Epson EH-TW6250

Obalamy mity dotyczące projektorów! Technologia naprawdę wielkiego ekranu!

Maciej Zabłocki | 28.02.2023, 13:24

Wybierając dzisiaj między telewizorem, a projektorem bardzo często decydujemy się na to pierwsze rozwiązanie. Powodów może być wiele, ale dominuje zazwyczaj przyzwyczajenie, przekonanie o komforcie użytkowania albo świadomość, że „telewizor to jednak telewizor”. Wokół projektorów narodziło się przez lata sporo różnych przekonań z którymi skutecznie rozprawia się nowoczesna technologia. Przygotowaliśmy więc tekst, który rozprawia się z najpopularniejszymi mitami. 

Materiał powstał przy współpracy z firmą Epson. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Jakiś czas temu opublikowaliśmy krótkie wrażenia z użytkowania jednego z najciekawszych projektorów na rynku, czyli modelu Epson Laser TV EH-LS800. To jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń w swojej klasie, oferujące komfort użytkowania i swobodę działania porównywalną do najlepszych telewizorów na rynku. Firma Epson ma w swojej ofercie również nieco bardziej klasyczne, a zarazem przystępniejsze cenowo modele. I to właśnie na takim urządzeniu skoncentrujemy się w tym materiale. Za sprawą EH-TW6250 przedstawimy kilka mitów dotyczących projektorów i postaramy się je obalić!

Epson EH-TW6250

Mit: Projektory sprawdzają się może wieczorem, ale ich jasność jest mała i nie nadają się do oglądania w ciągu dnia.

Fakt: Jasność dostarczana przez nowoczesne projektory liczona jest w lumenach. Ale te najnowocześniejsze urządzenia z technologią 3LCD potrafią wyświetlić z równym natężeniem zarówno światło białe, jak i barwy (co bardzo ważne) na poziomie od 2800 do ponad 4000 lumenów. To wystarczająco dla swobodnego korzystania z nich w ciągu dnia czy przy włączonym oświetleniu w naszym salonie lub sypialni. Obraz będzie precyzyjnie widoczny i pozwoli na wygodną zabawę i oglądanie ulubionych seriali lub prowadzenie rozgrywki na konsoli. 

Mit: Do instalacji projektora potrzebujemy dużo miejsca i pociągnięcia przewodów lub zaprojektowania specjalnego podłączenia z metalowym stelażem pod sufitem.

Fakt: Nowoczesny projektor lampowy klasy EH-TW6250 wymaga tylko podłączenia źródła zasilania, ale poza tym – przy opisanej prostocie konfiguracji – jest praktycznie mobilny, bo z internetem łączy się bezprzewodowo. Projektorom laserowym ultrakrótkiego rzutu (UST), np. Epson Laser TV EH-LS800 wystarczy z kolei zaledwie od 2,3 do 40 cm miejsca pod (od)ścianą, by móc wyświetlić obraz o przekątnej nawet 150". To urządzenie dysponuje świetnymi głośnikami Yamaha.  Moc i głębia jego dźwięku w pełni uszczęśliwi nie tylko gracza, kinomana, ale i pasjonata muzyki! W obu przypadkach nie potrzeba  montowania półek czy stelaży pod sufitem lub remontu pokoju celem wyprowadzenia przewodów ze ściany lub sufitu. Kupujemy projektor, podłączamy go do prądu i po kilku minutach oglądamy film czy gramy bez żadnych większych komplikacji. Mamy wygodny dostęp do wejść HDMI czy zawartości rozbudowanego systemu Android TV.

Projektor Epson_3

Mit: Projektory mają zazwyczaj niską rozdzielczość, słaby kontrast i fatalne odwzorowanie kolorów.

Fakt: Najnowsze projektory marki Epson potrafią wyświetlić do 1,07 mld kolorów (w systemie 10-bitów), wspierają technologię HDR, częstotliwość odświeżania do 240 Hz (!) i oferują dynamiczny kontrast na poziomie 2,5 mln:1. To wartości zarezerwowane dla najlepszych telewizorów na rynku. Co więcej, wyświetlają też rozdzielczość 4K w technologii 3LCD wyświetlającej z równą mocą i biel, i kolory potrafią dostarczyć imponujący, ostry obraz w niezwykle wysokiej jakości na bardzo dużej przekątnej. To jest ich niewątpliwie największą zaletą. Taki 150" ekran w 4K z pięknym kontrastem i wysoką jasnością zrobi ogromne wrażenie, a cena projektora jest wielokrotnie niższa od tak dużych telewizorów. Nie wspominając o tym, że matryca tej wielkości jest niezwykle ciężka i zajmuje mnóstwo miejsca, a projektor można wygodnie przenieść z pokoju do pokoju i regulować wielkość przekątnej w zależności od naszych potrzeb.

Mit: Żywotność lampy w projektorze jest bardzo krótka, a sprzęt wystarczy na dwa, może trzy lata użytkowania.

Fakt: Nowoczesne projektory dysponują niezwykle długowiecznymi źródłami światła, których żywotność wystarcza naprawdę na długo. W przypadku lampy Epson EH-TW6250 jest to nawet na 10 000 godz. użytkowania. To oznacza, że używając tego urządzenia będziemy codziennie oglądać 1 film nawet przez 15 lat. Jeszcze lepiej wypadają projektory laserowe, które potrafią świecić przez ok. 20 000 godz. - tak jak model Epson Laser TV EH-LS800. Współczesne modele są na tyle wytrzymałe, że przez wiele lat nie będzie konieczny żaden serwis czy wymiana któregoś z elementów.

Mit: Do filmów może będą OK, ale spore opóźnienie sprawia, że granie na projektorze przegrywa z nowoczesnym telewizorem.

Fakt: Nowoczesne projektory niemal dogoniły już telewizory pod względem opóźnień. Nowe modele Epsona, niezależnie od tego, czy korzystają z lampy, czy z lasera, mają input-lag na poziomie poniżej 20 ms. To wystarczająco mało, by w ogóle nie odczuwać jakichkolwiek problemów w trakcie grania, a taki wynik uznawany jest za w zupełności komfortowy do swobodnej rozgrywki, niezależnie od podłączonego urządzenia. Za to skala obrazu wielkości 390” (i więcej!), jego kontrast i rozdzielczość 4K, zapewnia immersyjne, bezkonkurencyjne wrażenia. 

Projektor Epson_2

Mit: Projektor działa wtedy, gdy podłączy się do niego komputer, konsolę, etc. - sam z siebie nie za wiele potrafi.

Fakt: Współczesne projektory wyposażane dziś w rozbudowane systemy operacyjne Android TV, a ich obsługa odbywa się za pomocą wygodnego pilota. Wygląda to identycznie, jak w przypadku telewizorów. Urządzenia Epsona podłączymy do internetu i ściągniemy takie aplikacje, jak Disney+, HBO Max, Player.pl czy Amazon Prime. Nie będzie też żadnego problemu, by na projektorze wyświetlić dowolne zdjęcia czy filmy zgrane na pendrive lub dysk przenośny. Wszystkie funkcje i zalety systemu Android TV dostępne są od ręki, a konfiguracja takiego urządzenia zajmuje dosłownie kilka chwil - wystarczy jedynie podłączyć się do sieci, utworzyć konto użytkownika (lub zalogować na istniejące konto Google) i można rozpocząć relaks. 

Mit: Konfiguracja projektora to udręka, na ustawienia ostrości i właściwą kalibrację trzeba poświęcić wiele godzin.

Fakt: Oprócz wspomnianej wyżej konfiguracji sieci, musimy jeszcze skonfigurować sam sposób wyświetlania obrazu. W przypadku projektorów Epsona, takich jak EH-TW6250 proces ten zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund. Wystarczy, że pobierzemy aplikację na smartfona, a następnie połączymy się z naszym urządzeniem (musi być w tej samej sieci WiFi). Potem wystarczy jedynie zrobić dwa zdjęcia ściany, na której wyświetlany będzie obraz i... gotowe. Projektor w kilkanaście sekund samodzielnie dokona właściwej kalibracji i ustawień ostrości. 

Sprawdź promocję!

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper