Podróż Journey

Nie masz czasu? Te gry skończysz w maksymalnie 2 godziny

Igor Chrzanowski | 18.03.2023, 17:10

Za dzieciaka większość z nas potrafiła spędzić przy konsoli czy pececie po dobre kilka godzin dziennie, doskonale bawiąc się i nie martwiąc, że zaraz trzeba skończyć. Jako dorośli nie mamy już tak wiele czasu i bardziej doceniamy każdą wolną chwilę na granie.

Jako bardzo zapracowany ojciec doskonale rozumiem to, jak ciężko jest dobrze rozplanować dzień, aby mieć czas na pracę, rodzinę oraz hobby - zwłaszcza jak tych prac ma się aż 3, a dziecko dopiero uczy się chodzić. Dlatego też wpadł mi ostatnio do głowy pomysł na taki właśnie artykuł, czyli zbiór 25 całkiem udanych produkcji, które można skończyć w maksymalnie 2 godziny. Sam zacząłem ostatnio przeglądać swoją bibliotekę gier w poszukiwaniu takich tytułów i okazuje się, że mam ich całkiem sporo, a jest ich jeszcze więcej. Bez zbędnego przedłużania, zapraszam do autorskiego przeglądu najkrótszych, ale bardzo ciekawych gier. Ważna informacja na koniec - czasy gier wziąłem z HowLongToBeat.

Dalsza część tekstu pod wideo

Podróż/Flower/Flow - od 1,5 godziny do 2 godzin

Zacznijmy zatem od największych klasyków tego sektora, czyli trylogii gier od studia thatgamecompany. Niezależnie od tego czy wybierzecie flow, Flower czy też Journey, dostaniecie gwarancję świetnej rozrywki, która nie tylko dostarczy wam sporej frajdy, ale również zaoferuje coś więcej - pewną edukacyjną i emocjonalną wartość dodaną.

Dead Space: Ignition - 1,5 godziny

Jeśli szukacie jakiegoś prostego intelektualnego wyzwania, ale znudziły was takie nijakie bądź cukierkowe gry logiczne, powinniście dać szansę Dead Space: Ignition. Nie jest to oczywiście pełnoprawny horror ani najlepsza gra w dziejach, ale oferuje wyjątkowe spojrzenie na ukochaną przez wszystkich serię, no i całość jest dostępna w Game Passie.

A Memoir Blue - 1 godzina

Osobiste historie deweloperów coraz częściej są całkiem udanym motywem na gry wideo, które mogą nas zarówno zachwycić jak i wzruszyć. Podczas gdy nie każdy jest emocjonalnie gotów na zmierzenie się z takim That Dragon, Cancer, tak z A Memoir Blue może zapoznać się każdy, bowiem jest to dość lekka przygodówka o problemach w relacji córka-matka. Kilka zagadek, parę lepszych momentów, łatwe osiągnięcia.

Trylogia Frog Detective - od 45 minut do 2 godzin

Aktualnie nie wiadomo czy zespół SUPERHOT-a pracuje nad czymś własnym, ale na pewno zajmuje się wydawnictwem całkiem interesujących produkcji. Wśród nich znalazła się trylogia Frog Detective, czyli prostych humorystycznych gierek o żabim detektywie tropiącym zbrodnie. Dostaniecie tu wszystko to czego się możecie spodziewać - zagadki, garść gagów i nawet nie taką złą fabułę.

Dear Esther - 1,5 godziny

W erze największego boomu na wszelkiego rodzaju symulatory chodzenia, na rynku ukazała się dość niepozorna i chyba już zapomniana gierka Dear Esther, która to w zaledwie 90 minut przekazuje nam intrygującą historię związaną z czytaniem listu do Esther. Co ciekawe, każde przejście gry oferuje inne monologi i wskazówki wizualne. 

The Stanley Parable: Ultra Deluxe - 2 godziny

Kilka lat temu niepozorne The Stanley Parable pokazało nam jak bawić się percepcją gracza i jak w doskonały sposób wykorzystać wszelkiego rodzaju sztuczki do wybicia nas z rytmu, do zadrwienia z naszych przyzwyczajeń i ogólnie do tego, aby zapewnić nam wprost niezapomniane wrażenia. Edycja Ultra Deluxe jeszcze tylko polepsza te wrażenia, rozszerzając rozmiar gry z 1,5 do 2 godzin.

Gone Home - 2 godziny

Gone Home zabłysnęło kilka lat temu swoją tajemniczą aurą, nietuzinkowym klimatem i naprawdę interesującymi zagadkami. Co prawda zakończenie gry pozostawiało wiele do życzenia, ale to tylko mała niedogodność w tej wyjątkowej przygodzie. Pewną ciekawostką jest też to, że jeśli chcemy możemy ukończyć tę opowieść w zaledwie 60 sekund. 

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes - 2 godziny

Jeśli jesteś nowy w temacie Metal Gear Solid i nie jesteś pewien, czy ta forma zabawy ci odpowiada, warto jest zapoznać się z takim większym płatnym prologiem do Metal Gear Solid V, który to oferując 1 lokację i kilka prostych zadań pozwala nam zasmakować geniuszu Hideo Kojimy i dawnego Konami. 

The Looker - 1,5 godziny

Kojarzycie The Witness? Przedstawiamy zatem darmową grę inspirowaną dokonaniami Jonathana Blowa. W półtorej godziny rozwiążecie tu kilka interesujących zagadek, pozwiedzacie przepiękną lokację i ogólnie pobawicie się konwencją gier logicznych w podobny sposób, jak robiła to produkcja autora genialnego Braid.

Sayonara Wild Hearts - 1,5 godziny

Sayonara Wild Hearts łączy w sobie świetną muzykę i dynamiczną akcję rodem z najlepszych niezależnych hiciorów akcji. Nie uświadczycie tu rozbudowanego otwartego świata, czy jakiejś większej swobody, ale dostaniecie za to półtorej godziny intensywnej akcji podbitej mocnym bitem. 

Florence - 45 minut

Mało jest na rynku takich gier jak Florence, a w sumie nawet nie do końca jestem pewien, czy jest jakakolwiek inne takie dzieło jak Florence. W tej ręcznie rysowanej liczącej sobie zaledwie 45 minut przygodzie poznacie tytułową bohaterkę, jej chłopaka, rodzinę i przeróżne perypetie jej zwyczajnego życia. Tak, dobrze czytacie. W tej opowieści nie ma nic nadzwyczajnego - ot zwykła dziewczyna prowadzi zwykłe życie. Ale to właśnie był doskonały materiał, dzięki któremu twórcy zgarnęli nagrodę The Game Awards za najlepszą grę mobilną.

A Short Hike - 1,5 godziny

Wspinaczka po górach nie zawsze musi wiązać się ze śmiertelnym zagrożeniem, a odwiedziny wakacyjnego kampusu nie musi kończyć się ucieczką przed seryjnym mordercą. W A Short Hike wasz cel jest prosty - wejść na szczyt góry, aby złapać zasięg i zadzwonić do mamy. Po prostu. To tylko tyle i aż tyle. 

What Remains of Edith Finch - 2 godziny

What Remains of Edith Finch do dziś uznawany jest za najlepszy i najbardziej odjechany "symulator chodzenia" i trudno się z tym nie zgodzić. Przepiękna oprawa, wciągająca opowieść i motywy rodem z najlepszego światowego kina. Jeśli jeszcze nie poznaliście tej historii, po prostu musicie to nadrobić.

Wheels of Aurelia - 15 minut

Zaledwie 15 minut zabawy i aż 16 różnych zakończeń. Brzmi interesująco? Nieczęsto zdarza się, aby twórcy umyślnie robili swoją grę tak krótką jak Wheels of Aurelia, ale w tym szaleństwie jest metoda i choć nie mamy tutaj jakiejś szalonej intrygi jak w Twelve Minutes i tak warto jest wybrać się w tę magiczną podróż.

Samorost 1 + 2 - od 15 minut do 1 godziny

Jeśli cenicie sobie dobre gry logiczne, Samorost będzie idealnym wyborem dla was. Darmowa "jedynka" da Wam próbkę 15 minut tego co siedzi w głowach twórców, a gdy to wam zasmakuje, możecie śmiało dać szansę "dwójce", gdzie czeka na was godzinka intelektualnych zmagań.

Kirby's Dream Land - 45 minut

Ostatnimi czasy coraz głośniej jest o serii Kirby. Różowy bohater robi furorę na Nintendo Switch, więc to dobry moment, aby zobaczyć jak zaczęła się jego kariera. Teraz możecie sprawdzić tytuł w ramach abonamentu Nintendo Switch Online, do którego dodano gry z Game Boya. A jak Wam to się spodoba, możecie dorwać się do kolejnych odsłon serii.

Goat Simulator - 2 godziny

Gra-żart, którą studio wyklepało w zaledwie 3 miesiące. Brzmi jak wielka porażka. A jednak okazała się gigantycznym sukcesem! Symulator kozy oferuje Wam nieskrępowaną wolność, rozwałkę, chaos, dobre żarty i ogólnie rozumiany relaks w stylu Michaela Baya.

Postal Redux - 2 godziny

Postal to seria wprost kultowa - zwłaszcza za sprawą drugiej odsłony. Jeśli jednak chcecie ograć całość chronologicznie od początku, śmiało możecie zakupić Postal Redux, czyli remake pierwszej odsłony z 1997 roku. Albo za darmo pobrać oryginał, który jest dostępny na GOG oraz Steam. Niezależnie co wybierzecie otrzymacie 2 godzinną rozwałkę z okrzykami cierpienia mordowanych przez was ofiar. "jedynka" jest dużo mroczniejsza niż Postal 2, więc miejcie to na uwadze.

Panzer Dragoon: Remake - 1 godzina

Ach kochane "celowniczki". Panzer Dragoon: Remake przywróciło wiarę w ten gatunek. Polskie studio odpowiedzialne za tenże tytuł pokazało, że odpowiednia troska o detale, wierne odwzorowanie klasycznej rozgrywki i przyzwoita grafika potrafią zdziałać cuda i przywrócić do życia martwy gatunek. Godzinka świetnej zabawy gwarantowana.

The House of the Dead: Remake - 45 minut

Drugim dziełem MegaPixel Studio jest remake kultowego The House of the Dead. Jeśli kochacie klasyczną arcade'ową rozgrywkę i nie macie problemu z tym, że to naprawdę krótki tytuł na 45 minut, koniecznie dajcie szansę tej produkcji. Poczujecie się jak za starych dawnych czasów, gdy wrzucaliśmy pieniążki do automatu, aby zagrać kilka rundek.

Igor Chrzanowski Strona autora
Z grami związany jest praktycznie od czwartego roku życia, a jego sercem władają głównie konsole. Na PPE od listopada 2013 roku, a obecnie pracuje również jako game designer.

Ile godzin grasz w tygodniu

Poniżej 5
386%
Pomiędzy 5 a 10 godzin
386%
Pomiędzy 10 a 15 godzin
386%
Powyżej 15 godzin
386%
Pokaż wyniki Głosów: 386
cropper