Roger Żochowski Roger Żochowski 05.08.2020
Nie tylko Cyberpunk i Dying Light. Największe polskie hity nadchodzących miesięcy
2579V

Nie tylko Cyberpunk i Dying Light. Największe polskie hity nadchodzących miesięcy

Polska branża z roku na rok rośnie w siłę, ale o ile jeszcze kilka lat temu naszymi dobrami eksportowymi były przede wszystkim kolejne części Wiedźmina i Dying Light, dziś w produkcji jest przynajmniej kilka wysokobudżetowych gier, które mogą namieszać na rynku. 

Uwierzycie jak napiszę, że na liście gier, które powstają w naszym kraju jest ponad 1000 pozycji? Ogrom z nich to produkcje na PC, konwersje na Switcha (na którego tworzenie przez przesyt gier już nie jest tak dochodowe jak rok czy dwa temu) i wątpliwej jakości symulatory. Jest jednak kilkadziesiąt tytułów, które mają duże budżety i potencjał na sukces. Poniżej wybrałem 7 największych moim zdaniem polskich produkcji zmierzających na rynek pomijając oczywiście te dwa największe hity - Cyberpunk 2077 i Dying Light 2.

Nie ma oczywiście na tej liście tajnych projektów CD Projekt RED (wszyscy trzymają kciuki za Wiedźmina 4) szykowanego przez Techland eRPeGa fantasy (pracują nad nim między innymi ludzie, którzy tworzyli questy do Wiedźmina 3) czy kolejnego potencjalnego hitu od 11-bitów (o Projekt 8 wiadomo tylko tyle, że powstaje i będzie oczkiem w głowie polskiej ekipy), ale do tego czasu będzie jeszcze naprawdę sporo dobrego grania "made in poland". 

Shadow Warrior 3

Platformy: PC
Data premiery: 2021

Flying Wild Hog zagrało bezpieczną kartą zapowiadając trzecią odsłonę swojego eksportowego hitu, w którym krew leje się strumieniami, katana jest naszym najlepszym przyjacielem, a bieganie po ścianach i wykorzystanie elementów aren przynoszą ogromną frajdę. Nie mniejszą niż egzekucje demonicznego pomiotu w klimacie neofeudalnej Japonii. Lo Wang ponownie zostanie głównym bohaterem starając się zapobiec apokalipsie, schwytać legendarnego smoka i sypiąc kolejnymi sucharami. Pierwszy gameplay zapowiada prawdziwą jazdę bez trzymanki w pięknej oprawie i więcej tego, co pokochali fani w poprzedniej odsłonie.  

Paradise Lost

Platformy: PC, PS4, XOne
Data premiery: 2020

Projekt pod skrzydłami All in! Games, który może nieźle namieszać dodatkowo osadzony w postnuklearnej Polsce, co już samo w sobie przyciąga zainteresowanie. Alternatywna wizja świata, w której II wojna światowa nigdy się nie skończyła, naziści wciąż pielęgnują swoje imperium, a Polska cierpi z powodu ataku nuklearnego, została ubrana w szaty przygodówki. Głównym bohaterem jest 12-latek, który trafia do ogromnego, nazistowskiego bunkru kryjącego tajemnice. Nowoczesna technologia miesza się ze słowiańskim folklorem i mitami, a historię napiszemy sami dzięki moralnym wyborom. To wszystko bardzo intryguje, choć musimy poczekać na więcej informacji o samym gameplayu.

The Medium

Platformy: XSX, PC
Data premiery: 2020

Tytuł tworzony przez speców od horrorów, którego historia rozgrywać będzie się w Krakowie i jego okolicach, przedstawiając unikalne podejście do narracji prezentowanej jednocześnie na dwóch ekranach i opowiadającej historię zabójstwa pewnego dziecka. Wcielimy się w skórę Marianny, która posiada zdolności medium, dzięki czemu potrafi przemieszczać się między rzeczywistością i światem duchowym. Swoich wizerunków bohaterom gry użyczyli Marcin Dorociński i Weronika Rosati, a za ścieżkę dźwiękową odpowiada legendarny kompozytor serii Silent Hill - Akira Yamaoka. W produkcję gry mocno zaangażował się Microsoft, więc na razie nie ma co liczyć na debiut gry na PS5. To bez wątpienia będzie produkcja naprawdę dużego kalibru, a warto dodać, że Bloober szykuje też na next-geny ulepszoną wersję Observera o podtytule Redux. Jest na co czekać. Ciekawa jest za to plotka, że to właśnie Bloober będzie odpowiedzialny za kolejną odsłonę Silent Hilla. Wówczas współpraca z Akirą Yamaoką nabrałaby jeszcze większego sensu. 

Ghostrunner

Platformy: PS4, XOne, PC
Data premiery: 2020

Produkcja ze stajni One More Level. Cyberpunkowa gra akcji z widokiem z oczu zabiera nas do dystopijnego świata, w którym po wielkim kataklizmie ludzie żyją już głównie w wielkiej wieży skrywającej na kolejnych piętrach wiele tajemnic. Sęk w tym, że jej konstruktor zmarł lata temu, a władzę przejął niejaki Klucznik. Gracz postara się dotrzeć na sam szczyt walcząc z przeciwnikami bronią białą, spowalniając czas, poruszając się po świecie rzeczywistym i cyberprzestrzeni, wspinając po kolejnych konstrukcjach i poznając kolejne fakty intrygującej fabuły. Oby tylko starczyło pomysłów na gameplay dłuższy niż kilka godzin 

Witchfire

Platformy: PC
Data premiery: 2020

Informacje o najnowszej grze The Astronauts, studia należącego do Adriana Chmielarza, są mocno dawkowane, ale możemy spodziewać się dużej ilości strzelania, elementów RPG i looter shootera oraz fabuły inspirowanej polowaniami na czarownice w Europie. Klimat gry obracać będzie się wokół dark fantasy, gdzie jako wysłannik Kościoła będziemy musieli walczyć z różnymi maszkarami, choć scenariusz ma być bardziej zakręcony i nie będzie tu łatwego, czarno-białego podziału na dobro i zło. Co cieszy - gra czerpie inspiracje z serii Dark Souls, więc gameplay ma być skillowy a narracja działać na wyobraźnię. 

Sniper Ghost Warrior Contracts 2

Sniper Ghost Warrior Contracts 2

Platformy: PC, PS4, XOne
Data premiery: 4 kwartał 2020

CI Games miało w pewnym momencie ambicje zostania drugim CD Projekt RED, ale dość boleśnie spadło z bardzo wysokiego konia. Po słabszym okresie polska ekipa zdaje się powracać do życia. Po całkiem udanym Sniper Ghost Warrior Contracts powstaje jego sequel, który przyniesie nam jeszcze więcej tego, co polubiliśmy w pierwszej części. Wprawdzie nie mamy tu do czynienia z takich budżetem jak przy grach Bloobera czy CD Projekt RED, a studio zapowiada, że chce się skupić na segmencie gier AA i AA+, to jednak snajperska seria ma rzesze wiernych fanów. CI Games od jakiegoś czasu dłubie też nad Lords of the Fallen 2, ale gra jeśli się w ogóle pojawi, to już na next-genach. 

Outriders

Platformy: PC, PS4, XOne, PS5, XSX
Data premiery: 4 kwartał 2020

Looter shooter science-fiction z naciskiem na rozgrywkę wieloosobową różnymi klasami postaci i bogatymi opcjami ich rozwoju od People Can Fly. Łączący w sobie elementy takich gier jak Borderlands, Gears of War czy Destiny. Ziemianie muszą szukać nowego domu, więc pakują się na wielkie statki kosmiczne w poszukiwaniu nowej planety do zamieszkania. Po latach wydaje się, że ją znajdują, ale Enoch okazuje się skrywać mroczne sekrety jak Anomalię, która zmienia ludzi i środowisko nie do poznania. Z czasem kolonistów dręczy nie tylko niszczycielskie zjawisko, ale również oni sami walcząc ze sobą nawzajem. Gra wygląda nieźle i choć kopiuje znane rozwiązania gunplay już teraz prezentuje się godnie, a mnogość zbieranego lootu, możliwość tworzenia konwojów złożonych z pojazdów graczy w celu eksploracji planety i sporo zadań pobocznych dadzą nam tytuł AAA na ponad 40 godzin zabawy, którego wydaniem zajmie się samo Square Enix. 

Tagi: Polskie gry ranking