Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 27.05.2019 14:18
PlayStation 5 AMD
4340V

PlayStation 5 korzysta z Radeona Navi. Nowa architektura RDNA zapewni lepszą wydajność

Na konferencji AMD nie mogło zabraknąć „nowej generacji PlayStation”. Lisa Su nie ukrywa zadowolenia z dostarczenia podzespołów do nowej konsoli Sony. Producent zapewni technologię skrojoną specjalnie dla Japończyków.

Szczegółowe informacje dotyczące nowej generacji Ryzenów oraz konkrety Radona RX 5700 przedstawił już wcześniej Musiol. Warto jednak podkreślić, że jednym z tematów konferencji AMD była nowa generacja PlayStation.

AMD prezentuje nową generację Ryzenów. Ryzen 9 3900X topowym procesorem

PlayStation 5 na AMD

Lisa Su podczas konferencji AMD Computex Keynote ponownie chwaliła się pracą nad podzespołami dla „nowej generacji PlayStation”. Szefowa korporacji nadal nie może powiedzieć pełnej nazwy urządzenia, ale możemy śmiało przypuszczać, że Sony już wkrótce zapowie PlayStation 5.

To właśnie ta konsola skorzysta z nowego Radeona Navi, który zostanie przygotowany na nowej architekturze RDNA – firma stworzyła technologię, by „nadać kierunek przyszłej rozgrywce na PC, konsolach i w chmurze”. AMD stawia w tym wypadku na wysoką wydajność, efektywność energetyczną oraz efektywność pamięci w mniejszym układzie:

„Firma AMD ujawniła RDNA, czyli następną fundamentalną architekturę układów dla graczy, która została zaprojektowana by nadać kierunek rozgrywce na komputerach, konsolach i w chmurze w nadchodzących latach. Wraz z nowym projektem jednostki obliczeniowej RDNA w porównaniu z poprzedniej generacji architekturą GCN powinna dostarczyć niewiarygodną wydajność, efektywność energetyczną oraz efektywność pamięci w mniejszym układzie. Spodziewany 1,25-krotnie lepszy stosunek wydajności do taktowania i 1,5-krotnie lepszy stosunek wydajności do zużytej energii w porównaniu do GCN przekłada się na większą wydajność przy mniejszym poborze energii i obniżonych opóźnieniach.”

Sprzęt zostanie specjalnie dostosowany do PlayStation 5, aby deweloperzy mogli okiełznać maszynę i przygotowywać wyjątkowe produkcje. Już teraz nie brakuje głosów, że PS5 na nowych podzespołach AMD będzie niezwykle potężne i w końcu twórcy nie będą musieli korzystać z różnych sztuczek, by zapewnić graczom oczekiwane doświadczenie.

Warto tutaj zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę – chociaż Sony nie pojawi się na E3, to właśnie AMD zapowiedziało swoją konferencję. 10 czerwca odbędzie się wydarzenie, na którym otrzymamy nowe informacje dotyczące kart graficznych AMD Radeon.

Więcej o AMD:

Źródło: Informacja prasowa

Tagi: amd AMD Radeon Lisa Su PlayStation 5 sony