Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Kajetan Węsierski | 03.12.2020, 22:00

Prezentowany dziś ranking filmów jest zbiorem produkcji wojennych, które powstały na bazie rzeczywistych wydarzeń, jakie miały miejsce. Są tu te całkowicie wiernie odwzorowane oraz te, przy których twórcy zdecydowali dołożyć nieco od siebie, albo zwyczajnie zmienić pewne fakty, zastępując je bardziej barwnymi. Wszystkie je jednak warto zobaczyć, albowiem najlepsze filmy wojenne na faktach bez wątpienia zapewnią całą masę godzin świetnej rozrywki - a także nauki.

Wszyscy lubimy sobie czasem obejrzeć produkcje traktujące o wojnie – cóż przynajmniej lwia część z nas. Mamy po prostu słabość do heroizmu, a tego nie brakuje w momentach kryzysu i walki. W minionych latach powstało całe mnóstwo produkcji, które skupiają się na tej tematyce, a które po prostu warto sprawdzić. Szczególnie ciekawe zdają się te, które oparte zostało o rzeczywiste wydarzenia.

Dalsza część tekstu pod wideo

Z tego względu przygotowaliśmy dla Was zestawienie, w którym znajdziecie filmy wojenne na faktach. Jestem przekonany, że wiele osób skorzysta z listy, aby odkryć zupełnie nowe produkcje (zwłaszcza że część z nich dostępna jest dziś w serwisach streamingowych) . Koniecznie rzućcie okiem na nasz ranking filmów, a jeśli zabrakło jakiejś z Waszych ulubionych produkcji, wspomnijcie o niej w sekcji komentarzy, aby nieco uzupełnić to, co znajduje się tutaj! Przejdźmy do rzeczy!

Zobacz także:

Paltan (2018) – TOP 15 – Filmy wojenne na faktach

Bardzo ciekawa i stosunkowo świeża produkcja pokazująca nam obraz wojny, która toczyła się w Indiach, na granicy Sikkim. Warto dodać, że film został bardzo mocno doceniony przez Ministerstwo Obrony Indii, które potwierdziło, iż wydarzenia przedstawione na ekranie rzeczywiście odpowiadają tym, które miały miejsce podczas krwawej bitwy.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Jiseul (2012) – TOP 14 – Filmy wojenne na faktach

Historia w tej produkcji rzuca nas do roku 1948, na wyspę Czedżu, która jest świeżo po komunistycznym powstaniu. Mieszkańcy zmuszeni są do porzucenia dobytku i ucieczki, ale nie wszyscy chcą się na to zgodzić i postanawiają zebrać niezbędne zapasy, a następnie zamieszkać w jaskini. Filmowa zabawa w kotka i myszkę.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Opór (2008) – TOP 13 – Filmy wojenne na faktach

Kolejna pozycja na liście to film sprzed ponad dekady, w którym pierwsze skrzypce grają Jamie Bell, Daniel Craig i Liev Schreiber – trójką wcielają się w braci Bielskich. Dzieło w reżyserii Edwarda Zwicka skupia się na ukrywaniu w lasach, gdzie więzi społeczne i człowieczeństwo wchodzą na zupełnie nowy, nieznany wcześniej poziom.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

O jeden most za daleko (1977) – TOP 12 – Filmy wojenna na faktach

Prawdziwy klasyk, ale tylko dla najwytrwalszych fanów gatunku! Po pierwsze, produkcja zdążyła się już nieco zestarzeć, a po drugie jest stosunkowo długa (warto zarezerwować sobie przynajmniej trzy godziny). Czego by jednak nie napisać, Richard Attenborough genialnie przedstawił tu operację Market Garden, a zdobyte nagrody były w pełni zasłużone.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Sand Castle (2017) – TOP 11 – Filmy wojenne na faktach

Film Netflixa przedstawia nam jedną z głośnych misji w Iraku, gdzie oddział żołnierzy został wysłany, aby przywrócić dostęp do bieżącej wody. Niestety zadanie okazuje się nie tak łatwe, jak początkowo zakładano. Warto nadmienić świetną obsadę aktorską, albowiem na ekranie możemy oglądać Henry’ego Cavilla, Logana Marshalla-Greena, czy Nicholasa Houlta.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Midway (2019) – TOP 10 – Filmy wojenne na faktach

Najnowsza produkcja na liście skupia się na żołnierzach amerykańskiej marynarki, którzy dzielnie bronili swojej bazy, tytułowego Midway, przed ekspansją Japonii. Gdyby Kraj Kwitnącej Wiśni zdołał ją podbić, można by mówić o panowaniu nad całym Pacyfikiem, co bezpowrotnie odmieniłoby losy całej II Wojny Światowej. Dzieło ukazuje heroizm w najczystszej postaci!

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Sprawa Moranta (1980) – TOP 9 – Filmy wojenne na faktach

Genialny dramat w reżyserii Bruce’a Beresforda, który doczekał się całej masy znaczących nagród – w tym Złotej Palmy. Historia skupia się na zwołaniu przez Brytyjczyków sądu wojennego, podczas którego podejmują próbę odtworzenia mordu na jeńcach, o który oskarża się australijskich żołnierzy. Twórca w niezwykle zgrabny sposób podszedł do tematyki, o której Wielka Brytania chciałaby zapomnieć.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Oblężenie Jadotville (2016) – TOP 8 – Filmy wojenne na faktach

Historia przedstawiona w tym filmie skupia się na pewnym komendancie z Irlandii (w znakomitej roli Jamie Dornan), który w Kongo staje naprzeciw wojsk Francji oraz Belgii. Rekonstrukcja wydarzeń z 1961 roku przedstawia nam próbę pokonania przez wojska irlandzkie oddziału Quinlana, co jest zadaniem niebywale trudnym. 

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Ofiary Wojny (1989) – TOP 6 – Filmy wojenne na faktach

Wojna w Wietnamie prowadziła do wielu skrzywień – jednym z takich jest przykład przedstawiony w filmie Briana De Palmy, gdzie grupa żołnierzy decyduje się porwać i torturować młodą Wietnamkę. Gdy jeden z nich sprzeciwia się takim działaniom i musi zmagać się z trudnym wyborem – lojalność czy moralność.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Pianista (2002) – TOP 5 – Filmy wojenne na faktach

Wspaniały film biograficzny od Romana Polańskiego doczekał się całej masy nagród – w tym aż trzech Oscarów. I trzeba przyznać, że w pełni zasłużenie. Choć w samej produkcji nie widzimy bynajmniej wielu starć i bitew, to obraz Warszawy okupowanej podczas II Wojny Światowej jest tutaj niebywale poruszający. Historia Władysława Szpilmana potrafi chwycić za serce i rozkleić nawet największych twardzieli.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Szeregowiec Ryan (1998) – TOP 4 – Filmy wojenna na faktach

Choć produkcja ta nie jest bynajmniej całkowicie oparta na faktach, to opowiada w pewnym sensie rzeczywistą historię o żołnierzu imieniem Fritz Niland. Ten był ogromną inspiracją dla Stevena Spielberga, który chciał przekazać to, co miało miejsce, przy pomocny różnych zabiegów stylistycznych, dodającym barw niektórym sytuacjom. Nie mogłem jednak o nim nie wspomnieć.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Wielka Czerwona Jedynka (1980) – TOP 3 – Filmy wojenne na faktach

Podium otwiera genialny i niezwykle głośny film od Samuela Fullera. Gdy po zakończeniu I Wojny Światowej, niczego nieświadomy żołnierz zabija proszącego o darowanie życia Niemca, uruchamia łańcuch wydarzeń, które będą miały ogromne konsekwencje w przyszłości. Sami przekonacie się, o jak dużych skutkach mowa.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Cienka czerwona linia (1998) – TOP 2 – Filmy wojenne na faktach

Film z 1998 roku stanowi ekranizację kultowej powieści Jamesa Jonesa pod tym samym tytułem, która w gruncie rzeczy nie jest stuprocentowo oparta na faktach. Przypadek „The Thin Red Line” zdaje się bliźniaczy z „Szeregowcem Ryanem”, albowiem tak tam, jak i tu, choć nie brakuje rzeczywistych wydarzeń, to ciężko mówić o całkowitym przełożeniu tego, co miało miejsce.

Filmy wojenne na faktach – TOP 15 (Netflix i inne)

Filmy wojenne na faktach – Podsumowanie

Powyższy ranking filmów to aż piętnaście pozycji, które opowiadały o wojnie niezwykle realnie – opierając się o prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce. Czasem dosłownie, innym razem dodając nieco od siebie. Zawsze jednak w ostatecznym rozrachunku wychodziło coś, na co zdecydowanie warto poświęcić swój czas, będąc fanem tego typu produkcji.

Zestawienie zawierające najlepsze filmy wojenne na faktach jest oczywiście nieco subiektywne. Nie sposób całkowicie wyzbyć się tego typu opinii, ale jeśli powyższej zabrakło jakiejś pozycji, którą Wy lubicie, koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy. Jestem przekonany, że jest jeszcze przynajmniej kilka filmów, które spokojnie można by tu wepchnąć!

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper