Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

8,1
11 oceny

Ocena wg platformy:

PC 8.1

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Paradox Development Studio
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Strategiczna
Liczba graczy:
1-32
Premiery
Świat:
14.02.2012
Europa:
14.02.2012
Polska:
25.05.2012
Producent:
Paradox Development Studio
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Strategiczna
Liczba graczy:
1-32
Premiery
Świat:
14.02.2012
Europa:
14.02.2012
Polska:
25.05.2012

Crusader Kings II: Mroczne Wieki - opis gry

Crusader Kings II (u nas wydane z dopiskiem Mroczne Wieki) to grand strategy wargame wyprodukowana przez Paradox Development Studio (od tej gry rozdzielny względem Paradox Interactive) i wydana przez Paradox Interactive 14 lutego 2012 na PC z systemem Windows/Macintosh i w 2013 roku na Linuxa. Na terenie Polski, dzięki Cenega Poland, produkcja pojawiła się 25 maja 2012 roku.

Gra jest drugą odsłoną cyklu zapoczątkowanego w 2004 roku jako spin-off Europa Universalis. Względem tej odsłony produkcja doczekała się szeregu poprawek oraz zmian wpływających znacznie na mechanikę walki - wprowadzono funkcję barona, a relacje psychologiczne między niektórymi postaciami zostały znacznie rozbudowane. Ponadto aspekt militarny silnie przeplata się z politycznym, co widać chociażby w mechanice wypowiadania wojny, a z racji umiejscowienia w okresie krucjat ważnym mogą stać się relacje z papieżem (np. można ustanowić antypapieża).

Dalsza część tekstu pod wideo

Poza tymi elementami, gra przypomina poprzednią odsłonę cyklu, czyli to, co wyróżnia tą grę na tle głównych odsłon serii, to główny nacisk położony jest nie na pozycję państwa, a dynastię (do tego dochodzi jej honor) - w celu poprawy tego elementu można m. in. bratać się z niektórymi duchownymi. Ponadto deweloper starał się jak najwierniej oddać panujące wtedy realia, tak więc obecny jest chociażby system feudalny. Gracz może zapoznać się z tą produkcją w rozgrywce do 32 graczy włącznie albo kampanii dla pojedynczego gracza. 

Produkcja spotkała się z cieplejszym odbiorem niż poprzednia odsłona spin-offu, uzyskując noty na średnim poziomie 82 procent, a na Steam ma 89 procent ocen pozytywnych. Gracze najczęściej chwalą rozbudowaną mechanikę rozgrywki czy wierne odwzorowanie realiów. Sama produkcja doczekała się dużej liczby dodatków, wśród których zarówno są z elementami kosmetycznymi jak i te dodające nowe elementy do mechaniki rozgrywki - z dużych należy wymienić chociażby Sons of Abraham czy The Old Gods.

Wideo - Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Komentarze (5)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper