Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.01.2013 08:09
MS i Sony straciły razem 8 mld dolarów?
1160V

MS i Sony straciły razem 8 mld dolarów?

Wczoraj na łamach Kotaku pojawił się ciekawy artykuł Bena Cousinsa. Weteran branży, który pracował wcześniej m.in. dla SCE, EA oraz Lionhead, twierdzi, że Microsoft i Sony poniosły razem ok. 8 miliardów dolarów strat z tytułu prowadzenia sprzedaży PS3 i X360.

xxxxx

Swoje obliczenia Ben Cousins oparł na następujących wartościach - szczegółową tabelkę możecie sprawdzić w tym miejscu. Z kalkulacji wychodzi, że Microsoft straciło ok. 2,99 miliarda dolarów na X360 od momentu premiery w 2005 roku, natomiast Sony 4,95 mld dolarów od premiery PS3. Straty te mają wynikać tylko i wyłącznie z działań związanych z produkcją, sprzedażą i promocją konsol.

 Ben Cousins zasiewa ziarno niepewności, co do możliwości pojawienia się next-genowych konsol w takiej formie, jaką znamy na rynku. Branżowy weteran twierdzi, że rynek podzieli się na dwa wielkie segmenty - hardware przenośny i sprzęt zintegrowany z usługami w stylu Steam (jak np. ostatnio www.ppe.pl/news-20066-Nowa_konsola_przenosna_na_rynku!.html">zapowiedziana konsola od Nvidii):

"Przenośny sprzęt jak smartfony i tablety będzie obsługiwał największą część rynku - pokrywając potrzeby dzieciaków i niedzielnych graczy. Gracze hardkorowi zostaną zaspokojeni przez pecetowe granie. Wielu dawnych graczy PC przesiada się z Xboksów z powrotem na komputery z powodu tytułów free-to-play i gier indie, a także niesamowitej cyfrowej dystrybucji na platformach takich jak Steam".

Tagi: