Star Wars

Gwiezdne Wojny nie tylko na ekranie. Te książki warto przeczytać

Kajetan Węsierski | 09.05, 21:30

W zeszłym tygodniu - a będąc dokładnym, w miniony czwartek - świętowaliśmy Dzień Gwiezdnych Wojen. Wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów uniwersum wykreowanego na potrzeby filmów pełnometrażowych przez George’a Lucasa, które obecnie jest prawdopodobnie jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych w całej popkulturze. To marka o ogromnej sile przebicia i niemal niemierzalnej popularności. 

A rdzeniem całości są oczywiście wspomniane produkcje kinowe, które przez ostatnie lata świetnie (cóż, z mniejszym i większym sukcesem) uzupełniane były przez seriale - zarówno te animowane („Wojny Klonów”, „Parszywa Zgraja”…), jak i aktorskie („Mandalorian”, „Andor”, „Obi-Wan”…). Wszyscy doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że to nie wszystko, a nie brakuje także komiksów, gier wideo czy książek

Dalsza część tekstu pod wideo

I to właśnie tym ostatnim chciałbym poświęcić dzisiejszy wpis. Przygotowałem dla Was zestawienie dziesięciu pozycji, na które po prostu powinniście zwrócić swoją uwagę. Nie będą one ułożone chronologicznie, ani ze względu na sympatię czy jakiekolwiek inne zasady. Kolejność jest całkowicie luźna i niezobowiązująca, a każda z tych lektur zasługuje na przeczytanie. Nie przeciągając… Niech moc będzie z Wami!

"Heir to the Empire” -Timothy Zahn

Pierwsza książka na naszej liście opowiada o wydarzeniach rozgrywających się po upadku Imperium Galaktycznego, gdy pojawiają się nowe siły w walce o władzę nad galaktyką. Książka ta jest uważana za początek legendarnego cyklu "Thrawn Trilogy", który wprowadził wiele nowych postaci do świata Gwiezdnych Wojen - w tym rzeczonego Thrawna, a więc gościa, który uznawany jest za jednego z najciekawszych w uniwersum. 

"Darth Bane: Path of Destruction" - Drew Karpyshyn 

Ta pozycja skupia się na początkach Darth Bane'a, który w późniejszym czasie stał się legendarnym Lordem Sithów i jednym z tych największych i najpopularniejszych w całym uniwersum. Sama pozycja cieszy się bardzo ciepłym odbiorem wśród fanów i uznawana jest za jedną z najlepiej napisanych - zarówno pod względem fabularnym, jak i samego opisu przedstawionego w niej świata. 

"Lost Stars" - Claudia Gray 

Bardzo interesująca pozycja, która opowiada o dwóch przyjaciołach z różnych stron konfliktu w galaktyce, którzy spotykają się na polu bitwy i odkrywają, że ich lojalność wobec swoich frakcji jest zagrożona przez uczucia do siebie nawzajem. Książka zdecydowanie bardziej dla tych, którzy mocniej niż akcję, cenią sobie wewnętrzne rozterki i emocje potrafiące trawić postaci od środka. Na pewno nie jest to pozycja dla każdego, ale jeśli wpisujecie się w powyższe stwierdzenie, to nie powinniście czuć zawodu. 

"Thrawn" - Timothy Zahn 

Wszyscy wiedzieliśmy, że ten tytuł się tu pojawi. Mówimy wszak o najpopularniejszej powieści pisanej z uniwersum Gwiezdnych Wojen, która w genialny sposób opowiada o postaci Admirała Thrawna, jednego z największych strategów Imperium Galaktycznego. Jedno z największych dzieł spoza głównego kanonu i jeśli mielibyście przeczytać wyłącznie jeden tytuł z zestawienia, to wiele osób orzeknie zgodnie, że właśnie ten. 

"Dark Disciple” - Christie Golden 

Następna jest lektura przybliżająca nam Jedi Quinlan Vosie i Asajj Ventress, działających wspólnie, aby raz na zawsze zabić groźnego hrabiego Dooku. Książka ta jest adaptacją niezrealizowanego scenariusza serialu animowanego "Star Wars: The Clone Wars”, więc powinna być szczególnie interesująca dla wielbicieli tej produkcji. Oczywiście znając filmowy kanon, możemy mniej więcej domyślać się jej zakończenia, ale gwarantuję, że nie zabiera to przyjemności z obcowania z samą lekturą. 

„Bloodline" - Claudia Gray 

Ponownie Claudia Grey i tym razem interesujący prequel o życiu księżniczki Lei Organy kilkanaście lat przed wydarzeniami z "Przebudzenia Mocy". Książka jest interesującą powieścią polityczną, która skupia się na tajemniczej organizacji i rosnących napięciach w Republice Galaktycznej. Jeśli więc uważacie, że tematy były zbyt mało rozwinięte w filmach pełnometrażowych, to sięgnijcie po powieść! 

„Darth Plagueis” - James Luceno 

Kolejna propozycje w naszym rankingu opowiada o postaci Darth Plagueisa, Mrocznego Lorda Sithów, który był mentorem i nauczycielem samego Darth Sidiousa. Książka ta stanowi ciekawą wizję wydarzeń poprzedzających „Mroczne Widmo” i ukazuje kulisy powstania Imperium Galaktycznego. Jeśli opowieść Palpatine’a, którą podzielił się z Anakinem, była dla Was interesująca, to tu wpadniecie po same uszy. 

„Tarkin” - James Luceno

Zostańmy na moment przy Luceno, bowiem kolejna powieść od tego autora, którą chciałbym wspomnieć na łamach zestawienia, skupia się na życiu i karierze Wilhuffa Tarkina, jednego z najbardziej znanych antagonistów Gwiezdnych Wojen. Książka jest zdecydowanie interesującą i wciągającą biografią postaci, która w oryginalnej trylogii była stosunkowo słabo rozwinięta. A umówmy się - zasługuje na więcej uwagi.

„Catalyst" - James Luceno

Książkowy hat-trick od Jamesa, albowiem napisał on także wciągającą książkę o powstaniu Gwiazdy Śmierci i historii przed wydarzeniami ukazanymi w filmie "Rogue One". Powieść w znakomity sposób prezentuje tło dla wydarzeń z filmu i rozszerza naszą wiedzę o powstawaniu jednej z największych broni w historii Gwiezdnych Wojen. Zdecydowanie warto bliżej się z nią zapoznać! 

Jedi Search - Kevin J. Anderson

Ostatnia pozycja na liście opowiada o poszukiwaniach potencjalnych uczniów dla Luke'a Skywalkera, którzy mogą zostać przyszłymi Jedi. Książka stanowi ciekawą kontynuację oryginalnej trylogii, a także wprowadza nowe postacie i wątki. Co ważne, opowiada o okresie, który nigdy nie doczekał się prezentacji na ekranie (między Epizodem VI, a Epizodem VII), więc jeśli chcecie go bliżej poznać - sięgnijcie po tę pozycję. 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper