Gran Turismo

Gran Turismo

8,9
371 oceny

Ocena wg platformy:

PSone 8.5

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Polyphony Digital
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Wyścigi
Śr. czas:
99 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
23.12.1997
Europa:
08.05.1998
Producent:
Polyphony Digital
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Wyścigi
Śr. czas:
99 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
23.12.1997
Europa:
08.05.1998

Gran Turismo - opis gry

Gran Turismo to pierwsza odsłona we flagowej serii Polyphony Digital i Sony Computer Entertainment. Tytuł opracował Kazunori Yamauchi - prace nad tymi samochodowymi wyścigami rozpoczęły się w drugiej połowie 1992 i trwały pięć lat. Gra była gotowa do premiery na rynku japońskim w grudniu 1997 roku. W Europie tytuł pojawił się na półkach sklepowych w maju 1998 roku.

Gran Turismo zaprezentowało model jazdy samochodem bazujący na doświadczeniu symulatorów. Chociaż gra nie oddaje zniszczeń aut wynikających np. ze zderzeń, to tytuł zachowuje jednak pewną dozę realizmu jazdy dwuśladami. W grze występują dwa główne tryby zabawy: Arcade oraz Gran Turismo Mode. W tym drugim module należy zdobywać kolejne wyścigowe licencje (w zależności od umiejętności gracza można zdobyć brązowy, srebrny lub złoty puchar), tak by zakwalifikować się do startu w rozmaitych wyzwaniach. Wyścigi podzielone są na różne kategorie, do których dostęp dostajemy bo zakupie odpowiedniego samochodu i wyrobieniu odpowiedniej licencji. Nie zabrakło eventów dla pojazdów o określonym napędzie (przedni, tylny, na cztery koła), dla aut zwykłych i tuningowanych, sportowych czy w końcu zawodów, do których dopuszczane są auta producentów amerykańskich, Europejskich bądż japońskich. Prawdziwym wyzwaniem są wyścigi wytrzymałościowe Endurance, w których trzeba pokonać kilkadziesiąt okrążeń. 

Dalsza część tekstu pod wideo

W miarę postępów i kolejnych wygranych w turniejach i mistrzostwach na 11 różnych torach wyścigowych (to w tej odsłonie zadebiutowały takie kultowe trasy jak Trial Mountain, Grand Valley, Deep Forest, Clubman Stage Route 5 czy Autumn Ring), gracz zdobywa pieniądze oraz nagrody w postaci nowych samochodów. Za gotówkę można kupować wybrane wozy spośród grupy 140 pojazdów, zarówno nowe, jak i używane dostępne na specjalnej, wirtualnej giełdzie. W grze można znaleźć auta takich producentów jak Aston Martin, Mazda, Honda, Dodge, Checrolt, Subaru, Toyota, Mitsubishi, Nissan czy TVR. Gran Turismo zasłynęło rozbudowanymi opcjami tuningowania aut (części możemy zakupić w sklepach), oraz zabawy z ustawieniami poszczególnych parametrów. Zdobyte samochody można przetrzymywać w garażu, który jednak jest ograniczony do 100 miejsc. 
 
Chociaż Yamauchi nie był w pełni zadowolony ze wszystkich elementów skończonego projektu (m.in. z SI oponentów gracza oraz z oprawy dźwiękowej), to gracze oraz recenzenci przyjęli Gran Turismo bardzo ciepło. Oceny w magazynach w momencie premiery oscylowały wokół maksymalnych wartości. Japońskie studio odniosło globalny sukces. W Europie gra Polyphony Digital sprzedała się w ilości 4,3 mln sztuk, a w Stanach Zjednoczonych 4 mln sztuk. Tytuł, wraz z Final Fantasy VII bardzo pomógł w wywindowaniu sprzedaży PlayStation i przypieczętował triumf Sony nad Segą, która na swoim Saturnie nie mogła pochwalić się tak dobrymi wyścigami samochodowymi, o zacięciu symulacyjnym. Po dziś dzień Gran Turismo uważane jest za jedną z lepszych gier konsolowych w historii. W 2001 roku czytelnicy Game Informera umieścili ją na 21 miejscu listy Najlepszych Gier Wszechczasów.

Wideo - Gran Turismo

Komentarze (39)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper