Iza Łęcka Iza Łęcka 24.02.2020 09:48
Review Bombing
857V

Bombardowanie recenzji na Metacritic jest dziecinnie proste. Deweloperzy są bezradni, a portal nie chce pomóc

Temat bombardowania recenzji na Metacritic powraca jak bumerang, bowiem twórcy gier są bezradni i nie mają jakiejkolwiek broni przeciwko graczom często bezpodstawnie wystawiającym negatywne opinie ich tytułom. Problem przybliżyli autorzy ze studia TurtleBlaze.

Metacritic zbiera recenzje filmów, seriali oraz gier, a dzięki systematycznej pracy administracji, portal stał się niemal wyrocznią dla samych wydawców, którzy wierzą, że odpowiednia średnia będzie wyznacznikiem osiągnięcia komercyjnego sukcesu.

Problemem w ostatnim czasie na Metacritic okazało się bombardowanie recenzji – gracze masowo wystawiają ocenę „1”, by obniżyć średnią, tym samym wpływając na ostateczną kartę produkcji. Z taką nieprzyjemną sytuacją spotkali się twórcy Kunai, których ocena gry w zaledwie kilka godzin spadła z 8,1 na 1,7 w dziesięciostopniowej skali. Twórcy są małym zespołem, a ich metroidvania została doceniona przez dziennikarzy, więc sami zainteresowani postanowili zbadać, co jest źródłem problemu.

Bombardowanie recenzji dla każdego

Metacritic nie posiada żadnego systemu weryfikacji, czy gracz posiada lub czy miał okazję zagrać w grę. Każdy może się zarejestrować, wystawić negatywną ocenę i następnie powielić ten proces – wystarczy kilka godzin, by każdy produkt został „zbombardowany”. Mając nawet odrobinę umiejętności można ten proces znacząco przyspieszyć.

Temat podjęła redakcja Kotaku, która w odpowiedzi na pytanie dotyczące tego zagadnienia otrzymała proste wytłumaczenie obranej strategii. Metacritic stale weryfikuje podejrzane zachowania użytkowników i gdy jest taka potrzeba – reaguje. Firma jednak nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego nie chce pomóc twórcom i nie wprowadzi dodatkowej formy zabezpieczenia związanego z weryfikacją klientów.

Bombardowanie recenzji jest ostatnio popularne i wiele wskazuje na to, że problem będzie się nasilał. Gdy z taką sytuacją spotka się wielkiego studio, które posiada odpowiednie środki, wymusi na Metacritic zdecydowaną reakcję. Gorzej sprawa wygląda, gdy z problemem mierzą się mniejsze zespoły – takie właśnie jak TurtleBlaze.

Na naszym serwisie możecie również sprawdzić:

Tagi: bombardowanie recenzji Kunai MetaCritic TurtleBlaze