Iza Łęcka Iza Łęcka 09.09.2019 07:00
PlayStation Cloud PS5
5245V

PS5 może być jednym z next-genów Sony. Firma patentuje urządzenie oparte na chmurze

Jeszcze kilka miesięcy temu jednym z głośnych tematów była konsola Microsoftu, której zadaniem było zapewnienie dostępu do gier AAA, pomimo wykorzystania słabszych podzespołów niż w głównym next-genie, i skupienie rozgrywki na chmurze. Amerykanie podobno wycofali się z pomysłu, ale najwidoczniej koncepcją interesuje się Sony.

Według ostatnich plotek na początku 2020 roku ma odbyć się prezentacja PlayStation 5. Sony podobno zaprosiło już pierwszych wydawców, którzy otrzymają szansę pokazania gier zmierzających na japoński sprzęt. Jeśli ostatnie doniesienia zostaną potwierdzone, na wydarzeniu możemy zobaczyć nawet dwa urządzenia.

PS5 skupione na chmurze jako dodatkowa konsola?

Pod koniec ubiegłego miesiąca Sony Interactive Entertainment America złożyło wniosek do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, który sugeruje przygotowanie jeszcze jednej konsoli. PS5 może okazać się tylko jednym z next-genów przygotowywanych przez Japończyków.

Patent został określony dość wymownymi słowami:

„Platforma do gier oparta na chmurze implementuje co najmniej jeden sterownik, by ułatwić przetwarzanie wejścia/wyjścia dla jednego lub większej liczby urządzeń klienta, gdy wykonywane są zasoby obliczeniowe jednego lub większej liczby danych.”

Jak wiadomo Sony posiada swoją rozwiniętą usługę opartą na chmurze, z której już teraz korzysta wielu graczy. PlayStation Now wciąż nie jest dostępne na całym świecie, ale korporacja systematycznie rozwija katalog dostępnych gier oferując nowe tytuły.

PlayStation 5 w dwóch wariantach?

Jeszcze w ubiegłym roku informatorzy zapowiadali dwie wersje Xboksa Scarlett – standardowy model powinien charakteryzować się bardzo mocnymi podzespołami, a drugi (tańszy) miał oferować słabszą moc i skorzystać z potencjału Project xCloud. W lipcu informowaliśmy, że choć Xbox Lockhart już nie powstaje, to Microsoft skupił się na Xbox Cloud, który ma posiadać „naprawdę niską moc obliczeniową”, ponieważ cały siła maszyny będzie pochodzić z serwerów Amerykanów.

Jak wiadomo Sony rozpoczęło mocną współpracę z Microsoftem, więc może właśnie dzięki infrastrukturze korporacji z Redmond pojawiła się opcja na stworzenie dodatkowej wersji PlayStation 5?

Sony oraz Microsoft z niepokojem przyglądają się zakusom Google, które za pomocą Stadii będzie chciało w kolejnych latach zamieszać. Korporacja już wkrótce rozpocznie ekspansję swojej usługi i przy jej wykorzystaniu zagramy w największe tytuły AAA w zasadzie na każdym urządzeniu. Jeśli faktycznie powstanie PlayStation Cloud (?) oraz Xbox Cloud to obie propozycje korzystając z usług własnych korporacji (PlayStation Now i Project xCloud) i dzięki serwerom Microsoftu, mogą stanąć do walki z Google.

Warto sprawdzić na naszym serwisie:

Źródło: https://www.psu.com/news/sony-files-patent-for-a-cloud-gaming-system-to-take-on-google-stadia/

Tagi: PlayStation 5 playstation cloud PS5 Sony