SKLEP

Gra Słów

Bartol-BB Bartol-BB 21.02.2019, 15:55
Marvel's Spider-Man: Zderzenie z rzeczywistością.[BEZ SPOILERÓW]
158V

Marvel's Spider-Man: Zderzenie z rzeczywistością.[BEZ SPOILERÓW]

Przygody Petera Parkera na konsolę Sony to niezaprzeczalnie rozrywka najwyższych lotów. Dopracowana grafika, dobra fabuła, która rozumie postacie, muzyka nakręcająca klimat i absurdalnie uzależniający gameplay oraz masa nawiązań do świata komiksów Marvela. Jest jeszcze coś: Manhattan! W jakim stopniu został odwzorowany i czy gra wiernie oddaje rzeczywistość? Spoilerów nie będzie.

          Big Apple zauroczyłem się jako malec po obejrzeniu Pogromców Duchów, Kevina samego w Nowym Jorku oraz Żółwi Ninja. Oczywiście także po animowanym Spider-Manie. Także głupawym Karaluchy do Poduchy. Nie do ogarnięcia rozumem i wyobraźnią było dla mnie jak może istnieć coś tak rozległego i zaludnionego, jednocześnie zachwycałem się wieżowcami oraz parkami i architekturą. Jednym z moich marzeń jest tam spędzić choćby chwilę i swego czasu moją zajawką były ciekawostki o tym miejscu- w podstawówce zrobiłem nawet prezentację na jego temat z obowiązkowymi wyciętymi zdjęciami ze Świata Wiedzy! Myślę, że to było fundamentem zagłębiania się w Gotham Batmana, później Tokio, następnie klimat cyberpunku itd. Grałem w większość gier z udziałem Pajęczaka, kultowego na PSX zmasterowałem, ale gdy zapowiedziano Spider- Mana od Insomniac na PS4, przeszyły mnie ciarki.

          Kocham serię Ratchet and Clank- twórcy dokonali synkretyzmu gatunkowego płynnie i bezboleśnie: platformówka, strzelanka, humor znany ze Spyro w klimatach sci-fi lat ’50 ’60. Gry z Lombaxem i robotem bojowym na PS2 były moim pierwszym zetknięciem się z czymś co dziś nazywamy trofeami, osiągnięciami: w R&C wykonując różne czynności, pokonując przeciwników w konkretny sposób czy rozwiązując zagadki (tarcza zegarowa, godzina w systemie konsoli- wow) zdobywałem Skill Pointy, za które kupowało się bonusy, stroje, cheat’y itp.  Szukania, grzebania i kombinowania takiego, jak w tej serii ze świecą szukać wśród gier. Pomyślałem sobie: „Spider- Man, Nowy Jork, Insomniac- wtykanie nosa jako Peter w zakamarki miasta w poszukiwaniu spider znajdziek i odkrywanie tym samym sekretów i ciekawostek- muszę w to zagrać!”. Zagrałem, przeszedłem i stwierdziłem, że pora odświeżyć pamięć, zrobić konkretny research, dowiedzieć się jak wygląda to miasto dzisiaj i podzielić się z tym z Wami!


          Na początku, naturalnie wykluczamy budynki i miejsca związane ze światem komiksów, więc Wieża Avengers’ów, ambasada Wakandy oraz Sanktuarium Dr. Strange’a, laboratorium Oscorp czy też więzienie Raft.

Dzięki grze łatwo nauczyć się mitycznej orientacji w terenie nowojorczyków: aleje ciągną się od południa na północ i jest ich 12 licząc od wschodu na zachód. Ulic natomiast jest ponad 200, licząc od południa na północ i prowadzą od wschodu na zachód przecinając aleje.

          Warto też zaznaczyć, że Manhattan w grze na północy kończy się części Harlemu- brak więc Washington Heights, Sugar Hill czy Manhattanville- może w świecie gry nastąpiło jakieś wydarzenie, które zmieniło topografię wyspy lub też te części miasta są ulokowane gdzie indziej. Musimy też wiedzieć, że w grze zwiedzamy tylko wyspę Manhattan, więc nie znajdziemy Staten Island, Bronx, Queens czy Brooklynu. Tu widzicie robotę, którą ktoś dobrze odwalił i przedstawia różnice, o których wspomniałem. W grze nie znajdziemy także budynków na Broadwayu, w których odbywają się spektakle oraz Tunelu Lincolna, czyli jednego ze sposobów na dojazd do sąsiadującego na zachodzie New Jersey.

Zaczniemy od miejsc, które zostały zmodyfikowane najbardziej na potrzeby gry. Oczywiście twórcy nie mogli odwzorować każdego drzewa czy budynku w stu procentach, dzięki temu w pewnych lokacjach łatwiej jest się nam przemieszczać czy walczy- i tak insomniac'owskiManhattan jest ogromny i wypełniony detalami.

Metropolitan Museum of Art.- kultowe dla miasta i świata muzeum, zwane potocznie MET. Absolutnie 'must see' będąc w Nowym Yorku, a w grze... go brak! Zastanawiam się co podyktowało taką decyzję i zamiast pięknego miejsca mamy zupełnie inny budynek.

 

Union Square- historyczny plac na cześć "połączenia dwóch arterii wyspy". W grze bardzo pomniejszone. W rzeczywistości jest większy, szeroki na kilka przecznic. Ciekawe jest również to, że w grze zamiast pomnika Waszyngtona stoi pomnik Williama Henry'ego Sewarda, który z kolei w rzeczywistości znajduje się w Parku Madison Square.

Park Madison Square- park na styku Broadwayu, 23. ulicy oraz Piątej Alei wypełniony drzewami, restauracjami i małymi sklepami. W grze zupełnie inny od prawdziwego- mniejszy, brak kultowej Shake Shack, knajpki z ponoć najlepszymi hamburgerami. Podróż pomników trwa nadal gdyż w grze znajdujemy pomnik Williama Henry'ego Seward'a, który w naszym świecie znajduje się na Union Square.

Battery Park- połacie zieleni zajmujące wybrzeże na południu wyspy. W grze przedstawione jako trochę mniejsze. W rzeczywistości zajmuje więcej części cypla i należy też do niego port promów na Staten Island, choć same promy są w grze obecne. Warto zaznaczyć, że w rzeczywistości są często dostępne za darmo.

 

Teraz przyjrzymy się tym miejscom w grze, które trudno rozróżnić od swoich prawdziwych odpowiedników:

Statua Wolności i Wyspa Ellis- jak mogłoby zabraknąć ikony Stanów i Nowego Jorku! Choć w grze Wyspy i Statuy odwiedzić nie możemy, to umiejscowienie się zgadza, aczkolwiek w rzeczywistości wyspa ze Statuą oddalona jest od Manhattanu dalej niż Ellis.

Governor’s Island- niegdyś opustoszała i strasząca ruinami, dziś na tej wyspie znajdują się ścieżki rowerowe, parki oraz pola rekreacyjne. Można na nią dostać się za darmo promem, także z Brooklynu. Do połowy lat 90 znajdował się tam posterunek Straży Wybrzeżnej i bez zgody władz wstęp był zakazany.

Most Brookliński, Manhattański, Williamsburga- mosty dzięki którym tysiące mieszkańców podróżuje by dostać się z południa i wschodu wyspy na dalszą część miasta. W grze bardzo dobrze odwzorowane, jednak w rzeczywistości między mostem Manhattańskim a Williamsburga jest większa odległość.

 

Flatiron Building- jeden z pierwszych budynków o stalowym szkielecie, swą nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu żelazko! Budynek wiernie odtworzony, ale jego lokalizacja i sposób w jaki dzieli Piątą Aleję z Broadwayem jest inny niż w rzeczywistości. Budynek stoi tuż obok Madison Square na 23 ulicy.

Herald Square- kolejne historyczne miejsce nazwane na cześć legendarnej, nowojorskiej gazety. Na nim mieści się kultowy sklep Macy's. W rzeczywistości większy niż w grze i jest to duże skrzyżowanie, które jest nieoficjalnym początkiem Midtown. W grze to zaledwie niewielki plac.

Times Square- kolejne miejsce o nazwie pochodzącej na cześć gazety The Times. W grze bardzo, bardzo dobrze oddane, nawet skala się zgadza. Jestem zachwycony detalami tego miejsca- wszystkie te neony i billboardy wyglądają oszałamiająco, zwłaszcza w nocy. Można ujrzeć kilka plakatów imitujących nasze filmy jak choćby Szybkich i Wściekłych, w grze First and Last Day:)

Madison Square Garden- choć sama hala na wydarzenia kulturalne i muzyczne jest niesamowita, budynek z zewnątrz wygląda skromnie. W grze jest nawet jeszcze bardziej oszczędny, w rzeczywistości ma więcej kolorów, plakatów i drzew dookoła. W grze stacja metra, która nosi nazwę Square Station, w rzeczywistości nazywa się Penn Station.

Empire State i Chrysler Building- te diamenty w koronie miasta Insomniac ukazał w sposób prawie idealny! Biegnąc po ścianach art deco, widząc w dole malejące samochody i widząc przez okna pokoje można dostać wytrzeszczu oczu! Brawo!

MetLife- siedziba jednego z największych przedsiębiorstw ubezpieczających i inwestycyjnych, tu zastąpiona Colexco. Marvelowskim odpowiednikiem Google lub Apple.

Siedziba Narodów Zjednoczonych- prosty i efektowny budynek osadzony nad brzegiem East River. Zwany także "Turtle Bay". Przed gmachem stoi szereg masztów z flagami państw dla mieszkańców, którzy mogą nazwać Nowy Jork swoim domem- w grze jest odwzorowany zgodnie z rzeczywistością, lustrzane szyby odbijają pięknie Manhattan natomiast prócz flag tych z naszej rzeczywistości, łopoczą jeszcze flagi Wakandy oraz... nie to nie easter egg miłośnika Guinessa, to flaga Irlandii z komiksów Marvela gdzie Wlk. Brytania podzieliła się na stany i tak mamy flagę, na której widnieje tradycyjna harfa z Zielonej Wyspy. Ciekawostka- w komiksach Marvela Walią rządzi prawdziwy Król Artur!

Katedra Świętego Patryka- symbol irlandzkiej społeczności w mieście, piękna, neogotycka katedra stojąca przy Piątej Alei została odwzorowana wzorowo! Wygląda jakby została żywcem wyciągnięta z Assassins Creed pośród tych wszystkich nowoczesnych wieżowców. Szkoda, że nie wchodzi się do środka, bo na pewno twórcy daliby nam okazję podziwiać swój kunszt.

Rockefeller Center- zaraz naprzeciwko katedry stoi kompleks kilkunastu budynków z ikoniczną GE Building. Choć mniejsze niż w rzeczywistości, Centrum oddane jest bardzo dobrze. Kręcą tam m.in. SNL, Jimmy'ego Fallona. Z przyczyn oczywistych nie znajdziemy wielkiego sklepu Nintendo :)

Lodowisko zostało przedstawione jako mniejsze, brak również flag oraz złotej rzeźby.

Radio City Music Hall-  w skład zespołu budynków Rockefeller Center wchodzi kultowa sala muzyczna. W grze oddana jest blisko ideałowi, różni się tylko paroma metrami wielkości, ale proporcje i wygląd są zachowane.

Lincoln Center- kolejny element krajobrazu miasta przedstawiony idealnie. Prawie wszystko zostało oddane tak jak jest w rzeczywistości. W skład kilku budynków wchodzą m.in. opera i sala na koncerty muzyki klasycznej i śmigając w grze, możemy usłyszeć niekiedy jak wydobywa się muzyka.

Columbus Circle- prawie idealnie, znajduje się też w miejscu, w którym znajduje się rzeczywiście przy wejściu do Central Parku. Posąg Krzysztofa Kolumba w grze jest ciut krótszy niż w rzeczywistości. Wokół ronda zaczynają się ulice prowadzące do reszty części miasta, a budynki wokół niego to Muzeum Sztuki (ten z zygzakiem), Pomnik USS Maine (ten złoty), hotel, Time Warner Center, czyli centrum handlowo usługowe oraz Trump Tower, a grze znajdziemy z kolei Fisk Tower, czyli wieżę jednego ze złoczyńców :) 

 

Cetral Park- park ten zajmuje ogromne połacie terenu zarówno w rzeczywistości jak i w grze i przedstawione jest bardzo wiernie- nie każde drzewo czy krzaczek, ale ulokowanie, stawy, strumyki, mostki, charakterystyczne miejsca, ścieżki... można długo wymieniać. Nie będę zamieszczał wielu zdjęć z tego miejsca z gry, żeby każdy kto będzie miał okazję zagrać w Spider-Man'a, mógł się zachwycić nim sam. A będzie miał czym, bo park w rzeczywistości zajmuje obszar 341 ha i Parkerem mamy szansę zwiedzić podobne połacie terenu! Warto zaznaczyć, że Park Zoologiczny w niektórych wersjach komiksów Marvela, zostało przeniesione i w grze też tak jest. A szkoda, bo chętnie zobaczyłbym jakie easer eggi przygotowaliby twórcy:) Kilku miejsc w grze nie znajdziemy jak choćby Pomnika Balto, Budynku Dakota'y. Za to bardzo wiernie oddany mamy Belvedere Castle. Liczę, że kiedyś zobaczymy w grze Central Park ze wszystkimi jego elementami.

Bethesda Fountain w Central Park

Muzeum Guggenheima- ten budynek został odwzorowany idealnie! Muzeum sztuki współczesnej samo w sobie jest architektonicznym dziełem sztuki, znajduje się na tzw Mili Muzeów na Upper East Side .

Grand Central Station- kolejny element Nowego Jorku, który w grze został odwzorowany co do cegiełki z zewnątrz jak i wewnątrz! Sklepienie zdobi mural konstelacji gwiazd i w grze również go znajdziemy.

One Word Trade Center- w grze znajdziemy Freedom Tower, które powstało na bazie pomysłu na wieżę, który nie został wcielony w życie. Insomniac stworzyli najwyższy budynek swojego Nowego Jorku bez masztu na szczycie. Piękny, zapierający dech w piersiach widok rozpościera się przed oczami graczy, którzy jako Pajęczak wbiegną na szczyt budynku- przyznam się, że była to pierwsza rzecz, jaką zrobiłem gdy mogłem wyjść na miasto:)

Washington Square Park- wiernie oddany park, w którym możemy zobaczyć kultowe stoły do gry w szachy, z których każdy może skorzystać. Miejsce wypoczynku i relaksu z charakterystycznym łukiem postawionym przy wejściu do parku. Polecam przyjść w grze w to miejsce i posłuchać dialogów NPC.

Trinity Church- jeden z najstarszych obiektów w mieście to kolejny element w grze, który wygląda jak prawdziwy. Miejsce pochówku wielu zasłużonych nowojorczyków, także założyciela Nowego Jorku, Alexandra Hammiltona oraz wujka Bena- oba nagrobki znajdziemy w grze!

Na dokładkę wrzucam screen internauty, który znalazł ogrody z jednego z budynków Rockefeller Center i filmowego Spider-Mana Sama Raimi'ego- basen, ławeczka, widok na Katedrę św. Patryka- istna laurka!

Ja z kolei wybrałem się na polowanie by znaleźć mieszkania z kultowych seriali i filmów osadzonych w NYC- póki co mam blok w którym mieszka większość przyjaciół z serialu Przyjaciele oraz wejście do bloku Ted'a z Jak Poznałem Waszą Matkę a także remizę strażacką, w której rezydowali Pogromcy Duchów!:D

 

         


Marvel's Spider-Man, to jedna z najlepszych gier, w jakie grałem. Widać, że twórcy włożyli mnóstwo pracy i pasji w projekt. Chylę czoła przed programistami, nie wyobrażam sobie ile wysiłku kosztował ten tytuł. Dziękuję Insomniac za to, że mogłem znaleźć się w Nowym Jorku choćby wirtualnym!

Tagi: Insomniac Games Spider-Man (2018)

Oceń notkę
+ +24 -

Ekhem...Raz dwa trzy, próba podpisu.
Oceń profil
+ +20 -
Bartol-BB
Ranking: 1892 Poziom: 33
PD: 5458
REPUTACJA: 1243
Miesięcznik PSX Extreme