Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 09.05.2021
Najlepsze horrory na PS4 i XONE
2334V

Najlepsze horrory na PS4 i XONE

W tym tygodniu skupimy się na najlepszych horrorach dostępnych na sprzętach poprzedniej generacji. Pod uwagę nie braliśmy częstotliwość występujących w nich jump scare'ów, a wizję artystyczną i klimat, które powinny robić największą robotę w tymże gatunku gier. 

10. The Dark Pictures Anthology: Little Hope

Zestawienie otworzy The Dark Pictures Anthology: Little Hope, które naprawiło błędy nijakiej poprzedniczki. Po przygodzie na statku-widmo, zainteresowani przenoszą się do usianej tajemnicami wioski, do której trójka studentów - wraz z absolwentką Angelą i wykładowcem Johnem - przypadkowo trafiła. W produkcji Supermassive Games rozgrywka jest schematyczna, a największą rolę odgrywają sekwencje QTE i wybory rzutujące na dalszą część zabawy.

9. Outlast 2

Outlast II to król tanich jump scare'ów, które występują niemalże na każdym kroku. Jest to spowodowane tym, że główny bohater gry - Blake Langermann - nie jest w stanie walczyć z przeciwnikami, więc nie pozostaje mu nic innego, jak chować się za rozmaitymi elementami otoczenia i stopniowo odkrywać tajemnicę odciętej od cywilizacji wioski.

8. Until Dawn

Za Until Dawn stoją ci sami twórcy, co w przypadku wymienionego dwa miejsca wyżej The Dark Pictures Anthology: Little Hope. Po tragicznych wydarzeniach sprzed roku, grupka znajomych zostaje zaproszona do domku wypoczynkowego położonego w górach. Z założenia wesoły, przepełniony imprezami wypoczynek zamienia się w istny koszmar, w który mogą być zamieszani dawni mieszkańcy tutejszych terenów.

7. Observer

Observer wyróżnia się na tle innych pozycji niesamowitą wizją artystyczną. Cyberpunkowy świat, a raczej dokładniej to przyszłościowe, ponure krakowskie slumsy robią spore wrażenie. Złego słowa nie można powiedzieć o chatakterze głównego bohatera, detektywa Lazarskiego, który zostaje wynajęty przez potężną korporację Chiron do zbadania najgroźniejszej części polskiego miasta - slumsów klasy C.

6. Amnesia: Rebirth

Amnesia: Rebirth jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniczki. Twórcy gry wykorzystali znane fanom marki mechaniki, dodając kilka ulepszeń i elementów pozwalających uplasować horror of Frictional Games na szóstym miejscu w dzisiejszym zestawieniu. Biorąc go w dłoń, musimy liczyć się na spotkanie wielu niebezpieczeństw w postaci demonów, "zamieszkujących" mózg protagonistki.

5. SOMA

Poszukujecie straszącej przygodówki, w której nie musicie ciągle uciekać przed potworami? Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem byłaby SOMA, która wrzuca nas do podwodnego kompleksu o nazwie PATHOS-II. Główny bohater zostaje w nim uwięziony, a aby otworzyć sobie drzwi na zewnątrz, musi rozwikłać interesującą zagadkę dot. przeszłości kompleksu. Produkcja ta jest majstersztykiem pod względem klimatu, który już sam w sobie potrafi wywołać gęsią skórkę u odbiorców.

4. Darkwood

Darkwood jest nietypowym horrorem, bo całą akcję śledzimy z lotu ptaka. W trakcie rozgrywki w pozycję od rodzimego zespołu - Acid Wizard Studio - poznajemy losy niemej postaci, która wbrew swojej woli została uwięziona w środku lasu. Korzystając ze wszelkich możliwości, musimy przeżyć wycieńczającą podróż, w której największy wrogiem jest... zmienna pogoda. Przeprawy protagonisty w nocy to istny koszmar.

3. Resident Evil 7

Resident Evil VII: Biohazard, można śmiało rzec, wyśmienicie otworzyło nową historię. Capcom postanowił minimalnie odciąć się od starszych bohaterów, przedstawiając losy Ethana Wintersa oraz jego żony Mii, która w pewnym momencie zostaje uznana za zaginioną. Ostatnie znane miejsce pobytu kobiety znajduje się w zapleśnionym domu rodziny Bakerów, którzy nie mają zamiaru przyjąć głównego bohatera z otwartymi rękami.

2. Obcy: Izolacja

Obcy: Izolacja to gratka dla fanów tytułowego uniwersum. Zainteresowani wskakują w buty Amandy Ripley, córki filmowej Ellen Ripley, która chce odnaleźć swoją matkę. W tym celu przygotowuje wyposażenie, a następnie wybiera się na statek Nostromo skrywający wiele smaczków chronionych nie przez kogo innego, jak ksenomorfa. Walka z potworem nie ma sensu, więc korzystając z dostępnych, przyszłościowych przyrządów, odbiorcy muszą unikać go jak ognia.

1. Visage

Visage, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, czerpie garściami z kultowej serii Silent Hill. I szczerze powiedziawszy, widać to na każdym kroku, bo Kanadyjczycy ze SadSquare Studio dostarczyli fanom horroru jedną z najlepszych gier w tymże gatunku. Najważniejszym elementem w trakcie rozgrywki jest niecodzienny wskaźnik strachu protagonisty, który musimy utrzymywać w normie. Jeśli wykroczy on poza skalę, to najwięksi wrogowie - w tym przypadku duchy - zaczną deptać nam po piętach.

Tagi: Amnesia horry Observer Resident Evil SadSquare Studio survival-horrory Visage