Baldur's Gate (Wrota Baldura)

Baldur's Gate (Wrota Baldura)

8,7
131 oceny

Ocena wg platformy:

PC 8.6

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
BioWare
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
80 godzin
Liczba graczy:
1-6
Premiery
Świat:
23.12.1998
Europa:
23.12.1998
Polska:
01.1999
Producent:
BioWare
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
80 godzin
Liczba graczy:
1-6
Premiery
Świat:
23.12.1998
Europa:
23.12.1998
Polska:
01.1999

Baldur's Gate (Wrota Baldura) - opis gry

To gra role-playing stworzona przez BioWare z myślą o komputerach wyposażonych w system Microsoft Windows lub Mac OS. Produkcja została wydana w 1999 roku przez Interplay Entertainment.

Akcja Baldur's Gate została osadzona w świecie fantasy "Forgotten Realms", które czerpie pełnymi garściami z tolkienowskiej mitologii. Produkcja BioWare opowiada o sytuacji, w której broń i narzędzia szybko ulegają zniszczeniu - żelazo staje się cenniejsze niż złoto. Czarodziej Gorion, który wychował głównego bohatera, w którego wciela się gracz, zna przyczynę problemów. Po dramatycznych zdarzeniach związanych ze swoim opiekunem, protagonista decyduje się na wyruszenie w szeroki świat w poszukiwaniu przygody.
Dalsza część tekstu pod wideo
 
Zasady rozgrywki w Baldur's Gate odpowiadają regułom z podręcznika Advanced Dungeons & Dragons (drugiego wydania). Niektóre zasady zostały jednak zmodyfikowane, by zaimplementować w rozgrywce tzw. aktywną pauzę, co oznacza, że gracz może w każdej chwil i zatrzymać przebieg starcia i wybrać komendę dla podopiecznych w swojej drużynie. Możliwe jest również ustawienie skryptów dla postaci, tak by działały samodzielnie wg określonych algorytmów i wytycznych.
 
W trakcie rozgrywki gracz odwiedza liczne miasta, lochy i inne lokacje, poruszając się swobodnie po mapie świata. Normalna eksploracja ukazana jest w rzucie izometrycznym. Baldur's Gate jest pierwszym tytułem w karierze BioWare wykorzystującym silnik graficzny 2D, zwany Infinity Engine, który napędzał następnie inne RPG-i. W trakcie zabawy postaci zgromadzone w drużynie gracza wzrastają cały czas w siłę - polepszają się zarówno ich statystyki, jak i posiadany rynsztunek.
 
Baldur's Gate zostało bardzo ciepło przyjęte przez recenzentów, którzy średnio stawiali grze noty wyższe niż 9/10. Do dzisiaj Baldur's Gate cieszy się wielką estymą fanów RPG-ów. W 2012 roku na PC wydana została odrobinę odświeżona i wzbogacona edycja specjalna gry.

Wideo - Baldur's Gate (Wrota Baldura)

Komentarze (18)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper