LA Noire

Gry bez polskich napisów, z którymi mimo tego warto się zapoznać

Mateusz Wróbel | 01.08.2022, 22:00

Wydawcy czasami podejmują dość dziwne, niezrozumiałe decyzje. Jedną z nich może być olewanie niektórych z rynków, nie oferując znajdującym się w nim graczom chociażby możliwości sprawdzenia pozycji w ojczystym języku. Samo przygotowanie napisów nie jest ogromnym kosztem dla firm, a mimo tego zdarza się, że na polskie półki sklepowe w elektromarketach lądują produkcje bez polskiej lokalizacji. 

Poniżej postanowiliśmy wybrać dziesięć tytułów, z którymi mimo braku rodzimych napisów warto się zapoznać. Ponadto warto zaznaczyć, że spora część z tych gier posiada fanowskie spolszczenia, które wgrać można wyłącznie w przypadku wersji PC. Zaznaczamy to przy odpowiednich produkcjach.

Dalsza część tekstu pod wideo

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Zestawienie otworzy hit Nintendo, choć tak naprawdę moglibyśmy umieścić tutaj niemalże każdą grę tego wydawcy - japońska korporacja jest znana z tego, że potrafi przygotować bardzo ciekawe tytuły, lecz trafiają one na nasz rynek bez rodzimych napisów. W The Legend of Zelda: Breath of the Wild trafiamy do królestwa Hyrule, gdzie podejmujemy się masy aktywności. To, co wyróżnia tę produkcję, to fakt, że nie jesteśmy ani przez moment prowadzeni przez deweloperów za rączkę. Swoboda działania to drugie imię Zeldy.

Resident Evil Village

Szum wokół Resident Evil Village w Polsce był ogromny. I nie dlatego, że była to pierwsza odsłona marki powstająca z myślą również o obecnej generacji, czyli sprzętach PS5 i XSX|S, ale przez to, że od 25 lat to pierwsza część serii, która nie otrzymała nawet polskich napisów. A szkoda, bo Resident Evil to zdecydowanie jedne z najlepszych, jak nie najlepsze survival horrory dostępne na rynku.

Do gry opublikowano fanowskie spolszczenie dostępne dla posiadaczy wersji PC.

Seria The Walking Dead

Telltale Games tworzyło, a teraz ma okazję ponownie tworzyć, idealne przygodówki na dwa, maksymalnie trzy wieczory. Nie grzeszyły one zbyt dużą ilością mechanik i niesamowitą oprawą graficzną, bo główny nacisk położono na sekwencje QTE oraz wybory wpływające na losy bohaterów i świata. Ze wszystkich gier tej firmy najlepiej wyróżnić serię The Walking Dead, która skupia się na ciężkich przeprawach Clementine.

Do wszystkich czterech sezonów The Walking Dead wydano fanowskie spolszczenie dostępne na PC.

Final Fantasy VII Remake Intergrade

Final Fantasy VII Remake Intergrade to najprościej mówiąc: remaster remake'a. Twórcy w 2020 roku postanowili wypuścić na rynek remake hitu z 1997 roku, a następnie przygotowali specjalną wersję z myślą o konsolach PS5, dodając przy tym rozszerzenie fabularne. Tym samym oprócz podstawowej historii skupiającej się na Cloudzie i jego ekipie próbującej zatrzymać korporację Shinra, możemy sprawdzić krótką historię o Yuffie, która również rzuca wyzwanie owej firmie. Co warto zaznaczyć, pakiet jest dostępny w abonamencie PS Plus Extra.

The Dark Pictures: House of Ashes

Za antologią The Dark Pictures stoją osoby znane fanom Until Dawn. I o ile pierwsze części nowej marki nie były zbyt dobre, tak przy The Dark Pictures Anthology: House of Ashes poczyniono spory postęp i nie bez powodu jest to dotychczasowa najlepsza odsłona serii. Wcielamy się w pięciu bohaterów i trafiamy do ruin, gdzie znajduje się pradawne zło. Opowieść śledzimy z perspektywy amerykańskich oraz islamskich żołnierzy i tylko od nas zależy, który z nich wyjdzie z podziemi cało.

Ryse: Son of Rome

Ryse: Son of Rome pokazało swego czasu wielki potencjał Xboxa One. Produkcja została zaprojektowana przez Cryteka (twórców Crysis), co było jednoznaczne z tym, że będzie wyróżniała się oprawą graficzną. Tak też się stało, bo nawet dzisiaj przygoda o "synie Rzymu", dowodzącego swoimi legionami i próbującego pozbawić życia barbarzyńców, prezentuje się znakomicie. Złego słowa nie można powiedzieć również o systemie walki przepełnionym brutalnością.

L.A. Noire

L.A. Noire powstawało w wielkim chaosie, ale finalnie Team Bondi współpracującemu z Rockstar Games udało się dowieźć na rynek solidną produkcję. Przejmujemy kontrolę nad Colem Phelpsem, który pnie się po szczeblach policyjnej kariery, rozwiązując przy tym dziesiątki spraw. W pewnym momencie trafia na seryjnego mordercę pozbawiającego życia kobiet w dość nietypowy sposób. Od naszych przesłuchań i decyzji zależy, czy wytropimy sprawcę. Do tego czasami musimy zmierzyć się również ze swoimi partnerami, którzy nie do końca są tymi, za których ich uważamy.

Do gry opublikowano fanowskie spolszczenie dostępne dla posiadaczy wersji PC.

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line z pewnością nie otrzymało należytej uwagi w okolicach premiery, co było błędem, bo strzelanka studia Yager okazała się wielkim, niedocenionym hitem. Twórcy przenieśli nas do Dubaju, gdzie Martin Walker ze swoją ekipą próbuje odnaleźć i ewakuować pułkownika Johna Konrada. Wraz z każdą godziną przebywania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rzeczy zaczynają się bardziej komplikować, a my, gracze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tutaj tak naprawdę robimy.

Do gry opublikowano fanowskie spolszczenie dostępne dla posiadaczy wersji PC.

This is the Police

Zestawienie zamknie dość spokojny, strategiczny tytuł, jakim jest This is the Police. Przejmujemy kontrolę nad Jackem Boydem, który musi służyć w policji jeszcze przez 180 dni, a następnie będzie mógł przejść na emeryturę. Jego ostatnie pół roku zamienia się jednak w koszmar, gdy zaczyna poznawać coraz lepiej przestępcze szajki. Tylko od nas zależy, czy protagonista dotrwa do wymarzonych "wakacji".

Do gry opublikowano fanowskie spolszczenie dostępne dla posiadaczy wersji PC.

Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper