Ori and the Blind Forest
12295V

Ori and the Blind Forest

Ori and the Blind Forest
  • Producent: Moon Studios
  • Wydawca: Microsoft
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 11.03.2015
  • Europa: 11.03.2015
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: Przygodowa, Akcja
  • Dystrybucja cyfrowa: Tak

Ori and the Blind Forest to dwuwymiarowa gra action-adventure wyprodukowana przez niezależne Moon Studios i wydana przez Microsoft. Pierwotnie ukazała się ona na PC i Xboxa One, a w późniejszym terminie trafiła też na Nintendo Switch Tytuł charakteryzuje się unikalnym, magicznym klimatem, który udało się osiągnąć dzięki inspiracjom, jakie twórcy czerpali z filmów japońskiej wytwórni Ghibli.

Głównym bohaterem produkcji jest tytułowy Ori, który jest jednym ze strażników lasu zwanego Nibel. Wiedzie on bardzo spokojne i beztroskie życie, ale ten błogi spokój przerywa wielka burza, która sprawia, że postać zostaje oddzielona od swoich przyjaciół. Na ratunek bohaterowi przychodzi  niedźwiedzica, która mu pomaga. Niestety, codzienność kolejny raz zostaje przerwana przez przerażającego i ogromnego ptaka o imieniu Kuro, który postanowił wykraść magiczne światło z wielkiego, świętego drzewa. Czyn ten powoduje, że pobliską roślinność oraz zwierzynę czeka zagłada, więc Ori wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, której celem jest przywrócenie harmonii.

Ori skacze, biega, wykorzystuje umiejętności i wszystko to robi z wyjątkową gracją. Jak na typową platformówkę 2D w trakcie rozgrywki biegamy pomiędzy kolejnymi planszami, odkrywamy nowe przejścia, trafiamy do wcześniej niedostępnych lokacji, a z biegiem czasu możemy pozwolić sobie na coraz to więcej.

Bohater bardzo szybko uczy się umiejętności ofensywnych, które są bardzo istotne dla całej produkcji, ponieważ na drodze do wykonania zadania Ori musi pokonać wielu przeciwników. Starcia są wymagające, ale jednocześnie satysfakcjonujące, ponieważ za każdego pokonanego rywala otrzymujemy kule energii, które pozwalają rozwijać jedno z trzech drzewek rozwoju. Ulepszając bohatera, sprawiamy, że jego ataki są mocniejsze, poprawiamy jego sprawność poruszania się lub zwiększamy wytrzymałość, ale wszystkie kluczowe techniki pozwalające nam przejść do wcześniej niedostępnych miejsc są darem od mniejszych drzew życia. Znajdując takowe uczymy się między innymi wspinania po ścianach, wykorzystywania ataków przeciwników, czy też podwójnego skoku.

Interesującą innowacją przygotowaną przez Moon Studios jest możliwość zapisywania rozgrywki. Twórcy doskonale wiedzieli, że przygotowują trudną grę, więc pozwalają nam wykonać save niemal w każdym miejscu – wystarczy posiadać niebieską kulę energii. Ten patent jest naprawdę przemyślany, ponieważ gra jest wymagająca i nie trudno tutaj o śmierć, ale dzięki pomysłowi sami decydujemy, w którym miejscu chcemy odsapnąć.

Ori and the Blind Forest wygląda wprost fenomenalnie – każda lokacja jest przygotowana z wyjątkową dbałością o szczegóły i idealnie pasuje do przygotowanego świata. W trakcie rozgrywki podróżujemy i odkrywamy kolejne zachwycające miejscówki, które są niczym wyjęte z baśniowej opowieści. Oczywiście całość jest podbudowana świetnie dobraną, wpadającą w ucho muzyką, która słyszymy jeszcze długo po wyłączeniu konsoli.

Wersja Definitive Edition, która ukazała się w późniejszym terminie, oferowała szereg nowości: nowe lokacje, nowe umiejętności, rozbudowaną fabułę, kilka poziomów trudności itd.

Recenzje

Podobne gry