Jędrzej Dudkiewicz Jędrzej Dudkiewicz 03.05.2021
Niezwyciężony (2021) – recenzja serialu (Amazon). Niełatwy żywot superbohatera
1318V

Niezwyciężony (2021) – recenzja serialu (Amazon). Niełatwy żywot superbohatera

Powracają chyba dobre czasy dla superbohaterów. Nie dość, że dopiero co Disney wypuścił WandaVision oraz Falcon i Zimowy Żołnierz, to jeszcze zapowiedział daty premier produkcji kinowych, także na ten rok. Tymczasem w serwisie Amazon Prime Video pojawił się kolejny, po The Boys, bardzo udany serial – Niezwyciężony (2021).

Mark Grayson ma nieco skomplikowane życie. Niby jest zwyczajnym nastolatkiem, który chodzi do liceum i musi mierzyć się z różnymi wyzwaniami typowymi dla swojego wieku. Nie może jednak nikomu powiedzieć, że jego ojcem jest najpotężniejszy superbohater na świecie, Omni-Man. Niedługo potem sam Mark zyskuje nadprzyrodzone zdolności, co jeszcze bardziej komplikuje różne sprawy.

Niezwyciężony (2021) – recenzja serialu (Amazon). Bogata i wciągająca fabuła

Zacznijmy od tego, że Niezwyciężony jest ekranizacją komiksu. Nie byle jakiego, bowiem jednym z jego twórców – zaangażowanym również w powstawanie serialu – jest Robert Kirkman. A to nazwisko zna każdy fan The Walking Dead.

Niezwyciężony (2021) – recenzja serialu (Amazon)

O ile do serialu na podstawie Żywych trupów można mieć mnóstwo zastrzeżeń, o tyle myślę, że Niezwyciężony zyska (zasłużone!) duże uznanie. Serial jest niesamowicie bogaty w treść i rozważania na temat superbohaterstwa. Mamy tu więc wątek dorastania, uczenia się swoich mocy, ale przede wszystkim rozumienia, czym jest odpowiedzialność i obowiązek. Istotną kwestią są relacje rodzinne. Po pierwsze, Mark podziwia ojca i chce mu dorównać, ten z kolei nie do końca chyba wie, jak sobie poradzić z tym, że jego syn potrafi to, co on (choć się tego spodziewał). Po drugie, mama Marka jest zwykłym człowiekiem, więc z jednej strony cała sytuacja zmienia nieco dynamikę relacji między całą trójką, z drugiej jest ona głosem rozsądku, reprezentuje bardziej przyziemną perspektywę.

To z kolei prowadzi do opowieści o tym, czy da się uratować wszystkich, do czego należy wykorzystywać swoje zdolności, a także na temat tego, by pamiętać, że nie chodzi tylko o ratowanie całej planety. Czasem zadania superbohatera mogą być o wiele bardziej przyziemne. Innym istotnym wątkiem jest to, w jaki sposób zbalansować podwójną tożsamość. Wszak obowiązki herosa mocno kolidują, nie tylko z nauką, ale przede wszystkim z życiem towarzyskim. Jak zbudować i utrzymać przyjaźń i miłość, gdy nie da się odmówić pomocy innym?

Jasne, są to motywy generalnie znane z tego typu produkcji – notabene i tak nie wymieniłem wszystkich, bo jest tu też sporo chociażby o nauce współpracy, a do tego śledztwo kryminalne. Twórcy zresztą nie ukrywają inspiracji, niekiedy wręcz wprost cytując inne dzieła. Najważniejsze jednak jest to, że całość jest świetnie pomyślana i znakomicie poprowadzona. Co tu dużo mówić, historia niesamowicie wciąga, czasem potrafi zaskoczyć, częściej wywołać najróżniejsze emocje. Niekiedy trafiają się mniejsze lub większe niekonsekwencje, ale to w zasadzie jedyne, co można zarzucić serialowi Niezwyciężony.

Niezwyciężony (2021) – recenzja serialu (Amazon). Świetne postacie i realizacja

Łatwo można się więc domyślić, że Niezwyciężony ma również znakomicie zbudowane i poprowadzone postacie. W końcu to ich losy i to, co przeżywają jest nośnikiem wspomnianych wcześniej tematów. I w zasadzie nie bardzo da się kogokolwiek wyróżnić, bo wszyscy są na podobnym, bardzo wysokim poziomie. Są wyraziści, na przestrzeni kolejnych epizodów się zmieniają. Kluczowi są oczywiście Mark, którego bardzo szybko można polubić, tym bardziej, że daleko mu do ideału i chociaż ma supermoce, to z wieloma jego rozterkami można się utożsamić. Bardzo dobrze napisany jest też Omni-Man, który z odcinka na odcinek jest coraz bardziej fascynujący, ale też niepokojący. Mocno niejednoznaczną postacią jest też Cecil Stedman.

Niezwyciężony jest też doskonale zrealizowany. Animacja może nie jest jakoś niesamowicie szczegółowa, ale nie zmienia to faktu, że robi wrażenie. Tym bardziej, że serial momentami jest naprawdę bardzo brutalny i zostaje to pokazane bez taryfy ulgowej. Niczego nie można też zarzucić muzyce oraz całej plejadzie gwiazd, która podkłada głosy pod postacie – wśród nich są między innymi J.K. Simmons, Mark Hamill, Seth Rogen, Steven Yeun, czy Sandra Oh. Niezwyciężony to zatem kolejna rewelacyjna produkcja superbohaterska od Amazona. Oby w kolejnych sezonach – zamówione zostały już drugi i trzeci – poziom przynajmniej się utrzymał.

Tagi: Amazon Amazon Prime Video animacja Invincible Niezwyciężony recenzja recenzja serialu Robert Kirkman serial superbohaterowie

Niezwyciężony (2021) – recenzja, opinie o serialu (Amazon).
  • + Znakomita, wielowątkowa, poruszająca masę tematów fabuła;
  • + Świetnie jest to wszystko poprowadzone, potrafi zaskoczyć, wzbudza emocje i wciąga;
  • + Bardzo dobre postacie;
  • + Doskonała realizacja – od animacji, przez muzykę, po dubbing
  • - Kilka mniejszych niekonsekwencji
9.5
Jędrzej Dudkiewicz
Jędrzej Dudkiewicz Niezwyciężony (2021) to kolejny, po The Boys, znakomity serial o superbohaterach od Amazon Prime Video.