SKLEP
Secret of Mana (2018)
279V

Secret of Mana (2018)

Secret of Mana (2018)
 • Producent: Square Enix
 • Wydawca: Square Enix
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 15.02.2018
 • Europa: 15.02.2018
 • Polska: Brak planów wydawniczych
 • Gatunek: RPG
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: Nie
 • Tryb 3D: Nie
 • od lat 12

Secret of Mana to ulepszona wersja gry action-RPG przygotowanej przez Square Enix. Jest to druga część popularnej serii Mana. Pierwsza została wydana pod tytułem Final Fantasy Adventure i zadebiutowała na Game Boyu. Dla wielu Secret of Mana to jeden z najważniejszych tytułów w gatunku RPG akcji.

Akcja gry ma miejsce w świecie, w którym mana to niezwykle cenna energia, choć jej źródła nie są niewyczerpalne. W zamierzchłej przeszłości świat stanął przez to na krawędzi zagłady. Pewna cywilizacja stworzyła wielką fortecę korzystającą z ogromnych ilości energii, co rozzłościło bogów, którzy sprowadzili na świat bestie mające powstrzymać aroganckie plany ludzkości. Konflikt wytrzebiłby wszystko i wszystkich, gdyby nie interwencja bohatera. Użył on miecza many do zniszczenia fortecy i jej twórców, co rozpoczęło epokę pokoju.

Gracz wciela się tu w bohatera, który odnajduje tajemniczy zardzewiały miecz. Razem z dwoma znajomymi przyjdzie mu uratować świat przed kolejnym użyciem niszczycielskiej fortecy. Wydarzenia śledzimy z kamery umieszczonej nad miejscem akcji. System walki odbiega od tego, który może być znany osobom zaznajomionym z serią Final Fantasy - tutaj starcia odbywają się bowiem w czasie rzeczywistym, bez przeniesienia naszych podopiecznych na oddzielne pole bitwy. W danym momencie kontrolujemy tylko jedną postać (możemy się pomiędzy nimi przełączać), za jej kompanów odpowiada już sztuczna inteligencja. Posiadacze Super Multitapa mają dodatkowo opcje zagrania z dwójką znajomych.

Każda z postaci posiada swoje wady, zalety oraz unikalne zdolności. Główny bohater nie potrafi używać magii, ale świetnie posługuję się bronią białą; dziewczyna ma do dyspozycji m.in. czary regenerujące zdrowie, a Popoi z wioski skrzatów najlepiej radzi sobie z czarami o charakterze ofensywnym. Radząc sobie z przeciwnikami bohaterowie nabywają punkty doświadczenie pozwalające rozwijać ich statystyki.

Podczas walki istotną rolę odgrywa wskaźnik, który widzimy pod liczbą HP. Informuje on jaka będzie siła ciosu. Siła spada, gdy wyprowadzimy atak i po chwili wraca do właściwego stanu, co nie zachęca do mashowania przycisków. W Secret of Mana znajduje się osiem rodzajów broni, które da się rozwijać za pomocą specjalnych orbów. Otrzymujemy je po starciach z bossami lub odnajdujemy w skrzyniach porozrzucanych po świecie.

Dość podobnie ma się sprawa z magią. Czary zużywają MP, które możemy następnie zregenerować chociażby odwiedzając gospody/hotele. Nowych wyuczamy się ratując Elementale - jest ich osiem i każdy odpowiada za jeden żywioł lub inną dziedzinę. Do użycia czaru potrzebujemy odpowiednio wysokiego Mana Level.

Co warto wspomnieć, podróże początkowo odbywają się przy użyciu armat, które wystrzeliwują nas w pożądane miejsce. Potem otrzymujemy jednak dostęp do Flammiego, małego smoka, dzięki któremu przemierzamy świat już z pełną swobodą.

Nowa wersja otrzymała znacznie poprawioną oprawę. Autorzy zdecydowali się na pełne 3D, a stylistyka jest tym razem bardziej kreskówkowa. Studio zadbało również o pełen dubbing wszystkich bohaterów i odświeżyli odrobinę poszczególne mechaniki rozgrywki.

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme