Iza Łęcka Iza Łęcka 19.04.2021 07:00
Six Days in Fallujah
1004V

Twórcy God of War pracowali nad kontrowersyjnym Six Days in Fallujah

Branża wciąż jest podzielona, odnosząc się do Six Days in Fallujah, które zgodnie z założeniami miałoby zaprezentować prawdziwe oblicze drugiej bitwy o Faludżę. Jak się jednak okazuje – swego czasu w projekt było zaangażowane Sony Santa Monica. Twórcy God of War otrzymali specjalne zadanie.

Six Days in Fallujah jest produkcją, nad którą pracuje obecnie Highwire Games. Od dłuższego czasu pozycja skupiająca się na przedstawieniu doświadczeń żołnierzy oraz ludności cywilnej w czasie drugiej bitwy o Faludżę wzbudza spore kontrowersje. Zmieniali się wydawcy zaangażowani w projekt, a szerokim echem odbiła się jedna z ostatnich wypowiedzi rzecznika CAIR, czyli muzułmańskiej organizacji charytatywnej, wskazująca, że gra jest „arabskim symulatorem zabijania”. Co więcej, Sony, Microsoft oraz Valve zostały wezwane do zbojkotowania na swoich platformach szokującego tytułu.

Jak się jednak okazuje, nad Six Days in Fallujah pracowali również deweloperzy z Sony Santa Monica. Do ostatniego materiału Davida Jaffe’a na YouTube został zaproszony John Garvin, dyrektor kreatywny i scenarzysta Days Gone. Podczas rozmowy Jaffe wspomniał o produkcji, mówiąc, że przez pewien czas pracownicy studia odpowiedzialnego za serię God of War skupiali się na projekcie. Garvin przyznał, że był jednym z twórców uczestniczących w spotkaniu, na którym zapadła decyzja o rozpoczęciu prac.

"I za każdym razem, gdy ta gra zaczęła naprawdę stawać się czymś, co chcieli, aby było prawdziwym spojrzeniem na wojnę, firmy jakby mówiły 'tak, ale nie, dzięki’” - stwierdził Jaffe.

Potwierdzając trudne zagadnienie, jakim jest zobrazowanie toczącego się konfliktu zbrojnego, deweloper Days Gone przyznał:

"Jesteśmy w klimacie, w którym, człowieku, dosłownie stąpasz po minach lądowych”.

Obecnie nie wiadomo, jak długo Sony Santa Monica tworzyło grę i dlaczego zaniechano dalszego rozwoju projektu w studiu. Wzbudzający ogromne wątpliwości taktyczny FPS został zapowiedziany ponad 10 lat temu. Po więcej informacji dotyczących Six Days in Fallujah odsyłamy do tekstu Krzyśka, który szeroko omówił zagadnienie.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/six-days-in-fallujah-was-reportedly-in-development-at-sony-santa-monica-at-one-point/

Tagi: Highwire Games Six Days in Fallujah Victura