KARCZMA: Najbardziej wyczekiwane gry z gatunków RPGie w roku 2018

KARCZMA: Najbardziej wyczekiwane gry z gatunków RPGie w roku 2018

Senix | 26.12.2017, 21:00

Rok 2017 obfitował w wiele dobrych gier z gatunku RPGie. A jak zapowiada się rok 2018? Tak samo dobrze jak poprzedni. Zapraszamy do zestawienia najbardziej wyczekiwanych gier z gatunku RPGie, które mają ukazać się w przyszłym roku.

W minionym roku dostaliśmy wiele ciekawych gier, ale najbardziej cieszy nas to, że japońskie gry RPGie wróciły do formy, którą straciły. Takie tytuły jak NieR: Automata, Persona 5 i The Legend of Zelda: Breath of the Wild dostarczyły nam wiele godzin rozgrywki, poznawania światów i super historii. Te trzy pozycje biły się o tytuł najlepszego RPGa 2017 – wygrała Persona 5, a Zelda została najlepszym tytułem roku. Poza wspomnianymi tytułami – największym zaskoczeniem według mnie i osób, które razem ze mną tworzą i będą tworzyć kolejne teksty dla KARCZMY na PPE, jest Nioh, który okazał się największa niespodzianką 2017 roku.

Do tego dochodzą tytuły zachodnich twórców w postaci szalonego i kontrowersyjnego (miało być inne słowo, ale Laf pewnie i tak by je wycięła) South Park: The Fractured But Whole, „przeczytanego” Torment: Tides of Numenera (osoby, które przebrnęły przez miliony linijek tekstu i rozmów, wiedzą, o co chodzi), Mass Effecta Andromedy (który miał swoje problemy i wiernych hejterów, którzy jechali grę na każdym kroku) czy też Horizon: Zero Dawn, który okazał się cudowną post-apokaliptyczną wizją świata opanowanego przez roboty. Rok 2017 uznajemy za zamknięty i witamy w 2018, który na pewno będzie obfitował w ciekawe tytuły. No i może doczekamy się konkretnego pierdyknięcia od Square Enixa? Zapraszam do zestawienia!


KARCZMA: Najbardziej wyczekiwane gry z gatunków RPGie w roku 2018


16. Dragon's Crown Pro

08.02.2018

Producent: Vanillaware

Wydawca: NIS America

Platforma: PlayStation 4 Pro

Dragon's Crown to gra action-RPGie (inspirowana serią Golden Axe), za którą odpowiada japońskie studio Vanillaware, a wydawcą gry w Europie jest NIS America. Tytuł pierwotnie ukazał się na PlayStation 3 i PlayStation Vita. Po kilku latach twórcy oryginału postanowili jednak przygotować ulepszoną wersję gry z podtytułem Pro, która zmierza na PlayStation 4. Gra nie doczeka się nowej zawartości, a zostanie jedynie usprawniona pod względem oprawy audiowizualnej – posiadacze PROsiaka będą mogli grać w rozdzielczości 4K [więcej].


15. Secret of Mana (Remaster)

15.02.2018

Producent: Square Enix

Wydawca: Square Enix

Platforma: PlayStation 4 (Pro), PlayStation Vita i PC

Secret of Mana będzie ulepszoną i upiększoną wersją klasycznego action-RPGa, który ukazał się blisko 25 lat temu na SNESie. Square Enix postanowiło odgrzać tego RPGa pod względem graficznym, dźwiękowym i, miejmy nadzieje, gameplayowym, bo gra w dzisiejszych czasach może okazać się niegrywalna dla młodszych (co udowadnia po części wersja na mini SNESa). Jest to drugą częścią serii Mana. Pierwszą jest Final Fantasy Adventure, które ukazało się na Game Boya. Secret of Mana jest uważana za jednego z najlepszych RPGów akcji, który wyszedł spod ręki Squaresoftu [więcej].


14. Kingdom Come: Deliverance

13.02.2018

Producent: Warhorse Studios

Wydawca: Deep Silver

Platforma: PlayStation 4 (Pro), Xbox One (S i X) i PC

Ile to już czekamy na Kingdom Come: Deliverance? Zdecydowanie za długo, więc liczymy na to, że lutowa data premiery nie ulegnie zmianie. Dobra, ale dlaczego czekamy na tego RPGa? Twórcy odchodzą od formuły fantasy i różnych pochodnych tego gatunku, a mają skupić się na wydarzeniach historycznych. Gra opowiada o wojnie domowej, która toczy się na ziemiach Świętego Cesarstwa Rzymskiego w XV wieku. W tytule ma nie zabraknąć frakcji i postaci historycznych [więcej].


13. Pokemon (Nintendo Switch)

2018

Producent: Game Freak

Wydawca: Nintendo

Platforma: Ninendo Switch

O Pokemonach na Nintendo Switcha było głośno, ale słuch o nich zaginął. My jednak czekamy na „dużą-przenośną” wersję poksów, jak Ash na złapanie kolejnego zwierzaka (co, bądźmy szczerzy, nie zawsze mu wychodziło). Mamy cichą nadzieję, że wersja „pstryczkowa” nie będzie zwykłą konwersją 3DS-owych Pokemonów, a nowa – wielką grą, która dostarczy nam wiele godzin dobrej zabawy oraz masę nowych stworków do złapania [więcej].


12. Lost Sphear

23.01.2018

Producent: Tokyo RPG Factory

Wydawca: Square Enix

Platforma: PlayStation 4 (Pro), Nintendo Switch i PC

Na gry w klimatach 8 i 16 bitów nie trzeba nas namawiać, a tym bardziej, że odpowiedzialne za Lost Sphear Tokyo RPG Factory to ludzie, którzy znają się na swojej robocie i czują klimaty tej ery gier. Poza tym udowodnili nam to już w I am Setsuna [więcej].


11. Project Octopath Traveler

2018

Producent: Silicon Studio Corporation

Wydawca: Square Enix

Platforma: Nintendo Switch

Duchowy spadkobierca takich tytułów jak Final Fantasy VI i Suikoden II, z którymi kojarzy nam się ten tytuł ze względu na oprawę graficzną. Akcję gry obserwujemy tutaj z perspektywy 2D, która przypomina serię Valkyrie Profile. Za tytuł odpowiadają osoby znane z dwóch części serii Bravely, które ukazały się na 3DSie. Czy trzeba czegoś więcej? No, może pełnoprawnych remake'ów wspomnianych gier [więcej].


10. Shin Megami Tensei V

2018

Producent: Atlus

Wydawca: Nintendo

Platforma: Nintendo Switch

Atlus postanowiło dostarczyć kolejną część swojej kluczowej serii. O SMTV wiemy na razie niewiele, ale jesteśmy przekonani, że posiadacze Nintendo Switcha dostaną kolejną grę, która spełni oczekiwania po Personie 5. Gra na pewno będzie cechować się ciężkim klimatem, genialną oprawą dźwiękową i kontrowersją, z której jest znana ze względu na nawiązania do mitologii z różnych zakątków świata. Fani serii odnajdą się w niej, a nowi albo się w niej zakochają, albo znienawidzą [więcej].


9. 13 Sentinels: Aegis Rim

2018

Producent: Vanillaware

Wydawca: Vanillaware

Platforma: PlayStation 4 (Pro) i PlayStation Vita

Nowa gra Vanillaware może okazać się wielkim zaskoczeniem – jak Odin Sphere za czasów PlayStation 2 i Muramasa: The Demon Blade na Nintendo Wii. „Waniliowi” przyzwyczaili nas do tego, że tworzą przepiękne gry, których oprawa graficzna opiera się na 2D w mangowym stylu. Do tego dochodzą ciekawe postaci i wciągająca fabuła. Tego właśnie spodziewamy się po tej grze, a dodatkowo akcja ma być osadzona we współczesnych czasach i dojdą do tego mechy, które kochamy. Nas już kupili, a Was [więcej]?


8. Yakuza 6: The Song of Life/Yakuza Kiwami 2

20.03.2018/2018

Producent: Sega

Wydawca: Sega/Deep Silver

Platforma: PlayStation 4

Na szóstą część przygód Kazumy Kiryu czekamy zbyt długo. Dlatego cieszy nas to, że wreszcie Sega zdecydowała się wydać grę na zachodzie. Natomiast Kiwami 2 będzie miłym przypomnieniem wydarzeń z drugiej części gry. Czego spodziewamy się po tych tytułach? Po Yakuza 6 na pewno tego, do czego przyzwyczaiła nas seria - wciągającej fabuły, ciekawych postaci i zwrotów akcji oraz większej zawartości gry, ale o to ostatnie jesteśmy spokojni. Natomiast odświeżona część druga będzie lepszą wersją oryginału, który ukazał się na PlayStation 2. Yakuza 6 [więcej], Yakuza: Kiwami 2 [więcej]


7. BioMutant

2018

Producent: Experiment 101

Wydawca: THQ Nordic

Platforma: PlayStation 4 (Pro), Xbox One (S i X) i PC

Kolejnym ciekawym tytułem, który może okazać się miłym zaskoczeniem, jest BioMutant. Gra ma być RPGiem akcji z otwartym światem, gdzie post-apokaliptyczne klimaty mieszają się z kung-fu oraz zmutowanymi futrzakami. Będziemy mieli możliwość stworzenia własnego bohatera, rozwijania jego umiejętności oraz korzystania z broni białej i palnej [więcej].


6. Monster Hunter World

26.01.2018

Producent: Capcom

Wydawca: Capcom

Platforma: PlayStation 4 (Pro) Xbox One (SX) i PC

Serii Monster Hunter nie trzeba przedstawiać fanom gatunku RPGie. Tym razem Capcom postanowiło przygotować w tym uniwersum konkretną grę, w której przyjdzie nam polować na różnego rodzaju stwory, a do tego będziemy używać różnorodnej taktyki i broni. Gra ma też dostać zalążki fabuły, która pewnie rewelacyjna nie będzie, ale nie o to w tej grze chodzi [więcej].


5. Code Vein

2018

Producent: Shift

Wydawca: Bandai Namco

Platforma: PlayStation 4 (Pro)Xbox One (S i X) i PC

Japońskie wampiry w klimatach serii Dark Souls – ja to osobiście kupuję, bo na dobrą grę w takiej wariacji czekam od lat. Jeżeli Shift skupi się na najlepszym aspektach gier From Software oraz anime pokroju Vampire Hunter D lub Hellsing (fabuła i ciekawe postacie) i przeniesie je do swojej produkcji, to możemy dostać grę, która zaskoczy jak Nioh w 2017 roku [więcej].


4. Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

29.07.2017 (Japonia)/2018 (Europa)

Producent: Square Enix

Wydawca: Square Enix

Platforma: PlayStation 4 (Pro), Nintendo Switch i Nintendo 3DS (New)

Seria Dragon Quest jest jednym z najlepszych IP w dorobku Square-Enixa, ale od czasów fuzji Square i Enixa była na zachodzie zaniedbywana. Ma to się jednak zmienić, dlatego też czekamy z wywieszonym jęzorem na konkretną datę premiery części XI, która na materiałach prezentuje się wybornie. Do tego oprawa graficzna, za którą odpowiada Akira Toriyama – ojciec Dragon Balla. Rozwój postaci ma opierać się na tablicach na wzór Sphere Grid (Final Fantasy X) czy License Board (Final Fantasy XII). I do tego otwarty świat. To wszystko ma gwarantować wiele godzin zabawy – zazdroszczę Japończykom, że już mogą grać w ten tytuł [więcej].


3. Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom

23.03.2018

Producent: Level-5

Wydawca: Bandai Namco

Platforma: PlayStation 4 (Pro) i PC

Pierwsza część Ni no Kuni była miłym zaskoczeniem poprzedniej generacji konsol. Dostaliśmy przepiękną oprawę graficzną, za którą odpowiadało Level–5 oraz współpracujące z nimi Studio Ghibli i ciekawą historię, która nie kończyła się tak szybko, jak mogliśmy się spodziewać. Do tego dochodził genialny gameplay oraz łapanie stworków na wzór Pokemonów. Czego oczekujemy po drugiej części? Więcej tego, co już dostaliśmy w pierwszym Ni no Kuni. Wciągającą historię, która podobnie jak pierwowzór dostarczy nam twisty fabularne, bo o oprawę graficzną jesteśmy spokojni. Na trailerach prezentuje się wybornie [więcej].


2. Vampyr

2018

Producent: Dontnod Entertainment

Wydawca: Focus Home Interactive

Platforma: PlayStation 4 (Pro), Xbox One (S i X) i PC

Ile to już lat czekamy na nową część Soul Reavera, Blood Omena albo remake/ kontynuację Vampire The Masquerade: Bloodlines? Zbyt długo! Dlatego z pomocą przychodzi  Dontnod Entertainment - twórcy takich gier jak Remember Me oraz genialnego Life is Strange. Autorzy wspomnianych tytułów wzięli na swoje barki stworzenie gry o wampirach. Z pierwszych informacji i trailerów jesteśmy pewni, że to odpowiedni ludzie. Vampyr będzie opowiadał historię lekarza, który został ugryziony przez jednego ze swoich pacjentów, co będzie skutkowało jego przemianą w krwiopijcę. Ciekawym rozwiązaniem, które dostaniemy do dyspozycji, będą wybory moralne - zostać bezwzględnym księciem ciemności, czy jednak walczyć z żądzą krwi? Cieszy, że osoby odpowiedzialne za fabułę nie próbują wcisnąć nam kolejnej historii o emo-wampirach, które świecą za dnia jak diamenty. Kolejnym plusem według nas jest to, że akcja gry osadzona jest podczas I wojny światowej, a to daje dużo możliwości względem lokacji (które już prezentują się ciekawie) oraz wydarzeń [więcej].


1. Kingdom Heart III

2018

Producent: Square Enix

Wydawca: Square Enix

Platforma: PlayStation 4 (Pro) i Xbox One (S i X)

Kolejne materiały, które prezentuje Square Enix wskazują na to, że KH3 będzie jedną z najładniejszych gier 2018 roku – dobrym przykładem jest materiał, na którym został zaprezentowany świat z bajki Toy Story. Cieszy też, że „kwadratowi” nie idą na łatwiznę i znane już światy, które były wstępnie prezentowane na różnych filmikach, wyglądają na bardziej rozbudowane. Do tego dochodzą spektakularne walki z bossami. Ale najważniejszym aspektem tej serii zawsze była zakręcona fabuła, która tym razem ma zamknąć rozdział poświęcony Organizacji XIII – powinniśmy wreszcie poznać finał przygód Sory, Donalda i Goofy'ego, na który czekamy od lat [więcej].


Pewnie dziwi Was brak w zestawieniu najbardziej wyczekiwanego RPGa od Square Enixa – Final Fantasy VII Remake. Nie znalazł się on w nim gdyż  nie wierzymy, że gra ukaże się w 2018 roku. Z podobnych przyczyn w zestawieniu brakuje Cyberpunku 2077 od REDów oraz nowej gry From Software.

Korekta: Aleksandra Laf Borkowska.

cropper