Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 13.01.2021
Filmy religijne na faktach – TOP 10
1054V

Filmy religijne na faktach – TOP 10

W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy najlepsze filmy religijne na faktach, jakie można obecnie obejrzeć. Jest to tematyka niezwykle niszowa, ale jak pokazuje kilka poniższych pozycji, nie ma problemu, aby stworzyć wartą sprawdzenia produkcję opartą właśnie o te wartości. Koniecznie rzućcie okiem na ranking, albowiem jeśli jesteście zainteresowani tematem, bez wątpienia znajdziecie coś dla siebie.

Dzisiejszy ranking filmów będzie nieco inny od pozostałych. Prawdopodobnie może wywoływać sporo kontrowersji, dlatego już na wstępie chciałbym prosić, aby nie toczyć w komentarzach wojen związanych z wyznaniem, sytuacją Kościoła Katolickiego w Polsce oraz tego typu aspektami. Kulturalne wymiany zdań są oczywiście na miejscu, ale bez przekraczania granic dobrego smaku.  Zestawienie jest bowiem kierowane głównie do osób otwartych wyznaniowo oraz tych, które identyfikują się z religią chrześcijańską.

Na liście poniżej znalazło się bowiem dziesięć filmów religijnych na faktach, które zdecydowanie warto sprawdzić. Większość niesie ze sobą oczywiście znacznie więcej przekazu, niż tylko kwestie wiary, ale w dużej mierze na niej bazuje. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – od dokumentów przez dramaty biograficzne.

Jeśli natomiast macie swój ulubiony film religijny bazujący na prawdziwej historii, który nie znalazł się w poniższym zestawieniu, koniecznie wspomnijcie o nim w sekcji komentarzy. Jestem bardzo ciekaw, co jeszcze intrygującego można znaleźć w tym temacie i jakie pozycja są Waszymi ulubionymi, jeśli chodzi o ten temat.

Summer Snow (2014) – TOP 10 – Filmy religijne na faktach

Zestawienie otwiera film stworzony przez parę reżyserów – Jeremy’ego oraz Kendrę White. Dramat opowiada nam historię Hallie Benson – bardzo młodej dziewczynki o ogromnym sercu. To wręcz podręcznikowy przykład produkcji, po której prawdopodobnie po prostu poczujemy się dobrze. Oczywiście ogromną rolę odgrywa tu sama wiara – często wręcz skrajnie silna – co może odrzucać wielu potencjalnych widzów.

Summer Snow – Filmy religijne na faktach

Father of Lights (2012) – TOP 9 – Filmy religijne na faktach

Darren Wilson słynie ze swoich dokumentów na temat wiary (o innych przeczytacie jeszcze w tym zestawieniu) i spory wpływ na jego sławę miał właśnie „Ojciec Świateł”. Filmowiec udaje się w podróż po świecie, aby być świadkiem wielu duchowych spotkań na całym globie – wszystko to celem odkrycia prawdziwej natury Boga oraz charakteru i motywacji, którymi mógłby się kierować w swoich działaniach.

Father of Lights – Filmy religijne na faktach

Undaunted... The Early Life of Josh McDowelle – TOP 8 – Filmy religijne na faktach

W dramacie biograficznym od Cristobala Kusena obserwujemy historię życia tytułowego Josha McDowella. Mężczyzna miał na swojej drodze wiele przeszkód i musiał zmagać się z ogromnymi problemami już od najmłodszych lat. Jego rodzice pili bardzo dużo i popadli w alkoholizm, a on sam niejednokrotnie był wykorzystywany seksualnie. Na końcu jednak znalazł ukojenie w Chrystusie, który pomógł mu wszystko zrozumieć.

Undaunted... The Early Life of Josh McDowelle – Filmy religijne na faktach

Sprawa Chrystusa (2017) – TOP 7 – Filmy religijne na faktach

Najnowsza pozycja w zestawieniu, ale zdecydowanie warto poświęcić na nią nieco swojego czasu. Biografia od Jona Gunna przedstawia nam historię pewnego dziennikarza, który od zawsze opisywał siebie jako zadeklarowanego ateistę – sprawa zmieniła się jednak w momencie, gdy jego żona przeszła na chrześcijaństwo. Skłania go to do rozpoczęcia dochodzenia w kwestii Boga, które doprowadzi do zaskakujących wniosków.

Sprawa Chrystusa – Filmy religijne na faktach

Szaleńcza miłość (2010) – TOP 6 – Filmy religijne na faktach

Jak wspomniałem – na liście znalazło się jeszcze jedno miejsce dla dokumentu od Darrena Wilsona i tym razem temat jest bardzo podobny. Mężczyzna wybrał się w podróż do najbardziej enigmatycznych duchowych miejsc na planecie, aby zbadać skalę Bożej miłości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania w kwestii wiary.

Szaleńcza miłość – Filmy religijne na faktach

Finger of God (2007) – TOP 5 – Filmy religijne na faktach

Raz jeszcze dokument i ponownie znakomity Darren Wilson. Tym razem dokument ma formę zbioru wywiadów z osobami, które twierdzą, iż doświadczyły w życiu prawdziwych boskich cudów. Poznajemy historię ludzi oraz sytuacje, w których byli pozornie bez wyjścia, a jednak, dzięki wierze, udało im się wydostać z sideł życia. Warto poświęcić 2 godziny na seans.

Finger of God – Filmy religijne na faktach

A Greater Yes: The Story of Amy Newhouse (2009) – TOP 4 – Filmy religijne na faktach

Bardzo blisko czołowej trójki uplasowała się piękna pozycja od Bradleya Dorseya z 2009 roku. Film opowiada historię nastoletniej Amy Newhouse, która musiała mierzyć się z bardzo poważnym i groźnym nowotworem. Dziewczyna stara się jednak udowodnić w dramacie, że jej wiara w Boga jest znacznie silniejsza niż jakakolwiek ludzka choroba. Cudowna opowieść o wytrwałości i tym, jak silny może być związek z religią.

A Greater Yes: The Story of Amy Newhouse – Filmy religijne na faktach

Z miłości do Joey (2016) – TOP 3 – Filmy religijne na faktach

Na najniższym stopniu podium znalazła się niezwykle poruszająca historia życia Joey Feek, która przez bardzo długi czas zmagała się z nowotworem. Gwarantuję, że w trakcie seansu będziecie się dziwić, śmiać, a nawet płakać. Piękna opowieść o próbie prowadzenia normalnego życia oraz tym, jak wiele sił może dać zwykłemu człowiekowi wiara w Boga i jego nieskończone możliwości. Zdecydowanie warto obejrzeć.

Z miłości do Joey – Filmy religijne na faktach

Cuda z nieba (2016) – TOP 2 – Filmy religijne na faktach

Piękny film biograficzny wyreżyserowany przez Patricię Riggen to ekranizacja cudownej historii rodziny Beam. Oglądamy losy Anny, młodej dziewczynki, która wręcz z dnia na dzień zostaje poinformowana o nieuleczalnej i niezwykle rzadkiej chorobie. Ta jednak pewnego razu, pod wpływem wypadku, znika. Sytuacja zaintrygowała lekarzy na całym świecie, którzy nie byli w stanie stwierdzić, jak do tego doszło.

Cuda z nieba – Filmy religijne na faktach

Pasja (2004) – TOP 1 – Filmy religijne na faktach

Bez wątpienia najgłośniejszy film religijny i przy tym jedna z najbardziej znanych produkcji popularnego reżysera, Mela Gibsona. Historia przedstawia nam 12 ostatnich godzin życia Jezusa z Nazaretu, wraz z ukrzyżowaniem, wskutek którego ten odszedł. Pozycja obowiązkowa dla każdego chrześcijanina, albowiem z ogromnym szacunkiem obrazuje to, co doskonale znane jest choćby z Pisma Świętego.

Pasja – Filmy religijne na faktach

Filmy religijne na faktach – Podsumowanie

I tak właśnie przebrnęliśmy przez dziesięć pozycji naszego rankingu. Mam nadzieję, że znaleźliście wśród nich przynajmniej jedną pozycję, którą postanowicie obejrzeć, aby umilić sobie jeden ze styczniowych wieczorów. Warto tu bowiem zaznaczyć, że duża część z nich bez problemu wprawia w pozytywny nastrój – dopóki oczywiście sama religia nie jest dla nas synonimem kontrowersji.

Zestawienie najlepszych filmów religijnych na faktach miało oczywiście dziesięć miejsc, a osobiście nie wątpię, że może być ich więcej. Z tego względu raz jeszcze przypomnę, aby znając film, który nie znalazł się na żadnej z powyższych pozycji, wspomnieć o nim w komentarzach – bardzo chętnie sam taki nadrobię, a i będzie to stanowiło ciekawe uzupełnienie zestawienia.

Tagi: filmy religijne ranking religia