Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 16.04.2021 17:51
PS5 SSD
5671V

PS5 SSD nie zachwyca. Sprzęt Sony może być wolniejszy od zewnętrznego dysku podczas rozgrywki w tytuły z PS4

Najnowsza aktualizacja PS5 pozwala graczom przechowywać gry z PlayStation 5 na zewnętrznych dyskach, więc w Sieci pojawiły się już porządne testy prezentujące możliwości różnych pamięci. Jak się okazuje – wewnętrzny dysk konsoli Sony w niektórych sytuacjach osiąga gorsze rezultaty niż zewnętrzne pamięci.

Sony zadbało w tym tygodniu o dużą aktualizację PlayStation 5, która udostępnia szereg nowych opcji, a nawet eliminuje niektóre, stare problemy. Digitalfoundry postanowiło sprawdzić, jak dysk wewnętrzny konsoli działa na tle zewnętrznych SSD i HDD, a niektóre dane są mocno zastanawiające.

Na dobry początek dziennikarze zajęli się skopiowaniem Cyberpunka 2077 (102GB) z dysku konsoli oraz ponownie na sprzęt Sony – w tym wypadku rezultaty są łatwe do przewidzenia:

  • Kopiowanie z PS5 SSD na Seagata 5TB Ext HDD - 16:24
  • Kopiowanie z PS5 SSD na Samsung 870 QVO SATA - 6:15
  • Kopiowanie z PS5 SSD na Samsung 980 Pro NVMe - 4:46
  • Kopiowanie na PS5 SSD z Seagata 5TB Ext HDD - 16:26
  • Kopiowanie na PS5 SSD z Samsung 870 QVO SATA - 13:37
  • Kopiowanie na PS5 SSD z Samsung 980 Pro NVMe - 13:45

Sytuacja robi się jednak znacznie ciekawsza w momencie, gdy sprawdzimy wczytywanie znanych produkcji – oczywiście SSD od PlayStation 5 oferuje znacznie lepsze rezultaty od HDD, jednak Samsung 870 QVO SATA i Samsung 980 Pro NVMe potrafią osiągnąć lepsze wyniki.

„Szczególnie interesujące jest to, że w przypadku Fallout 4 i Cyberpunk 2077 zauważyliśmy, że zewnętrzne rozwiązania były w rzeczywistości szybsze niż dysk wewnętrzny, co wydaje się trudne do uwierzenia, ale zostało zweryfikowane przez wielokrotne sprawdzanie”.

Redaktorzy podkreślają, że wewnętrzny dysk SSD od PlayStation 5 nie oferuje żadnej przewagi w przypadku wczytywania tytułów z PS4:

„Jest wiele danych do przeanalizowania, ale wniosek jest prosty: nie ma żadnej zauważalnej przewagi w zakresie czasu ładowania w przypadku korzystania z wewnętrznego dysku półprzewodnikowego PlayStation 5 do gier PS4”.

PS5 SSD - wyniki 1

Dziennikarze na koniec sprawdzili również, jak radzi sobie wewnętrzny dysk PS5 ze swoim odpowiednikiem z PS4 Pro – tutaj oczywiście PlayStation 5 oferuje 2-3 razy lepsze rezultaty. Sytuacja jednak zmienia się w momencie, gdy zostanie wykorzystany Samsung 870 QVO, ponieważ „różnice się wyrównują”.

W przypadku Wiedźmina 3: Dziki Gon udało się na PS5 wczytać grę szybciej (pewnie dzięki mocy procesora), ale z drugiej strony Cyberpunk 2077 radzi sobie gorzej na PlayStation 5 – prawdopodobnie z powodu wstępnych ulepszeń oferowanych przez CD Projekt RED.

PS5 SSD - wyniki 2

Redaktor podkreśla, że wykorzystywanie zewnętrznych dysków do gry w produkcje z PlayStation 4 to naprawdę dobra opcja:

„Ogólnie rzecz biorąc, jest tu kilka kluczowych wniosków. Po pierwsze, można się pocieszyć, wiedząc, że zewnętrzny dysk SSD ładuje gry równie szybko - a czasem nawet minimalnie szybciej - niż wewnętrzny dysk PS5.”

Digitalfoundry potwierdziło również, że po włożeniu dodatkowego dysku do PS5 – urządzenie się nie włącza. Musimy zaczekać aż Sony zapewni aktualizacje, która pozwoli rozbudować urządzenie o drugą pamięć.

Źródło: www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2021-whats-the-best-external-storage-for-ps5

Tagi: playstation 5 playstation 5 ssd ps5 ps5 ssd ssd