StarCraft
3963V

StarCraft

StarCraft
  • Producent: Blizzard Entertainment
  • Wydawca: Blizzard Entertainment
  • Polski dystrybutor: CD Projekt
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 1998
  • Europa: 1998
  • Polska: 28.08.1998
  • Gatunek: Strategiczna
  • Liczba graczy: 1-8

StarCraft to strategia czasu rzeczywistego (tzw. RTS) wyprodukowana i wydana przez Blizzard Entertainment na komputery osobiste (pojawiła się też wersja na Nintendo 64). Gra uchodzi za jeden z najważniejszych tytułów w historii swojego gatunku.

Akcja toczy się w dalekiej przyszłości, opowiadając o zmaganiach między trzema rasami w dalekich regionach Drogi Mlecznej. W 2499 roku rasa Protoss niszczy w niezapowiedzianym ataku jedną z kolonii ludzi. Niedługo potem pojawiają się insektopodobni Zergowie, którzy nastawieni są wrogo i do ludzi, i do Protoss. Ciąg tych wydarzeń jest wstępem do wojny na pełną skalę, w której stawką jest dominacja w Koprulu Sector.

 

Główny wątek gry podzielony jest na trzy części, podczas których kierujemy poczynaniami trzech wspomnianych ras. Każda z nich ma do dyspozycji jednostki o różnych właściwościach, których zróżnicowanie oferuje mnóstwo możliwości podczas bitew. Każda ma też pewne wady i zalety. Protoss mają ogólnie dostęp do zaawansowanej technologii (bariery energetyczne, urządzenia umożliwiające zakrzywianie czasoprzestrzeni) wspieranej przez ich rozwinięte zdolności telekinetyczne. Z drugiej strony długi jest u nich czas produkcji, więc gracz wybierając tę stronę konfliktu musi stawiać na jakość, a nie ilość jednostek. U Zergów jest wręcz na odwrót. Bazują oni na ilości, produkcja postępuje szybko i nie wymaga wielkich nakładów. Ludzie, czyli Terranie, są w tej układance gdzieś pośrodku, posiadając jednostki wielozadaniowe i bardziej tradycyjne wyposażenie, jak czołgi i broń nuklearną.

 

Podobnie jak w innych RTS-ach, w StarCraft ważną rolę odgrywa zarządzania surowcami. Aby móc cokolwiek skonstruować potrzebujemy minerałów i gazu. Do ich eksploatacji służą konkretne jednostki. Co jednak warto dodać, Zergowie i Protoss nie mogą stawiać swoich konstrukcji gdzie dusza zapragnie. Pod tym względem Terranie mają istotną przewagę.

 

Oprócz kampanii fabularnej gra posiada także multiplayer, w którym rywalizować może maksymalnie osiem osób przez internet. Warto dodać, że cieszył się on ogromną popularnością wiele lat po premierze, zwłaszcza w Korei Południowej, gdzie urządzane były nawet regularnie turnieje transmitowane w telewizji.

Podobne gry