Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 14.09.2017 15:30
Xbox One i Xbox One X z rewolucyjnym systemem Intelligent Delivery. Microsoft zadba o nasz czas
3426V

Xbox One i Xbox One X z rewolucyjnym systemem Intelligent Delivery. Microsoft zadba o nasz czas

Microsoft przemyślał najmniejsze detale związane z premierą Xboksa One X i wprowadzeniem na rynek wielkich plików. Gracze nie muszą martwić się o miejsce na dyskach oraz długie pobieranie wielkich plików z Xbox Live.

Pobieranie nawet dużych gier z Xbox Live nie jest wielkim problemem, bo infrastruktura Microsoftu nie zawodzi. Często mam okazję pobierać ogromne pliki i jeszcze nigdy nie spotkałem się z większymi niedogodnościami.

Star Wars: Battlefront w wypasionej wersji za 17 zł. Nowa promocja na Xbox Live

Microsoft mimo to zdecydował się na bardzo mądry ruch. Na początku roku Amerykanie prezentowali deweloperom system nazwany Intelligent Delivery, który w prostych słowach pozwala przyspieszyć ściąganie gier oraz zabezpieczyć jak najmniejszą powierzchnię na dyskach konsol.

Oba elementy są niezwykle istotne w momencie, gdy zaczniemy ściągać tytuły, które będą wspierać rozgrywkę w rozdzielczości 4K. Dzięki Intelligent Delivery gracze otrzymają ogromną swobodę wybierania odpowiednich treści i przykładowo posiadacze Xboksów One nie będą pobierać elementów przeznaczonych dla Xboksa One X, a propozycja pozwoli nawet korzystać graczom z „wielu płyt” jednocześnie.

Inżynierowie z Redmond zdecydowali się przydzielać plikom „znaczniki”, które sprawią, że klient zawsze ściągnie odpowiednie dane – przykładowo pobierzemy tylko assety w języku polskim, ale bez obaw, pozostałe języki możemy „dobrać” z Xbox Live.

Ten mały detal sprawi, że pobieranie gier będzie zdecydowanie szybsze (dla przykładu pobieramy tylko jeden język) i tytuły będą zajmować znacznie mniej miejsca na dyskach. Intelligent Delivery szczególnie odczują przykładowo fani gier sportowych, w których pliki audio zajmują często nawet pełen rozmiar całej instalacji.

Programiści bez problemu wydzielą treści dla Xboksa One i Xboksa One X – jeśli posiadacie zwykłą wersję Xboksa, to pobierzecie standardową wersję, a po kupieniu „Iksa” otrzymacie możliwość pobrania dodatkowych tekstur w rozdzielczości 4K. Taka opcja działa już na komputerach osobistych, gdzie dla przykładu tekstury z Far Cry Primal zajmują dodatkowe 6GB.

Intelligent Delivery pozwoli nie tylko określać urządzenia, lokalizację, ale również zawartość gry – takie coś działa już w niektórych tytułach, ale teraz będzie jeszcze sprawniej, bo przykładowo pobierzemy tylko tryb sieciowy z Battlefielda, a kampanię z Call of Duty. Warto tutaj zaznaczyć, że otrzymamy możliwość usunięcia jednego z elementów – po skończeniu historii, wyrzucamy pliki z dysku i mamy tylko multiplayer.  Podobnie będą działać dodatki – przykładowo pojawi się opcja z zainstalowaniem edytora poziomów.

Intelligent Delivery sprawi, że deweloperzy nie będą zamknięci na jednej płycie Blu-ray. Teraz najważniejsze pliki znajdą się na pierwszym nośniku, ale reszta pojawi się na naszych konsolach. Zawartość kolejnych płyt może również zawierać takie smaczki jak język japoński w RPG-ach, który zainstalują tylko najwięksi fani takiej propozycji.

Źródło: http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-new-xbox-tech-cuts-down-install-sizes-and-reduces-download-times

Tagi:

Nie przegap