Andrzej Ostrowski Andrzej Ostrowski 02.02.2017 09:15
Oculus przegrał w sądzie z ZeniMax. 500 milionów dolarów do zapłaty
925V

Oculus przegrał w sądzie z ZeniMax. 500 milionów dolarów do zapłaty

Oculus przegrał w amerykańskim sądzie proces z firmą ZeniMax (spółka-matka Bethesdy). O co toczyła się batalia? O to, czyj właściwie jest Oculus Rift.

Oculus zgodnie z wyrokiem teksańskiego sądu jest zobowiązane do wypłacenia firmie ZeniMax odszkodowania w wysokości 500 milionów dolarów.

ZeniMax kupiło współtwórców Dooma

Podstawą procesu jest fakt, że Palmer Luckey, CEO Oculus, nie potrafił udowodnić w sądzie, że nie złamał "umowy o poufności", jaką podpisał z firmą ZeniMax. Przypominamy, że Luckey został oskarżony o kradzież technologii gogli Oculus Rift od firmy ZeniMax. Niestety dla ZeniMaksu, nie udowodniono Luckeyowi, że rzeczywiście dokonał kradzieży technologii, na której zbudował firmę Oculus. Co się składa na odszkodowanie?

  • Firma Oculus musi zapłacić 200 milionów dolarów za złamanie umowy o poufności przez Luckeya,
  • 50 milionów dolarów za złamanie praw autorskich należących do ZeniMax,
  • współtwórca Oculusa, Brendan Iribe, musi zapłacić 150 milionów za "false desigination", czyli kłamstwo dotyczące kraju pochodzenia produktu/jego rzeczywistego twórcy,
  • Luckey musi zapłacić 50 milionów dolarów za "false designation".

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, co oznacza, że Oculus z pewnością odwoła się od wyroku. Jak donosi serwis Polygon, ostatecznym celem ZeniMax jest doprowadzenie do zakazania sprzedaży gogli Oculus Rift ze względu na to, że wykorzystują należącą do firmy technologię. Drugim celem jest zakazanie Oculusowi i Facebookowi (właściciel Oculusa) wykorzystywanie napisanego przez ZeniMax oprogramowania, które jest wykorzystywane w goglach.

Oculus Rift - zwiastun

Źródło: http://www.playstationlifestyle.net/2017/02/01/zenimax-wins-500-million-oculus-lawsuit/

Tagi: oculus rift wideo Zenimax