Oddworld: Abe's Oddysee

Oddworld: Abe's Oddysee

8,6
209 oceny

Ocena wg platformy:

PC 9.1
Mobile 9.5
PSone 8.6

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Oddworld Inhabitants
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa
Śr. czas:
20 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
19.09.1997
Europa:
19.09.1997
Producent:
Oddworld Inhabitants
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa
Śr. czas:
20 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
19.09.1997
Europa:
19.09.1997

Oddworld: Abe's Oddysee - opis gry

Oddworld: Abe’s Oddysee to platformówka, w której akcję obserwujemy z perspektywy 2D. Za jej produkcję odpowiada studio Oddworld Inhabitants, tytuł pojawił się na PlayStation w 1997 roku odnosząc komercyjny sukces. Według pierwotnych planów była to pierwsza z pięciu gier, które rozgrywały się w tytułowym uniwersum.

Każda z kolejnych części Oddworld miała przedstawić inną postać. Tutaj jest nim Abe z rasy Mudokonów, który pracuje w produkującej żywność RuptureFarms. Nieświadomy swego przeznaczenia pewnego dnia odkrywa, iż on i jego pobratymcy mają zostać zaciukani, by stać się kolejnym sztandarowym produktem firmy. Nie namyślając się wiele postanawia więc uciec, uwalniając przy okazji jak największą liczbę kolegów (maksymalnie dziewięćdziesięciu dziewięciu).

Dalsza część tekstu pod wideo

Gra jest platformówką, choć pierdołowaty Abe będzie musiał wykazać się nie tylko małpią zręcznością w pokonywaniu przeszkód, ale i wysilić swoje szare komórki przy rozwiązywaniu rozmaitych zagadek. Wspięcie się na wyżyny swoich możliwości będzie nadzwyczaj istotne, ponieważ bohater jest niemalże bezbronny. Wystarczy, że zleci na twarz z większej wysokości lub natknie się na niego niezbyt przyjacielsko nastawiony przeciwnik. “Niemalże” to jednak słowo klucz.

Mocą telepatii Abe może przejąć kontrolę nad wrogo nastawionymi mieszkańcami Oddworld, na co potrzebuje chwili czasu (musi być więc poza ich zasięgiem). Tym sposobem otwierają się przed grającym zupełnie nowe możliwości. Będąc w skórze (?) kogoś innego może użyć jego broni albo klepnąć niedostępny wcześniej przełącznik. Wracając natomiast do swojej postaci, doprowadza do widowiskowej autodestrukcji opętanego nieszczęśnika. W sumie Abe napotka na swej drodze różne dziwolągi, a każda z ras występujących w grze posiada jakieś unikalne cechy.

Przeczesując korytarze RuptureFarms bohater wielokrotnie natknie się na Mudokonów, z którymi będzie mógł się komunikować za pomocą prostych komend. Abe może im kazać iść za sobą, poczekać, włączyć/wyłączyć jakiś przełącznik, pochwalić lub zrugać. Niektórzy będą wymagali jednak intensywniejszej pracy u podstaw. Generalnie rzecz polega na tym, aby doprowadzić pobratymców do specjalnego portalu. Ratując co najmniej 50 Mudokonów, obejrzymy dobre zakończenie.

W dalszej części gry Abe zyska możliwość transformacji w potężną istotę zwaną Shrykull, będzie mógł także ujeżdżać i komunikować się z dwunożnymi Elumami.

Abe’s Oddysee doczekało się bardzo pozytywnego odzewu ze strony graczy i recenzentów, zdobywając przy okazji sporo branżowych nagród. Rok po premierze do sprzedaży trafiła bezpośrednia, nadprogramowa kontynuacja pt. Oddworld: Abe’s Exoddus.

Wideo - Oddworld: Abe's Oddysee

Komentarze (27)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper