkcję, powinna być ona moim zdaniem kompletna.

Wykorzystanie w rozrywce

Przyznam, że od projektora, który na wolnym rynku kosztuje prawie ~7200 zł, oczekiwałem naprawdę wiele. Najbardziej obawiałem się nie tyle jakości dźwięku, ile właśnie jakości wyświetlanego obrazu. Na szczęście moje obawy były bezzasadne, gdyż uzyskany obraz z konsoli Xbox Series S czy z gamingowego komputera stacjonarnego PC były nad wyraz zadowalające. Ilość detali wyświetlana na białej ścianie wręcz porażała i powodowała opad szczęki. Lawirując między rozdzielczościami i odświeżaniem ekranu adekwatnym do wybranej wartości, uzyskiwałem bardzo płynne animacje, które w żaden sposób nie zakłócały rozgrywki. Z projektora korzystałem głównie podczas ponownego przechodzenia tym razem odświeżonej wersji Broforce Forever, ale również sprawdziłem, jakie to uczucie zgarniać fragi w wieloosobowej wojnie pokroju Battlefielda 2042.

Krótki rzut z projektora umożliwia uzyskanie obrazu wielkości 100 cali, przy zachowaniu odległości ~1,5 m od białego ekranu. Wynik ten możemy zwiększyć o 1.2 raza, wykorzystując optyczne powiększenie. Można więc ostatecznie uzyskać nawet ponad 120 cali, a nawet i więcej, lecz kosztem ostrości i korekcji trapezowej. Jakość obrazu uważam za topową na podstawie testów wielu projektorów dla graczy. Otrzymujemy tutaj bowiem całą masę konfigurowalnych funkcji, umożliwiających dostosowanie urządzenia stricte pod preferencje użytkownika. Nawet w kwestii udźwiękowienia uzyskujemy profilowanie. W moim odczuciu wbudowane głośniki grają bardzo dobrze. Dźwięk jest czysty, wyrazisty i donośny. Gdy użytkownikiem jest audiofil, to za proponuję mu skorzystanie z zewnętrznego źródła dźwięku. Producent przemyślał kwestię łączności bezprzewodowej, umożliwiając tym samym przesyłanie dźwięku przez technologię Bluetooth. Ta działa wyśmienicie, jeśli posiadamy akcesoria wykorzystujące tą technologię przesyłu dźwięku.

Cieszy również zastosowana przez producenta funkcja 3X Fast Input, znacząco obniżająca wartość opóźnień w grach. Przy sygnale 1080p i 60 Hz, uzyskujemy około 18 ms, a przy 1080p i 120 HZ, nawet 24 ms. To bardzo dobre wartości jeśli weźmiemy pod uwagę specyfikację oraz klasę urządzenia. Niestety, ale jest też szkopuł. Przy rozdzielczości 4K 60 Hz, pomiar może wyjść nawet poza 27 ms, co będzie miało ogromne znaczenie raczej tylko dla zawodowych graczy, patrzących na cyferki, co jest raczej domeną wyznawców PC Master Race xD

* - projektor został mi podesłany na testy przez producenta :)

Oceń bloga:
9

Atuty

  • Bardzo dobra jakość obrazu
  • Rozdzielczość 4K
  • Wielkość ramki do 100 cali
  • Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
  • Niski imput lag
  • Jasność 2900 lumenów
  • Duża ilość portów
  • Świetna jakość dźwięku
  • Jakość wykonania

Wady

  • Wysoka cena
  • Brak DisplayPort
  • Okrojone SmartTV

lordjahu

Przyznam szczerze, że projektor dla graczy, jakim jest ViewSonic X2-4K zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Domyślnie stworzony do kooperacji z nowymi konsolami Xbox, świetnie radzi sobie także z wyświetlaniem treści z komputerów osobistych PC, konsolek przenośnych czy bezprzewodowo ze smartfona. Urządzenie zostało wręcz dopakowane najnowszymi technologiami, umożliwiając uzyskanie obrazu w jakości 4K przy dość korzystnym dla graczy odświeżaniu ekranu. Projektor został wzbogacony w głośniki Stereo sygnowane przez znamienitą markę Harman Kardon, a wsparcie technologii HDR czy niskich opóźnień obrazu 3X Fast Input, tylko pozytywnie wpływa na odbiór urządzenia. Największym minusem jest tutaj niestety cena urządzenia. Producent wycenił projektor ViewSonic X2-4K na prawie 7200 zł, co może znacząco schłodzić zapędy zainteresowanych użytkowników. Niemniej jednak za jakość się płaci, a patrząc na specyfikację tego modelu, jest szansa, że będzie w stanie przeżyć jeszcze ze dwie generacje nowych konsol, wciąż ciesząc się niegasnącym uznaniem użytkowników.

9,0

Komentarze (7)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper