Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 19.04.2019 16:47
Andrzej Sapkowski o Wiedźminie
8164V

Andrzej Sapkowski o Wiedźminie, serialu Netflixa i całej swojej karierze

Twórca uniwersum Andrzeja Sapkowskiego udzielił bardzo rozbudowanego wywiadu, w którym pisarz opowiada o swojej twórczości, a nawet ma okazję wspomnieć o współpracy z Netflixem.(brawo za uwagę drodzy użytkownicy, zostawmy dla potomnych ;-))

Andrzej Sapkowski otrzymał wyjątkowe wyróżnienie. Pisarz dołączył do grona Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego i otrzymał nominację z rąk Jego Magnificencji Rektora, prof. Antoniego Różalskiego, a symboliczne jabłko wręczył mu Prorektor ds. studenckich UŁ, prof. Tomasz Cieślak.

Wiedźmin od Netflix jako film? Platforma nie planowała serialu

Obecnie grono Absolwentów VIP UŁ to już ponad 200 osób, a podczas uroczystego spotkania pisarz udzielił wywiadu. W trakcie całego materiału poznacie sporo informacji o twórczości Sapkowskiego – jego początkach, karierze niezwiązanej z Wiedźminem, czy też samym wychowaniu. To sporo ciekawostek, w których pisarz podkreśla między innymi, że odwiedził plan filmowy „Wiedźmina” od Netflix.

Sapkowski nie może oczywiście zdradzać konkretnych szczegółów, ale opowiada o pracy na planie (od 33:50). Twórca poznał między innymi odtwórcę roli Wiedźmina, który posiadał „fajny” kostium i charakteryzację... Warto jednak podkreślić, że autor Geralta nie zamierza mieszać się w rozwój adaptacji:

Początkowo cieszyłem się z każdej adaptacji, bo czułem się zauważony i doceniony. Ponad to - miło było odebrać dodatkowe honorarium, wszak pisarze są jedną z najbardziej spauperyzowanych grup zawodowych w tym kraju. Teraz już do szczęścia nie potrzebuję ani jednego, ani drugiego. Zgadzam się na adaptacje i daję swobodę artystyczną innym twórcom. Wychodzę z założenia, że jak się artysta za coś bierze, to wie co robi, dlatego też nie stoję nad czyimś ramieniem i nie pokazuję palcem co powinno być zmienione.

Sapkowski oczywiście zapoznał się ze scenariuszem „Wiedźmina” od Netflix i podkreśla, że choć jest zadowolony z pracy, to „daleko mu" do jego książek, ale „adaptacje mają to do siebie”.

Warto przeczytać:

Źródło: https://absolwent.uni.lodz.pl/andrzej-sapkowski-otrzymal-tytul-absolwent-vip-ul/

Tagi: andrzej sapkowski playstation network