Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Ocena wg platformy:

PC 8.2
PS4 8.2
Mobile 8.1
PS2 8.5
XBOX 7.9

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
DMA Design
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Otwarty świat
Śr. czas:
40 godzin
Premiery
Świat:
22.10.2001
Europa:
26.10.2001
Producent:
DMA Design
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Otwarty świat
Śr. czas:
40 godzin
Premiery
Świat:
22.10.2001
Europa:
26.10.2001

Grand Theft Auto III - opis gry

Grand Theft Auto III jest przygodową grą akcji osadzoną w otwartym świecie, wyprodukowaną przez studio DMA Design i wydaną w październiku 2001 roku na konsolę PlayStation 3, a w 2004 na Xboksa. Tytuł zawitał też na PC. GTA III uchodzi za jedną z najbardziej przełomowych gier w historii elektronicznej rozrywki, a jej następcy za każdym razem sprzedają się w wielomilionowym nakładzie.

Choć ku uciesze ortodoksyjnych fanów oryginału, do gry zaimplementowano również klasyczny widok z lotu ptaka, nie podlega dyskusji, że jedynym słusznym ujęciem kamery jest to zza pleców bohatera, pozwalające w pełni cieszyć się rozległym, po raz pierwszy w pełni trójwymiarowym środowiskiem. Tonące w szaroburych barwach zatłoczone ulice miasta żyją własnym życiem, w rytm zmiennych pór dnia i warunków atmosferycznych. Poszczególne miejsca w Liberty City czynne są jedynie w określonych godzinach, a i większość zleceniodawców nie lubi przyjmować gości w środku nocy. Zmrok jest natomiast idealną porą dla typów spod ciemnej gwiazdy oraz pań lekkich obyczajów, z których usług za drobną opłatą można skorzystać. Wraz z ogromnym terenem działań w GTA III narodził się również inny znak rozpoznawczy serii, w postaci całej masy ukrytych niespodzianek.

Dalsza część tekstu pod wideo

W „trójce” zasadniczej zmianie uległ sam rdzeń zabawy, rezygnujący z leciwego licznika punktów na rzecz zgrabnie rozpisanej historii, pełnej barwnych i kontrowersyjnych postaci, która odpowiada za postępy w zabawie. Porzucono przy tym limit dostępnych żyć i system save'ów ze starszych odsłon, zastępując go znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, gdzie gracz zatrzymuje się w jednym ze swoich mieszkań, które oprócz zapisu stanu gry oferują również możliwość garażowania ulubionego auta. Liczba dostępnych pojazdów ponownie wzrosła, choć zrezygnowano przy tym z jednośladów. W zamian za to dodano łódź motorową, bez której bohater nie jest w stanie utrzymać się na wodzie, oraz niemal pozbawioną skrzydeł awionetkę Dodo. Z zupełnie nowych elementów należy odnotować także dostęp do mapy miasta i jej podręczną wersję w rogu ekranu, przejrzysty system nawigacji zaznaczający na nich interesujące miejsca oraz ograniczone czasowo zadania zręcznościowe, pozwalające sprawdzić się w roli taksówkarza, strażaka, policjanta lub pracownika pogotowia ratunkowego. Przygrywające w pojazdach stacje radiowe brzmią bardzo dobrze - w GTA III pojawiło się nie tylko mnóstwo licencjonowanych utworów, ale także zabawne audycje.

Grand Theft Auto III zaskakująco dobrze zniosło próbę czasu, głównie ze względu na ponadczasową mechanikę i pomysłowe rozwiązania, które zachowały się w serii po dziś dzień, w niewiele zmienionej formie. Warto dodać, że na Xboksie GTA III zostało wydane tylko w ramach składanek Grand Theft Auto Double Pack i Grand Theft Auto Trilogy.

Wideo - Grand Theft Auto III

Komentarze (73)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper