Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 11.10.2020
TOP 10 najlepszych gier tej generacji - redakcja PPE wybiera
6478V

TOP 10 najlepszych gier tej generacji - redakcja PPE wybiera

Redakcja PPE wybrała dziesięć gier, które zrobiły na niej największe wrażenie w przeciągu ostatnich siedmiu lat. Zapraszamy do rozwinięcia tekstu.

Ósma generacja konsol zbliża się ku końcowi. W przeciągu ostatnich siedmiu lat na rynku gier wideo zadebiutowało wiele wspaniałych produkcji, o których nie zapomnimy jeszcze przez długi czas. Z tej okazji redakcja PPE, w składzie Roger, Wojtek (Grucha), Paweł (Perez), Igor, Kajetan (Kajtii), Iza, Krzysiek (kalwa), Maciej (Matthias), Aleksander (Alexy78), Artur (drunkparis), Patryk (aysnel), a także ja (Mat1K), postanowiła przygotować wspólnymi siłami zestawienie, w którym wybrała dziesięć najlepszych tytułów generacji. Z racji tego, iż jest to jedno z pierwszych takowych zestawień, wspomnę o prostych zasadach. Każdy z redaktorów i moderatorów wybrał swoje własne TOP 10 - im dana produkcja była wyżej, tym więcej otrzymała oczek w końcowym rankingu. 

Bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy! 

10. Super Mario Odyssey

Zestawienie otwiera Super Mario Odyssey, czyli tytuł stworzony z myślą o hybrydowej konsoli Nintendo Switch. Trójwymiarowa platformówka przedstawia nową przygodę hydraulika o imieniu Mario, którego celem jest uratowanie księżniczki Peach. Jednak to nie historia odgrywa tutaj największą rolę, a sam gameplay zachęcający do eksploracji rozległych, świetnie zaprojektowanych lokacji. 

9. NieR: Automata

NieR: Automata rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie robiącym ogromne wrażenie na każdym kroku. Na jego wyniszczone ziemie, z powodu walki pomiędzy ludźmi a mechanicznymi istotami, zostały zesłane androidy z serii YoRHa. Główną bohaterką pozycji został Model B, szerzej znany jako 2B, a w efektownej podróży towarzyszył jej android 9S. To, co najbardziej warto wyróżnić w wymienionej grze to dopracowany niemalże do perfekcji system walki, dzięki któremu eliminacja wszelakich rodzajów przeciwników jest czystą przyjemnością. 

Klimat, pomysł, realizacja, to dla mnie największe zaskoczenie, bo do NieR: Automata podchodziłem z dystansem. - Aleksander

8. Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima zostało osadzone w latach 70. XIII wieku, kiedy to mongolscy, odważni wojownicy zaczęli inwazję na Japonię. Jednym z ich najważniejszych celów była tytułowa wyspa - Cuszima - którą zamieszkuje Jin Sakai, niebojący się żadnych wyzwań samuraj. Aby ocalić swoich bliskich i odeprzeć masowe ataki najeźdźców, protagonista jest zmuszony złamać swoje obietnice i stać się Duchem, osobą, która zamiast otwartej walki z pomocą katany będzie eliminowała oponentów po cichu, korzystając z otoczenia i różnych broni pomocniczych, typu bomba dymna.

Mówiąc satysfakcjonująca, wymagająca walka, od razu będzie otwierała mi się w mózgu szufladka podpisana "Ghost of Tsushima". Już dawno siekanie wrogów na kawałeczki nie sprawiało takiej radości. - Mateusz

7. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Najlepszy tytuł na Switcha? Wielu odbiorców, w tym i osoby z redakcji posiadające przenośne urządzenie Japończyków, uważają, iż jest nim The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Tytuł na wyłączność od Nintendo rozgrywa się w królestwie Hyrule, które zwiedzać będziemy mogli za sprawą Linka próbującego dowiedzieć się, dlaczego rzeczona kraina jest narażona na bezpieczeństwo. Baśniowa oprawa wizualna i mnogość animacji pozwoliło grze osiągnąć niesamowite wyniki sprzedażowe.

6. Bloodborne

From Software od kilkunastu ostatnich lat pokazuje pazur. Twórcy serii Souls nawiązali w pewnym momencie bliższą współpracę z Sony, czego owocem był Bloodborne - gotycka, mroczna, tajemnicza, a zarazem bardzo brutalna produkcja, która testuje umiejętności każdego odbiorcy. Pozycja wchodzi w skład gatunku soulslike, w którym niemalże na każdego rodzaju przeciwnika trzeba poświęcić parę minut, aby rozgryźć jego ataki, uniki, a także ruchy, a co za tym idzie, wyjść z krwawej batalii zwycięsko. 

Bloodborne to absolutne TOP tej generacji, ale też jedna z niewielu gier, które wywarły na mnie tak ogromne wrażenie w ogóle. Dzieło sztuki i najwyższa jakość niemal pod każdym względem. - Krzysiek

5. The Last of Us 2

Na kolejną produkcję mistrzów animacji - Naughty Dog - czekał, śmiem twierdzić, każdy posiadacz PlayStation 4. Kontynuacja przygód Ellie i Joela ponownie porusza temat zabójczej epidemii dziesiątkującą mieszkańców Seattle. Protagonistka musi poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania, lecz nie będzie to takie proste ze względu na wmieszanie się w konflikt pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą frakcjami - WLF oraz Blizny. The Last of Us Part II wyróżnia, oprócz wyżej wymienionych animacji, ogromna ilość mechanik, robiąca ogromne wrażenie oprawa wizualna, natomiast fabuła, nad którą pieczę sprawował Neil Druckmann, podzieliła fanów marki.

Należę do osób, którym fabuła w TLOU 2 się podobała, a co więcej, uzmysłowiła coś bardzo ważnego. Mam nadzieję, że emocjonalna przygoda Ellie otrzyma kontynuację - jak nie w najbliższej generacji, to w kolejnej. - Mateusz

4. Red Dead Redemption 2

Tuż za podium uplasował się Red Dead Redemption 2, czyli najnowszy hit od Rockstar Games, który jest pełnoprawnym prequelem bestsellerowego Red Dead Redemption. W trakcie ogrywania dwójki poznajemy Arthura Morgana, a także innych członków gangu Van Der Linde, którzy po nieudanym napadzie w Blackwater są zmuszeni uciekać przed stróżami prawa oraz łowcami nagród. Desperacka wędrówka spowodowała, iż znaleźli się m.in. w zaśnieżonych górach Grizzlies, czy również ogromnym mieście Saint Denis.

Red Dead Redemption 2 to przede wszystkim dojrzała historia w niesamowitym świecie. - Aleksander

Na Red Dead Redemption 2 musieliśmy czekać kilka lat, ale po tym co zaserwował Rockstar Games, raczej nikt nie powie, że się nie opłacało. Tak wspaniałej historii nie doświadczyłem już dawno. - Mateusz

3. Spider-Man

Marvel's Spider-Man jest przygodową grą akcji, w której przejmujemy stery nad tytułowym bohaterem muszącym zmierzyć się z wieloma przeciwnikami zagrażającymi życiu mieszkańcom Nowego Jorku, próbując zamaskować w międzyczasie swoje "drugie-ja". Do pozycji zaimplementowano pożądane przez graczy sekwencje QTE, od których często zależy powodzenie danej czynności. Walka jest płynna i efektowna, co jest jednym z największych plusów Spider-Mana wydanego w 2018 roku.

Najlepszy sposób poruszania się po mieście - ever! - Aleksander

Bujanie się po wykreowanym świecie za pomocą wystrzeliwanych przez Spider-Mana pajęczyn jeszcze w żadnej grze nie było tak przemyślane i wspaniałe. - Mateusz

2. God of War

God of War (2018) opowiada o losach Kratosa, Boga Wojny, oraz jego syna - Atreusa. Produkcja czerpie garściami z mitologii nordyckiej, o czym przekonamy się niejednokrotnie uciekając protagonistą na daleką Północ w celu spełnienia pewnego obowiązku. Droga do celu została usiana wieloma niebezpieczeństwami, na czele z nordyckimi bogami oraz niechcącym współpracować bestiami, z którymi musi zmierzyć się Kratos i Atreus. Jeśli nie będą współpracować i wspierać się w trudnych momentach, poniosą klęskę.

Klimat, dramat, dojrzały bohater - więcej nie trzeba. - Aleksander

Wspaniały powrót jednej z moich ukochanych serii, świetna historia, kapitalna oprawa wizualna, mnóstwo doskonałych patentów i widowiskowość to coś, co nie pozwalało mi oderwać się od ekranu. Gra dla mnie doskonała od początku do końca. - Maciej

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Myślę, że nikt nie powinien zdziwić się, iż to właśnie nasz rodzimy Wiedźmin 3: Dziki Gon uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu. Pozycja stworzona przez CD Projekt RED zachwycała wręcz na każdym kroku historią opowiadającą o szlaku Geralta, łowcy potworów wywodzących się spod znaku Wilka, który musi odnaleźć Ciri, postaciami z krwi i kości, mechanikami związanymi z nakładaniem olejków, tudzież piciem eliksirów, a także grafiką, która nawet ponad pięć lat po oficjalnej premierze zapiera dech w piersiach. 

Dawno żadna gra nie wciągnęła mnie tak, abym zatracił się bez opamiętania w wykreowanym świecie. Fantastyczna przygoda z dobrym systemem walki. Ograć raz, to zdecydowanie za mało. - Artur

Tagi: CD Projekt CD Projekt RED redakcja wybiera top 10 generacji Wiedźmin 3: Dziki Gon