Iza Łęcka Iza Łęcka 17.01.2020 10:07
PS4 PlayStation 4
803V

PS4 najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich 10 lat w USA. Call of Duty i GTA 5 dominują

PS4 osiągnęło wyjątkowe wyniki na całym świecie, co idealnie odzwierciedlają wyniki z ostatniej dekady. Konsola Sony zdominowała amerykańską ziemię – podobnie zresztą jak GTA 5 oraz seria Call of Duty.

Mat Piscatella, analityk NPD, poprowadził w nocy krótką konferencję, podczas której przedstawił dokładne dane dotyczące sprzedaży gier oraz konsol na przestrzeni dwóch okresów – ostatniej dekady oraz grudnia 2019 roku.

PS4 najlepiej sprzedającą się konsolą dekady w USA

W tym przypadku nie możemy mówić o zaskakującej sytuacji. PS4 okazało się najlepiej sprzedającą się konsolą ostatniej dekady na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie DualShock 4 osiągnął najlepszy wynik w przypadku akcesoriów – trend uległ nieco zmianie w ubiegłym roku, kiedy to Nintendo Switch i Nintendo Switch Pro Controller osiągnęły najlepsze wyniki, jednak uwzględniając całe 10 lat – to Sony może się poszczycić najlepszymi rezultatami.

Fantastyczny wynik osiągnęło także GTA 5. Tytuł Rockstar jest najchętniej kupowaną produkcją ostatniej dekady na terenie Stanów Zjednoczonych – chociaż na rynku pojawiło się wiele mocnych gier, to jednak produkcja o trzech gangsterach nie miała sobie równych. W zestawieniu poszczególnych platform – na PS4 i Xbox One – to tytuły Rockstar oraz kolejne odsłony Call of Duty triumfowały. Tylko na listach Nintendo znajdziecie pozycje ekskluzywne.

NPD wyniki 1

NPD wyniki 2

NPD wyniki 3

W grudniu króluje Call of Duty

W grudniu bez wielkich zmian - Amerykanie najchętniej sięgali po Call of Duty: Modern Warfare. Tytuł osiągnął pierwsze miejsce w zestawieniu sprzedaży już trzeci miesiąc z rzędu. Produkcja była najchętniej kupowana przez graczy w 2019 roku, a jednocześnie jest to 11 rok z rzędu, gdy produkcja z serii Call of Duty osiąga tytuł „najlepiej sprzedającej się gry roku”.

Bardzo dobry wynik ponownie zaliczył Star Wars Jedi: Fallen Order, który po raz drugi od premiery zajął drugie miejsce na liście najchętniej kupowanych gier w USA - to oficjalnie „najlepiej sprzedająca się gra w historii Respawn Entertainment”. Natomiast MLB The Show 19 wygrało ranking najlepiej sprzedających się tytułów traktujących o baseballu w historii Stanów Zjednoczonych.

Sprzedaż sprzętu na terenie Stanów Zjednoczonych spadła w grudniu o 17% względem tego samego miesiąca ubiegłego roku – gracze wydali 973 mln dolarów. Roczne wydatki na sprzęt spadły już o 22% do 3,9 mld dolarów. Chociaż Nintendo Switch zanotował niezwykle zadowalający okres, to jednak jego zyski nie mogły zrównoważyć spadków wśród innych platform.

Spadek zaliczyły także gry – w tym wypadku wyniki są gorsze o 13% (ten sam miesiąc 2018 roku). Gracze wydali na produkcje 1,1 mld dolarów. Roczna sprzedaż osiągnęła poziom 6,6 mld dolarów – jedyną platformą w grudniu, która zaliczyła zysk względem ubiegłego roku był Nintendo Switch.

Na portalu polecamy także:

Źródło: Mat Piscatella

Tagi: dekada npd playstation 4 PS4 Sony wyniki sprzedaży