Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey

Ocena wg platformy:

NS 8.7

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Nintendo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa,   Otwarty świat
Śr. czas:
25 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
27.10.2017
Europa:
27.10.2017
Polska:
27.10.2017
Producent:
Nintendo
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa,   Otwarty świat
Śr. czas:
25 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
27.10.2017
Europa:
27.10.2017
Polska:
27.10.2017

Recenzja redakcji

Super Mario Odyssey - recenzja gry
Wojtek Gruszczyk

Wojciech Gruszczyk

9.0
Super Mario Odyssey - recenzja gry
NS

Super Mario Odyssey - opis gry

Super Mario Odyssey to trójwymiarowa platformówka wyprodukowana i wydana przez Nintendo. Tytuł ukazał się na konsoli Nintendo Switch. Pod względem gameplayu był on duchowym spadkobiercą takich gier jak Super Mario 64 i Super Mario Sunshine.

Fabuła

Dalsza część tekstu pod wideo

Gra rozpoczyna się od scen przedstawiających walkę Mario z Bowserem, która odbywa się na statku powietrznym unoszącym się nad zamkiem księżniczki Peach. Główny bohater starcie to niespodziewane przegrywa, tracąc przy okazji swoją charakterystyczną czapkę. W efekcie trafia do Bonneton leżącym w Cap Kingdom, gdzie poznaje Cappy’ego, przyjaznego duszka. Ten informuje go, że Bowser był też i w jego królestwie - podczas wizyty zniszczył miejscową armadę statków i porwał mu siostrę, Tiarę. Obaj postanawiają więc połączyć siły, a Cappy zastępuje Mario jego utraconą czapkę, dzięki czemu zdobywa on nowe zdolności.

Gameplay

Super Mario Odyssey to pierwsza część Super Mario od czasów Sunshine, która większy nacisk kładzie na eksplorację, a nie pokonywanie przeszkód. Mario podczas swoich zmagań odwiedza różne światy zwane tutaj ‘królestwami’ - może to być na przykład miasto przypominające Nowy Jork czy bardziej fantastyczne miejscówki. Zamiast gwiazdek tym razem poszukujemy księżyców, które napędzają Odyssey, statek powietrzny używany przez bohaterów do podróżowania. W całej grze są ich setki.

Liczba umiejętności, jakimi dysponuje Mario, jest największa w historii serii (są to m.in. wall-jumpy, długie skoki, potrójne skoki, nurkowanie itd.). Na szczególną uwagę zasługuje zdolność rzucania czapką, tj. Cappy’m. W ten sposób nasz podopieczny może przejmować kontrolę nad zamieszkującymi królestwa przeciwnikami i innymi postaciami, co sprawia, iż liczba umiejętności (i idących z nimi w parze umiejętności) jeszcze się wydłuża, dając nam spore pole do popisu w kwestii tego, jak radzić sobie z niektórymi wyzwaniami. Wszystkich postaci, nad którymi można przejąć kontrolę, jest ponad pięćdziesiąt. Oprócz tego rzucona czapka może też posłużyć jako platforma, po której da się skakać.

W Super Mario Odyssey zrezygnowano z konceptu żyć.

Gra oferuje multiplayer dla dwóch osób (jedna wciela się w Mario, druga w Cappy’ego), oraz Snapshot Mode, czyli tutejszy tryb fotograficzny.

Funkcję znajdziek pełnią monety. Są ich dwa rodzaje - żółte, które są swego rodzaju uniwersalną walutą, oraz fioletowe, czyli waluta ‘regionalna’, którą można wydać tylko w określonym królestwie. Pieniądze wydajemy w sklepach, w których ofercie znajdują się np. stroje dla Mario.

Developing

Jako ciekawostkę warto dodać, że w procesie tworzenia gry nie brał bezpośredniego udziału Shigeru Miyamoto, twórca serii Super Mario. Jak sam tłumaczył, jego wpływ ograniczał się co najwyżej do dawania sugestii, a nie podejmowania decyzji.

Wideo - Super Mario Odyssey

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (27)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper