Gran Turismo to film dla entuzjastów wyścigów? Widzowie kapitalnie oceniają produkcję

Filmy/seriale
2221V
Gran Turismo (2023)
Iza Łęcka | 15.08, 10:01

Jedną z letnich propozycji Columbia Pictures i PlayStation Pictures jest widowisko „Gran Turismo”, które nie tylko czerpie z prawdziwej historii, ale przede wszystkim nawiązuje do popularnej marki PlayStation. Choć film został średnio odebrany przez recenzentów, pierwsi widzowie chwalą projekt Neilla Blomkampa.

Sony śmiało wkroczyło w etap promowania swoich najbardziej docenionych IP, czego dobitnym przykładem jest nie tylko udostępnianie gier na komputerach osobistych, lecz regularnie debiutujące na rynku filmy i seriale. Po bardzo dobrze przyjętym „Uncharted” i „The Last of Us”, którego 2. sezon zbyt szybko nie zostanie zrealizowany, przyszedł czas na opowieść poświęconą serii rozwijanej przez Polyphony Digital.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wstępne recenzje „Gran Turismo” zwiastowały całkiem przyjemne doświadczenie – po pierwszym weekendzie w wybranych kinach wiemy jednak, że film jest raczej typowym średniakiem przeznaczonym dla oddanych fanów marki i entuzjastów wyścigów. Średnia produkcji na znanych serwisach nie robi wrażenia – to odpowiednio 60% poleceń na Rotten Tomatoes oraz 47 punktów na Metacritic.

„Gran Turismo”, podobnie jak i oryginalna gra, wie jak pokazać korzystnie auto na torze, jak powinien ryczeć jego silnik. Jeśli na tym zależy ci najbardziej i dasz radę przełknąć sztampową fabułę i mizerne dialogi, to zdecydowanie warto. Po prostu nie nastawiaj się na zbyt wiele – pisał w recenzji Piotrek z naszej redakcji.

Opinie recenzentów na temat „Gran Turismo” jednak niekoniecznie pokrywają się z odbiorem widzów. Sięgając do danych z wcześniej wskazanego Rotten Tomatoes, szybko zauważymy, że produkcję poleca aż 98% użytkowników (na ponad 100 not), a komentarze publiczności utrzymane są przede wszystkim w bardzo pozytywnym tonie.

Wielu widzów podkreśla, że widowisko z Archiem Madekwe, Orlando Bloomem i Davidem Harbourem bardzo dobrze prezentuje się na wielkim ekranie, zapewnia sporo frajdy, a wyścigi zostały ukazane bardzo efektownie. Prosta historia przypadła do gustu entuzjastom gatunku i gier wideo – spora część komentujących podkreśla, że to film przede wszystkim dla tej konkretnej grupy. Poniżej możecie przeczytać kilka z wybranych komentarzy:

Jestem wielkim fanem samochodów, który od czasu do czasu jeździ na torze i mogę potwierdzić, że ten film wywoła uśmiech na twojej twarzy, jeśli jesteś entuzjastą sportów motorowych, samochodów i gier. Pod względem realizmu i wideografii postawiłbym go na równi z Top Gun Maverick. Czekałem na ten film od zeszłego lata i przerósł on moje wszelkie oczekiwania. Idealny film na zakończenie lata. Koniecznie do obejrzenia w IMAX!

Doskonały film wyścigowy, który wyróżnił świetnego kierowcę. Wykonali niesamowitą robotę, składając to razem. Oś czasu była trochę przesunięta, ale świetny sposób na pokazanie ewolucji gier i potencjału graczy.

Opowiada prostą i niesamowitą historię, łącząc gry i wyścigi samochodowe w ludzki i bardzo ekscytujący sposób.

Ten film był wypełniony wydarzeniami prowadzącymi do Grans Turismo Academy i jest pełen akcji oraz wyścigów. To pozycja obowiązkowa, jeśli lubisz wyścigi i gry z serii Gran Turismo.

„Gran Turismo” jak na razie zadebiutowało na 30 rynkach i w pierwszy weekend zgromadziło 10,7 mln dolarów w box office. Warto jednak podkreślić, że w wielu regionach trzeba jeszcze zaczekać na premierę filmu.

Źródło: Rotten Tomatoes

Komentarze (100)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper