Marek Kłos Marek Kłos 20.03.2014 15:48
Cena, data premiery i gry, czyli masa informacji o Projekcie Morpheus
3274V

Cena, data premiery i gry, czyli masa informacji o Projekcie Morpheus

Nowe gogle wirtualnej rzeczywistości od Sony spotkały się z wielkim zainteresowaniem zarówno ze strony graczy jak i deweloperów. Dzisiaj jeden z użytkowników Reddita, ukrywający swoją tożsamość pod ksywą PS4VR dostarczył wielu ciekawych informacji na temat nadchodzącego urządzenia. Oczywiście nie można traktować ich jako pewnik, ale oryginalny tekst jest olbrzymich rozmiarów i trudno sobie wyobrazić, by ktoś to wszystko zmyślił.

W tym tekście wymienię tylko najważniejsze informacje, którymi podzielił się tajemniczy informator. Oczywiście konto PS4VR jest tylko po to wrzucić ten tekst do sieci, jednak za źródłem tych rewelacji stoi ta sama osoba, która przepowiedziała pokaz Projektu Morpheus na tegorocznym GDC.

Data premiery:

Sony ma nadzieje wypuścić sprzęt na rynek przed końcem roku fiskalnego 2014, który kończy się 31 marca 2015 roku. Natomiast prace nad Morpheusem są na tyle zaawansowane, że możliwa jest nawet premiera już tej jesieni. Prototyp, który pokazano przedwczoraj niewiele różni się od tego, który początkowo planowano ujawnić na zeszłorocznym Gamescomie, co świadczy o zaawansowanej fazie prac nad urządzeniem. 

Nazwa urządzenia:

To jak nazywał się będzie Projekt Morpheus nie jest jeszcze pewne, ale w kuluarach mówi się o nazwie związanej z sugestywnym, aktywnym czasownikiem pasującym do Move, Play, Create, Share. Według źródła informacji będzie to PSView, ale nie można tego brać za pewnik, gdyż krążą też nazwy typu Focus, See, Imagine, Live, Immeerse.

Cena:

Sony celuje w przedział między 250, a 299 dolarów za zestaw z kamerą. Firma ma zamiar dotować koszt urządzenia, tak samo jak to miało miejsce przypadku początków PlayStation 3. Sony od lat inwestuje w dział badań i rozwoju dla tego urządzenia.

Gry:

Mnóstwo studiów Sony zajmuje się pracami nad grami wykorzystującymi technologię VR. Firma chce jednak, by na początku to duże, głośne marki skłoniły ludzi do zakupienia sprzętu. The Last of Us, God of War i Drive Club były tworzone od początku z myślą o tym urządzeniu. Guerilla Games pracuje nad pierwszoosobowym erpegiem zbudowanym od podstaw dla VR. Sucker Punch od razu po zakończeniu prac nad inFamous: Second Son wzięło się do pracy nad czymś związanym z Projektem Morpheus.

Doświadczenie:

Sony chce by technologia VR trafiła pod strzechy masowego odbiorcy. Będą oferować sprzęt rewolucyjny i jednocześnie przystępny. Wszystko ma być oparte na zasadzie plug and play z prostym interfejsem. Urządzenie nie będzie wymagało żadnej wiedzy technicznej, by z niego korzystać. Ma pojawić wraz z oprogramowaniem, jakiego jeszcze ludzie nie znają, nad którym pracują najlepsze wewnętrzne studia. Wiele z tych rzeczy nie jest jeszcze prezentowane, gdyż są przygotowywane specjalnie z myślą o Projekcie Morpheus. Nie wszystko będzie też klasycznymi grami. Jako przykład, źródło podaje wirtualną turystykę w postaci zwiedzania przestrzeni kosmicznej, czy znanych miejsc na ziemi.

Sony martwi się także o odbiór tego typu technologii, jako izolującej i antyspołecznej, w związku z czym pracują nad wieloma asymetrycznymi grami wieloosobowymi.

Firma bardzo wierzy w tą technologię, a jej misją jest być na czele frontu, tak samo jak w przypadku walkmana, czy płyt CD, DVD i BluRay

Sprzęt:

PlayStation 4, PlayStation Camera i DualShock 4 były projektowane od początku z myślą o technologi VR. Tak samo jak PS1 z CD, PS2 z DVD i PS3 z BluRayem, PS4 było projektowane z myślą o sprawieniu, by wirtualna rzeczywistość trafiła pod strzechy przeciętnego użytkownika. Wszystkie gry mają być projektowane tak, by obsługiwały zarówno Move jak i tradycyjny kontroler, co ma ułatwić graczom przesiadkę na nową technologię.

 

Dobra, na razie kończę. W następnym tekście postaram się zamieścić więcej szczegółów technicznych, których dane także wypłynęły za sprawą tego samego źródła. Wszystko o czym tu słyszymy brzmi aż za dobrze. Ja nie mogę się doczekać, aż sam będę mógł założyć na głowę to cacko i zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. To faktycznie może być rewolucja, a fakt, że firma pracuje nad technologią od lat tylko napawa optymizmem. Cena o której mowa także wydaje się bardzo przystępna, a z tego co widać Sony ma zamiar dzięki tej technologii wzbogacić doświadczenia graczy w taki sposób, by nie zmuszać ich do zakupu sprzętu. Konsola PlayStation 4 pozostanie pełnowartościowym towarem, nawet po wyjściu Morpheusa. Jednak każdy, kto będzie chciał spróbować czegoś nowego, będzie miał ku temu okazję, łącząc oba sprzętu w potężne kombo.

Źródło: http://www.dualshockers.com/

Tagi: playstation 4 project morpheus vr