Paweł Musiolik Paweł Musiolik 27.05.2019 07:25
Radeon RX 5700
1379V

Radeon RX 5700 oficjalnie. AMD prezentuje pierwszą kartę Navi

Radeon RX 5700 to pierwsza karta nowej generacji od AMD, zaliczająca się do rodziny Navi. Czego możemy spodziewać się po zupełnie nowej architekturze?

AMD zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zaprezentowało na otwarciu targów Computex 2019 nową generację kart graficznych, które do tej pory znaliśmy jako Navi. Radeon RX 5700 jest pierwszym przedstawicielem karty opartej o architekturę RDNA (Radeon DNA Architecture) zastępującą całkowicie wysłużone GCN. Nowa architektura ma zostać z AMD przez najbliższe kilkanaście lat.

Radeon RX 5700 - specyfikacja karty

Radeon RX 5700 będzie pierwszą konsumencką kartą korzystającą z PCIe 4.0. AMD nie ujawniło nam jeszcze ceny i wydajności. Poznajmy je podczas E3 na konferencji AMD. Pokazano jedynie benchmark z Strange Brigade, gdzie Radeon RX 5700 osiąga wynik o 10% lepszy niż NVIDIA RTX 2070, ale tu trzeba pamiętać o dwóch sprawach — karta AMD prawdopodobnie przeznaczona jest na segment mainstreamowy, a tytuł Rebellionu wypada korzystniej na kartach AMD.

Radeon RX 5700 zadebiutuje w lipcu tego roku. Chip prawdopodobnie w zmodyfikowanej formie trafi do konsol następnej generacji, ale to już czyste spekulacje.

RDNA (Radeon DNA Architecture) - nowa architektura GPU

Trochę więcej wiemy o RDNA (Radeon DNA Architecture), które napędzi nowe karty AMD. Nowa architektura oferuje 1,5x lepszą wydajność na W oraz 1,25x wydajności na zegar w porównaniu do architektury GCN. AMD zaprojektowało na nowo jednostki obliczeniowe, by lepiej wykorzystać możliwości karty, RDNA to także niższe opóźnienia, wyższa przepustowość karty i niższy pobór mocy dzięki wielopoziomowemu cache. Doczekamy się także wyższych zegarów dzięki usprawnieniom w samej konstrukcji chipu.

Tagi: AMD pc Radeon RX 5700