Rockstar podobno od 10 lat omija podatki w Wielkiej Brytanii

Plotka
1603V
Rockstar podobno od 10 lat omija podatki w Wielkiej Brytanii
Wojciech Gruszczyk | 29.07.2019, 19:13

Grand Theft Auto V systematycznie ląduje wśród najchętniej kupowanych gier w Wielkiej Brytanii. Produkcja wygenerowała w UK miliony funtów, ale podobno Rockstar przez lata nie chciał się dzielić swoimi zarobkami.

Nie jest to jeszcze oficjalna wiadomość, jednak w kolejnych dniach może to być jeden z najgłośniejszych tematów na Wyspach. Firma analityczna TaxWatch zajęła się dokładnym sprawdzeniem wyników finansowych Rockstar – zdaniem specjalistów twórcy serii Grand Theft Auto od 10 lat nie płacą brytyjskiego podatku dochodowego.

Rockstar nie płaci brytyjskich podatków?

Jest to zaskakująca sytuacja, ponieważ to Rockstar North ze szkockiego Edynburga jest odpowiedzialne za Grand Theft Auto V – gra jest najbardziej dochodowym produktem rozrywkowym wszech czasów.

W latach 2013-2018 zdaniem TaxWatch, łączna sprzedaż GTA V wygenerowała 6 mld dolarów, a zysk operacyjny studia miał wynieść nawet 5 mld dolarów. W tym czasie siedem brytyjskich spółek Take-Two i Rockstar zadeklarowało łączny zysk brutto w wysokości zaledwie 47,3 mln funtów.

I chętnie korzysta z ulg podatkowych

Problemem nie są tylko podatki – Rockstar jako brytyjskie studio skorzystało z 42 mln funtów ulgi podatkowej dla deweloperów (lata 2015-2017) i było to 19% wszystkich ulg przygotowanych dla branży gier z UK od 2014 roku (wprowadzenie ulgi).

„Ulga podatkowa na gry wideo została zaprojektowana, aby pomóc twórcom gier o treściach kulturowych, które miałyby problemy ze sprzedażą na rynku międzynarodowym. Fakt, że tak duża część tej ulgi trafia do deweloperów Grand Theft Auto wyraźnie pokazuje, że ulga nie działa zgodnie z planem”.

Okazuje się, że wszystkie zyski były automatycznie wysyłane do amerykańskiego Take-Two:

„Take-Two wydaje się wierzyć, że rozsądne jest, by blisko 100% zysku trafiało do ich amerykańskich spółek macierzystych i kadry kierowniczej wyższego szczebla, podczas gdy prawie żaden zysk nie powraca do brytyjskich spółek zaangażowanych w tworzenie lub sprzedaż gry”.

George Turner uważa, że Rockstar wyłudziło dziesiątki milionów dolarów, a nie dało od siebie nic. Zdaniem dyrektora TaxWatch sytuację można określić jako „napaść na brytyjskiego podatnika”, ponieważ wszyscy muszą płacić podatki... Tylko nie najbogatsi.

TaxWatch wezwało HMRC (Her Majesty's Revenue and Customs - departament rządu brytyjskiego odpowiedzialnym za pobór podatków) do zbadania struktury podatkowej Rockstar Games i spółki dominującej Take-Two w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że departament zajął się już dochodzeniem – aktualnie jest prześwietlana około połowa dużych brytyjskich firm.

Warto sprawdzić:

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2019-07-29-rockstar-hasnt-paid-uk-corporation-tax-in-ten-years-claims-investigative-think-tank

Komentarze (50)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper