Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.12.2019 12:40
History Polska
992V

Zrodzeni do szabli. Fabularyzowana historia broni, która wpłynęła na dzieje Polski na pięknym zwiastunie

Telewizja History już wielokrotnie przygotowywała niezwykle ciekawe seriale (m.in. znakomici "Wikingowie"). Teraz stacja bierze się za słowiańskie motywy za sprawą filmu "Zrodzeni do szabli".

History wzięło na warsztat motywy historyczne, kojarzące się z Trylogią Henryka Sienkiewicza - ciekawym, w fabularno-dokumentalnym wydaniu. W produkcji "Zrodzeni do szabli" prześledzimy historię tytułowej białej broni i jej wpływach na dzieje Polski. 

"Zrodzonych do szabli" wyreżyserował Paweł Deląg a scenariuszem zajął się Janusz Sieniawski. W filmie oprócz emocjonujących, fabularyzowanych scen batalistycznych i pojedynków szermierczych posłuchamy też komentarzy różnych ekspertów - przede wszystkim szabelnika Zbigniewa Juszkiewicza, językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka oraz historyka prof. Jerzego Urwanowicza.

Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” odbędzie się już 10 grudnia o godz. 21:00. Tydzień później film będzie można obejrzeć w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Stacja History tak opisuje ten fascynujący temat na swojej oficjalnej stronie:

"Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach. Film w całości został sfinansowany ze środków prywatnych. Partnerami strategicznymi produkcji są firmy Ponzio oraz Hydro. Ideę powstania filmu „Zrodzeni do szabli” dodatkowo wsparły finansowo setki darczyńców na PolakPotrafi.pl, dzięki czemu projekt stał się najbardziej dochodową kampanią portalu w kategorii film.

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli" to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami".

Warto sprawdzić:

Źródło: History

Tagi: film historia History polska