Iza Łęcka Iza Łęcka 16.04.2021 11:04
Square Enix
3118V

Square Enix w rękach Microsoftu, Sony lub innej firmy? Studio odpowiada [aktualizacja #1]

Tylko nieliczni giganci branży gier mogą rozważać nabycie Square Enix, ale jak podaje japoński oddział Bloomberga – kilka przedsiębiorstw zgłosiło się do twórców serii Final Fantasy z chęcią dokonania przejęcia. Ostateczne szczegóły nie zostały wskazane, jednak studio jest wyceniane na 7,5 mld dolarów.  [aktualizacja #1]

W ostatnich miesiącach systematycznie słyszymy o głośnych przejęciach, a wkrótce możemy być świadkami nawiązania kolejnej znaczącej współpracy. Japońska redakcja Bloomberga poinformowała, że pojawiło się „wielu potencjalnych nabywców zainteresowanych kupieniem Square Enix”.

W doniesieniu nie wymieniono konkretnych firm, które sięgnęłyby głęboko do kieszeni, jednak mając na uwadze wielką wartość Square Enix (około 7,5 mld dolarów) tylko nieliczne korporacje mogłyby pozwolić sobie na udział w kosztownej transakcji.

Wśród potencjalnych nabywców, który prawdopodobnie mógłby wydać tak okazałą kwotę, jest Microsoft. Gigant z Redmond kupił Bethesdę za 7 mld dolarów, tymczasem ostatnio regularnie słyszymy o kolejnych zdecydowanych działaniach firmy odpowiedzialnej za markę Xbox (Nuance, Discord).

Na doniesienia Bloomberga i konwersację na Twitterze zareagował James Shields z Microsoftu:

King Ragnar, informator zaznajomiony z planami amerykańskiej korporacji, już pod koniec stycznia informował, że Microsoft szykuje się do następnego przejęcia, natomiast dzisiaj potwierdził istotną dla całej sprawy wiadomość. Rozmowy odbyły się już 10 miesięcy temu, a gigant z Redmond jest jednym z przedsiębiorstw, które próbowało nabyć Square Enix. Insider nie ma jednak pewności, czy strony doszły do porozumienia.

Warto dodać, że Tencent, Embracer Group czy też Sony również posiadają możliwości (i najpewniej sporo chęci), by dołączyć do swojego katalogu wszystkie IP Square Enix.

W ostatnim czasie japońskie studio intensywnie współpracuje z Sony (Final Fantasy VII Remake Intergrade, Forspoken), lecz również z Microsoftem (Octopath Traveler, „ponad 6 gier” zespołu trafi do Xbox Game Pass).

Square Enix rozwija lub wydaje produkcje spod szyldu takich serii jak chociażby:

  • Deus Ex
  • Dragon Quest
  • Dungeon Siege
  • Final Fantasy
  • Just Cause
  • Kingdom Hearts
  • Parasite Eve
  • Thief
  • Tomb Raider

[Aktualizacja #1]

Sytuacja nie mogła uniknąć komentarza Square Enix. Firma wydała oficjalny komunikat, w którym zaprzecza informacjom przedstawionym przez Bloomberga:

„W związku z dzisiejszymi doniesieniami medialnymi. W dzisiejszym artykule Bloomberga podano, że zainteresowanie Spółką wyraziło kilku potencjalnych nabywców. Nie jest to jednak komunikat Spółki. Nie ma dowodów na to, że Spółka rozważa sprzedaż całości lub jakiejkolwiek części działalności, ani też nie otrzymano żadnej takiej propozycji”.

Źródło: https://www.bloomberg.co.jp/news/articles/2021-04-15/QRMDZEDWRGG401

Tagi: Microsoft Sony Square Enix