PlayStation 5 może zadebiutować w różnych wersjach. Produkcja konsoli będzie bardzo droga

News
7957V
PlayStation 5 może zadebiutować w różnych wersjach. Produkcja konsoli będzie bardzo droga
Wojciech Gruszczyk | 18.04.2019, 19:21

Sony wciąż nie przedstawiło wszystkich szczegółów dotyczących specyfikacji PlayStation 5, ale ujawnione dane pozwalają sądzić, że wyprodukowanie urządzenia będzie bardzo drogie. Firma może w tej sytuacji dopłacać do każdego wrzuconego na rynek modelu.

Nadal czekamy na ostateczne szczegóły dotyczące PlayStation 5. Sony ujawniło już kilka konkretów, które pozwalają przypuszczać, że tym razem wyprodukowanie urządzenia będzie znacznie droższe od wrzucenia na rynek PlayStation 4. Nie jest to nic oficjalnego, ale redakcja DigitalTrends.com przedstawiła ciekawe informacje.

Cena PlayStation 5 (PS5) będzie podobno atrakcyjna

Jak to było w przypadku PlayStation 4?

Na wstępie na pewno warto wyjaśnić jedną sytuację – PlayStation 4 w dniu zapowiedzi nie błyszczało specyfikacją. Wielu znawców tematu już w tym dniu narzekało, ponieważ Japończycy postawili na Jaguara od AMD, który nie błyszczał mocą i nawet przegrywał w zestawieniu ze swoimi cenowymi rówieśnikami. W przypadku grafiki firma oferowała stosunkowo nowego Radeona (Graphics Core Next 2.0. GCN 2.0), ale jego moc obliczeniowa wynosiła zaledwie 1,84 teraflopa – na rynku PC bez problemu mogliśmy kupić mocniejsze karty.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że wyprodukowanie PlayStation 4 kosztowało Japończyków około 381 dolarów (188 dolarów to koszt procesora i grafiki), więc firma od dnia premiery zarabiała na urządzeniu... Mało, ale i tak producent największe zyski w tym wypadku czerpie z gier oraz akcesoriów.

Sony zdecydowało się na ten ruch z jednego powodu: firma wrzucając do obudowy takie podzespoły mogła zapewnić stosunkowo niską cenę urządzenia na start. Nie jest raczej sekretem, że korporacja w przypadku PlayStation 4 postanowiła zaoferować konsolę jak najszerszemu gronu odbiorców – w Polsce mogliśmy kupić maszynę za zaledwie 1799 zł (399 dolarów). Warto na pewno wspomnieć, że stworzenie PlayStation 4 Pro kosztowało Sony około 317 dolarów.

PlayStation 5 otrzyma bardzo dobre podstawy

Nie możemy oczywiście już teraz powiedzieć, jak będzie wyglądał ostateczny koszt PlayStation 5, jednak warto zauważyć, że Sony tym razem nie korzysta ze słabszych podzespołów, a od początku bierze najwyższą półkę: firma zapowiedziała wykorzystanie AMD Radeon Navi, który ma zapewnić fantastyczną moc i wsparcie ray-tracingu. Nie znamy konkretów procesora (jaki to dokładnie będzie AMD Ryzen?), jednak to również jest stosunkowo świeża technologia.

„Ryzen trzeciej generacji to nowa linia procesorów klasy średniej oparta na nowej, średniej wielkości architekturze zaprojektowanej z myślą o komputerach średniej i wysokiej klasy. To samo dotyczy procesora graficznego, który oparty jest na procesorze AMD Radeon Navi i będzie zawierał obsługę ray tracingu. Jest to najnowocześniejszy sprzęt. AMD nie sprzedaje jeszcze żadnych kart opartych na platformie Navi, choć spodziewamy się, że pojawią się one w drugiej połowie 2019 roku.”

Tutaj jednak przechodzimy do cen – aktualnie nie znamy dokładnych ofert AMD, jednak PlayStation 5 skorzysta z najnowocześniejszego procesora, więc DigitalTrends podejrzewa, że koszt samego układu CPU i GPU może wynieść 300 dolarów. A nie możemy zapomnieć, że to dopiero początek wydatków.

PlayStation 5 stawia na dysk i dźwięk... A to kosztuje

W pierwszych, oficjalnych informacjach dotyczących PlayStation 5 pojawił się prosty komunikat: firma zaoferuje szybki dysk SSD, który ma znacząco przewyższyć pod względem osiągów aktualnie dostępne podzespoły na rynku PC. Co to oznacza? Wysoką cenę.

Wrzucenie standardowego dysku do PlayStation 4 kosztowało Sony zaledwie 37 dolarów – teraz nie możemy liczyć na tak niski koszt, ponieważ firma zaoferuje nową technologię. Ceny SSD (512GB) mają zaczynać się od 60 dolarów, jednak należy zaznaczyć, że Japończycy aktualnie nie precyzują szczegółów sprzętu, więc możemy sądzić, że cena tego elementu będzie znacznie droższa.

A co zresztą? Jak wiadomo PlayStation 5 skorzysta ze Wstecznej Kompatybilności, więc możemy podejrzewać, że część układu PlayStation 4 pojawi się w nowej konsoli. Ponadto, firma zapowiedziała wyjątkowy dźwięk 3D i nie możemy zapomnieć o nowym kontrolerze. To wszystko kosztuje.

PlayStation 5 w trzech wersjach? To jest myśl

Sony oferując mocne podzespoły i nowoczesną technologię będzie dopłacać do urządzenia. Jak dużo? Dowiemy się pewnie po zapowiedzi, ale DigitalTrends uważa, że firma może pójść drogą między innymi Apple i zapewnić na start kilka wersji konsoli.

Nie mówimy tutaj o PlayStation 5 Pro lub PlayStation 5 Slim. Dodatkowe wydania mogą zawierać mniejszy lub większy dysk, który prawdopodobnie będzie jednym z istotnych dla ceny elementów. Firma szacuje trzy wersje:

  • PlayStation 5 z dyskiem 256GB może kosztować 450 dolarów (około 1700 zł)
  • PlayStation 5 z dyskiem 512GB może kosztować 500 dolarów (około 1900 zł)
  • PlayStation 5 z dyskiem 1TB może kosztować 600 dolarów (około 2300 zł)

Są to oczywiście tylko wyliczenia dziennikarzy, którzy zwracają uwagę na poszczególne podzespoły, ale co powiecie na taką propozycję?

Przeczytajcie: 

Źródło: https://www.digitaltrends.com/gaming/sony-playstation-5-price/

Komentarze (169)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych