Bayonetta

Bayonetta

Ocena wg platformy:

NS 8.2
PC 8.8
PS4 8.4
XONE 9.5
Wii U 8.6
PS3 7.7
X360 8.4

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
PlatinumGames
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strzelanina,   Slasher
Śr. czas:
13 godzin
Premiery
Świat:
29.10.2009
Europa:
29.10.2009
Polska:
22.01.2010
Producent:
PlatinumGames
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strzelanina,   Slasher
Śr. czas:
13 godzin
Premiery
Świat:
29.10.2009
Europa:
29.10.2009
Polska:
22.01.2010

Recenzja redakcji

Recenzja: Bayonetta (PS3)
8.5
Recenzja: Bayonetta (PS3)

Bayonetta - opis gry

Bayonetta jest dynamiczną grą akcji wyprodukowaną przez japońskie studio Platinum Games i wydaną przez firmę Sega na konsole PlayStation 3 oraz Xbox 360. Jednym z głównych twórców tego slashera jest Hideki Kamiya, były pracownik Capcom, który ma na swoim koncie Resident Evil 2 oraz podobne gatunkowo do przygód Bayonetty Devil May Cry. Po kilku latach tytuł ukazał się również na Wii U, PC, Switch, PS4 i Xbox One.

Akcja gry przez większość czasu rozgrywa się w Vigrid - fikcyjnym mieście w Europie. Tytułowa bohaterka jest wiedźmą, która potrafi walczyć, używając do tego swoich włosów i magii. Gracz jest świadkiem, jak Bayonetta budzi się ze snu, który trwał pięćset lat. Bohaterka znajduje się w nieznanym sobie miejscu, nie zdając sobie sprawy, co w ogóle robi na świecie. Z czasem wiedźma zaczyna sobie przypominać wydarzenia sprzed pięciu wieków, rozumiejąc, w jakie kłopoty się wplątała. W świecie Bayonetty istnieją dwie frakcje, która dbają o zachowanie równowagi między Ciemnością a Światłem. Nazywają się Umbra Witches oraz Lumen Sages, a długowłosa wiedźma zmuszona będzie walczyć z siłami Nieba, którym zależy na pewnym przedmiocie, który posiada bohaterka.

Rozgrywka w grze Platinum Games przypomina wcześniejszy tytuł spod ręki Hideki Kamiyi - Devil May Cry. Bayonetta używa w walce słabych i silnych ataków, skomplikowanych kombinacji ciosów, posiłkując się czterema pistoletami, z których dwa przytwierdzone są do butów bohaterki. W czasie pojedynków z niebiańskimi wysłannikami wiedźma może używać specjalnych wykończeń, z których najefektowniej prezentują się tzw. Torture Attacks - wówczas protagonistka przywołuje potężnego demona, który potrafi pożreć nawet największych przeciwników. Bardzo liczne pojedynki z bossami pełne są sekwencji Quck Time Events, w dodatku japoński deweloper postanowił uatrakcyjnić gameplay, tworząc m .in krótkie sekcje platformowe czy pościgi, w czasie których Bayonetta używa motocykla.

Bayonetta hula na autorskim silniku studia, ciesząc oko feerią barw, płynną animacją oraz licznymi efektami świetlnymi. Design lokacji oraz przeciwników jest bardzo oryginalny - element ten od razu przywodzi na myśl wspomniane Devil May Cry. Przygody Bayonetty opatrzone zostały różnorodną ścieżkę dźwiękową, nad którą pracowało aż jedenastu kompozytorów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Bayonetta ukazała się też na Wii U, ale po kilku latach od premiery pierwowzoru. Gra sprzedawana była w zestawie z kontynuacją i oferowała nowe stroje rodem z gier Nintendo.

Wideo - Bayonetta

Komentarze (39)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper