Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 21.05.2019 08:28
Dualshock 4
4281V

PlayStation 5 stawia na Wsteczną Kompatybilność. Sony tłumaczy współpracę z Microsoftem

Na Sony Investor Relations Day 2019 odbyła się sesja pytań i odpowiedzi z Jimem Ryanem. Dyrektor generalny PlayStation postanowił wypowiedzieć się na temat relacji z Microsoftem oraz Wstecznej Kompatybilności. Oba elementy mają pomóc Sony w osiągnięciu sukcesu na nowej generacji.

Sony ujawniło już wstępne informacje dotyczące PlayStation 5, więc teraz przedstawiciele mogą wypowiadać się na temat urządzenia. Jim Ryan został zapytany o sprzęt oraz relacje z Microsoftem podczas sesji pytań i odpowiedzi w trakcie Dnia Relacji Inwestorskich.

PlayStation 5 zapowiedziane! Sony oficjalnie mówi o nowej generacji

PlayStation 5 i Wsteczna Kompatybilność

Na PlayStation 4 zabrakło Wstecznej Kompatybilności, ale jedną z pierwszych, potwierdzonych informacji dotyczących PlayStation 5 jest możliwość ogrywania tytułów z wciąż aktualnej generacji. Jim Ryan nie ukrywał, że jest to jeden z elementów, który pomoże osiągnąć sukces w przypadku PS5.

Dyrektor generalny podkreślił, że Wsteczna Kompatybilność jest „niezwykle potężna”, ponieważ pozwala graczom przechodzić na nową generację, a jednocześnie zainteresowani mogą ogrywać swoje ulubione tytuły z poprzednich sprzętów. Ta sytuacja ma pomóc właśnie w zwiększeniu liczby klientów PlayStation 5, ponieważ zainteresowani nadal będą mogli ogrywać hity z PS4 ze znajomymi, którzy nie mogą sobie pozwolić na next-gena.

Dla Sony Wsteczna Kompatybilność na PlayStation 5 jest „naprawdę kluczowym czynnikiem sukcesu” i jest to „niezwykle ważny” element dla całej korporacji. John Kodera (wiceprezes PlayStation) zaznaczył, że Wsteczna Kompatybilność jest pozytywna nie tylko dlatego, że można grać w stare gry na konsoli następnej generacji, ale także dlatego, że społeczność może cieszyć się grami cross-generacyjnymi.

PlayStation i Xbox wielka relacja

Sony nie mogło pominąć tematu relacji z Microsoftem. Ryan wspomniał, że w tym wypadku widzimy „szerokie porozumienie” pomiędzy korporacjami, które dotyczy wielu obszarów, a streaming jest wyłącznie jednym z nich.

Japończycy bardzo uważnie przyjrzeli się relacji z Amerykanami i uważają, że współpraca z Microsoftem przyniesie „wiele korzyści” obu stronom. Warto zaznaczyć, że dopiero teraz najważniejsi pracownicy mają usiąść do konkretnych rozmów i ustalić dokładne relacje – podpisana umowa to wstępna relacja, która zobowiązuje obie strony do zbadania potencjalnej współpracy.

Jednym z elementów, gdzie wsparcie Microsoftu może okazać się ważne jest oczywiście PlayStation Now. Sony jest przekonane, że dobra relacja pozwoli po prostu korzystać z serwerów Amerykanów, które w ostatecznym rozrachunku są „mniej kapitałochłonne” niż obecna forma PS Now... Jednak trzeba podkreślić, że nadal wszystkie elementy muszą zostać zbadane.

PlayStation przyjazne dla wydawców

Istotnym czynnikiem PlayStation 5 będzie zachowanie proporcji na rynku – 20% tytułów first-party oraz 80% gier third-party sprawia, że wydawcy chętnie współpracują z PlayStation. Ryan dodał, że firma jest „ogólnie zadowolona” z takiej sytuacji i powinniśmy oczekiwać podobnych relacji w przypadku next-genów.

Polecamy:

Tagi: jim ryan playstation 5 ps5 sony