Iza Łęcka Iza Łęcka 18.01.2021 07:00
PS5 Japonia
1902V

PS5 w Japonii kupują szczęśliwcy. Sprzedawcy korzystają z losowania, by rozwiązać problem dostępności konsoli

Sony wciąż nie dostarczyło na rynek odpowiedniej ilości PS5, więc japońskie sklepy ponownie wykorzystują system losowania. Tylko gracze, którzy mają szczęście, mogą nabyć PlayStation 5. Pomysł pomaga rozwiązać pewne niedogodności.

PlayStation mierzy się ze sporymi problemami w Japonii:  korporacja odnotowała najgorszą sprzedaż konsol na tym rynku od 1994 roku, a według ostatniego z raportów marka „zdecydowanie podupada w Japonii”.

Gigant branży obiecał, że w okresie świątecznym dostarczy do Kraju Kwitnącej Wiśni więcej sztuk PS5, jednak nie wszyscy są pewni, czy producent rzeczywiście zaczął lepiej traktować swój rodzimy rynek. Kosuke Shimizu z Nikkei Asia uważa, że Japonia nie otrzymała dodatkowy sztuk PlayStation 5 pod koniec roku, tymczasem część zachodnich sklepów mogła dysponować nowymi egzemplarzami.

Dziennikarz podkreśla, że japońscy sprzedawcy wykorzystują system loterii online, by poradzić sobie z kłopotliwym niedoborem nowej generacji oraz wykupowania urządzeń przez cwanych handlarzy, którzy planują odsprzedawać je w znacznie wyższej cenie.

Braki w PS5 są tak duże, że tylko wylosowani klienci mają na tyle szczęścia i mogą kupić nową konsolę PlayStation. Mimo iż w tym kraju sprzęt cieszy się popularnością, producent postawił wszystko na jedną kartę i już w kwietniu 2020 roku oferowało tylko jeden model PS4 – jednocześnie od listopada nie dostarczono odpowiadającej zainteresowaniu liczby PlayStation 5.

W Nikkei Asia pojawiła się opinia, według której „Sony nie musi się martwić o podbicie [japońskiego – przyp. red.] rynku przez Xboksa” w przeciwieństwie do Zachodu, dlatego też gigant skupia się na Europie oraz Stanach Zjednoczonych, w pewien sposób zaniedbując Japonię.

Źródło: https://www.playstationlifestyle.net/2021/01/17/ps5-supply-constraints-japan/

Tagi: Japonia PlayStation playstation 5 PS5