Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 10.11.2020
Najlepsze gry MMORPG. TOP 10 – ranking gier MMORPG
1993V

Najlepsze gry MMORPG. TOP 10 – ranking gier MMORPG

Gier RPG w konwencji wieloosobowej jest dziś całe zatrzęsienie, więc bardzo łatwo można zbłądzić w ogromnym natłoku tego typu produkcji. Aby nieco pomóc Wam się w tym odnaleźć, przygotowaliśmy zestawienie zawierające najlepsze gry MMORPG, w jakie możecie obecnie zagrać. Choć oczywiście tytułów można znaleźć znacznie więcej, to wszystkie poniższe doskonale sprawdzą się, jako początek przygody z gatunkiem. Mamy nadzieję, że nasz ranking gier MMORPG trafi zarówno do tych nowych, jak i bardziej doświadczonych graczy!

Dziesiątki tytułów, setki przyjaźni, tysiące godzin, i miliony starć. Wszystko to w jednym gatunku gier, który zna każdy z nas. Chyba wszyscy mieli swego czasu okazję spędzić przynajmniej moment w rozbudowanych projektach RPG multiplayer. I nie ma w tym nic dziwnego, od lat podobne pozycje cieszą się rosnącym zainteresowaniem. A najlepsze gry MMORPG potrafią wręcz od siebie uzależnić.

Bardzo łatwo można jednak zbłądzić i trafić na projekty, które zrażą osoby, chcące wsiąknąć w klimat tego typu przygód w Sieci. Przygotowaliśmy więc dla Was ranking gier MMORPG, który świetnie sprawdzi się, jeśli szukacie czegoś na start. Oczywiście poniższe zestawienie zawiera tytuły mniej i bardziej wymagające dla nowych graczy, ale wszystkie oferują coś wyjątkowego i zapewniają długie godziny rozrywki.

Zapraszamy więc do lektury i koniecznie napiszcie w sekcji komentarzy, z jakimi pozycjami Wy najdłużej obcowaliście, jeśli chodzi o opisywany gatunek. Na pewno są projekty, które nie zmieściły się w „dziesiątce” – koniecznie dorzućcie je i napiszcie, dlaczego Waszym zdaniem powinny się tu znaleźć!

Black Desert Online (2014) – TOP 10 – Najlepsze gry MMORPG

Jeśli lubicie podgatunek high fantasy, to w tytule otwierającym nasze zestawienie powinniście odnaleźć się bez najmniejszego kłopotu. Koreańska produkcja rzuca graczy w sam środek wielkiego konfliktu pomiędzy Republiką Calpheonu i Królewstwem Valencii. Walka toczy się o panowanie nad tytułową Czarną Pustynią, na której terenie znajdują się ogromne złoża Czarnych Kamieni – bardzo cennego, magicznego kruszcu. Jako nowi członkowie wybranego stronnictwa pomagamy w przejęciu kontroli nad rzeczonym miejscem.

Black Desert Online - najlepsze gry mmorpg

Eve Online (2003) – TOP 9 – Najlepsze gry MMORPG

Dalej w kolejce mamy ciekawy projekt, który opracowany został początkowo przez islandzkie studio Crowd Control Productions. Akcja zabawy rozgrywa się w kosmosie, gdzie zostajemy wrzuceni po tym, jak stworzymy naszego bohatera w edytorze postaci (który nawet dziś robi spore wrażenie). Dzięki umiejscowieniu w galaktycznych bezkresach, dostajemy ogrom kosmitów, więc liczba ras sprawia, że jest w czym przebierać. Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów gatunku science-fiction oraz zdobywania kolejnych umiejętności.

Eve Online - najlepsze gry mmorpg

ArcheAge (2014) – TOP 8 – Najlepsze gry MMORPG

Stosunkowo świeża (na tle zestawienia) produkcja od koreańskich twórców z XL Games. Gra osadzona została w alternatywnej, średniowiecznej rzeczywistości, gdzie nie brakuje magii i szeroko pojętych elementów rodem z powieści fantasy. Na początku tworzymy postać, a następnie dołączamy do jednej z czterech ras, aby umiejscowić się w jednym ze stronnictw walczących o władzę nad baśniowym światem. Co warto zaznaczyć, gra oferuje nam wybór jednej z ponad 120 ścieżek rozwoju bohatera!

ArcheAge - najlepsze gry mmorpg

Final Fantasy XIV: Online (2013) – TOP 7 – Najlepsze gry MMORPG

Choć początkowo dało się słyszeć sporo głosów niezadowolenia, to z perspektywy czasu mam wrażenie, że decyzja o ponownym przeniesieniu świata Final Fantasy w realia założeń znanych z MMORPG była strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu raz za razem pojawiają się kolejne dodatki, a najwięksi fani od kilku lat przesiadują na serwerach, gdzie nawet dziś ciężko się nudzić. Genialna produkcja i niebywale udana próba stworzenia nowego hitu RPG w formule online.

Final Fantasy XIV: Online - najlepsze gry mmorpg

The Elder Scrolls Online (2014) – TOP 6 – Najlepsze gry MMORPG

Każdego miesiąca, gdy tylko wraca temat oczekiwania na kontynuację serii The Elder Scrolls, pojawiają się zarzuty wymierzone w ciekawe MMORPG od Bethsedy, że to przez nie wciąż nie dostaliśmy TES VI. Cóż, na pewno coś w tym jest. Prawdą jest jednak także to, że opisywana gra z 2014 roku to bardzo udany przedstawiciel gatunku i pierwsza tak głośna marka od czasów Guild Wars 2 (o którym jeszcze wspomnę). Wystarczy przejrzeć choćby listę dodatków, których twórcy przygotowują całe zatrzęsienie. To najlepiej dowodzi, jak dużym sukcesem jest ta pozycja.

The Elder Scrolls Online - najlepsze gry mmorpg

Runescape (2001) – TOP 5 – Najlepsze gry MMORPG

To jeden z tych tytułów, w które grało się na Informatyce, gdy prezentacje w PowerPoincie udało się skończyć przed czasem. Świetna i niezwykle nostalgiczna (dla mnie) gra, stawiająca na ogromną prostotę. Próżno wchodzić do tego świata w poszukiwaniu zagmatwanej fabuły, imponującej grafiki, czy niezwykle ciężkich aspektów rozwoju. Wszystko jest wręcz banalne i sprawdzi się idealnie, jeśli zamierzacie stawiać pierwsze kroki w świecie MMORPG nastawionym na fantastykę. Warto przypomnieć, że zaledwie w ubiegłym miesiącu projekt pojawił się na platformie Steam.

Runescape - najlepsze gry mmorpg

Neverwinter (2013) – TOP 4 – Najlepsze gry MMORPG

Kolejne high fantasy na liście, ale tym razem produkcji kalifornijskiego Cryptic Studios. Pamiętam premierę gry i ogromny szał, jaki wywoływała wśród społeczności fanów MMORPG. Dość powiedzieć, że przewijało się sporo głosów o tym, iż szykuje się „następca WOW’a” (choć ile razy już to słyszeliśmy...). Ostatecznie gra okazała się po prostu bardzo dobrym przedstawicielem gatunku, który cały czas ma swoją wierną niszę. Nie mogę nie wspomnieć o tym, że całość została przygotowana w oparciu o papierowy pierwowzór – uniwersum Forgotten Realms.

Neverwinter - najlepsze gry mmorpg

Star Wars: The Old Republic (2011) – TOP 3 – Najlepsze gry MMORPG

Gry z serii Star Wars: Knights of The Old Republic były ogromnym hitem – nie tylko wśród fanów filmowego uniwersum. Nie jestem więc zaskoczony fenomenem duchowego spadkobiercy cyklu, którego zdecydowano się stworzyć w formule MMORPG. Motyw spotykania się z innymi graczami w świecie Gwiezdnych Wojen był genialnym pomysłem ze strony BioWare i jedną z najlepszych rzeczy, jakie dostaliśmy w ostatnich kilkunastu latach od Electronic Arts. Jeśli jesteś fanem, a nie miałeś okazji grać – koniecznie nadrób zaległości, bo warto!

Star Wars: The Old Republic - najlepsze gry mmorpg

Guild Wars 2  (2012) – TOP 2 – Najlepsze gry MMORPG

Mówiłem, że wspomnę jeszcze o sequelu popularnego MMORPG od ArenaNet? Oczywiście tytułu tego nie może zabraknąć absolutnie w żadnym zestawieniu, w którym przewijają się masowe RPG online. Świetną zagrywką ze strony twórców było w tym przypadku odejście od miesięcznego abonamentu na rzecz jednorazowej opłaty wstępnej. Był to jeden z tych tytułów, które pokazały siłę mikropłatności. Ogromna kraina, którą oddano w nasze ręce, robiła niesamowite wrażenie, a możliwość jej przemierzania i pojedynkowania się z potworami oraz innymi graczami, dodawała wszystkiemu cudownego polotu. Zdecydowanie czołówka, jeśli chodzi o MMORPG.

Guild Wars 2 - najlepsze gry mmorpg

World of Warcraft (2004) – TOP 1 – Najlepsze gry MMORPG

Trzeba oddać królowi to, co królewskie. Na pierwszym miejscu nie mogła znaleźć się żadna inna gra, albowiem nie było tytułu przed WOW’em, ani po nim, który dorównałby mu pod względem grywalności. Największy hit od Blizzarda i jednocześnie projekt, z którym na pewnym etapie życia większość graczy miała mniejszą lub większą styczność. Wydaje mi się, że na temat World of Warcraft powiedziano i napisano już wszystko, więc chyba nie ma sensu się rozwodzić. Jeśli chcecie po prostu najlepsze MMORPG, to podałem Wam je na tacy.

World of Warcraft - najlepsze gry mmorpg

Najlepsze gry MMORPG – Podsumowanie

Powyższe zestawienie to z jednej strony aż 10 najlepszych gier MMORPG, a z drugiej zaledwie. Oczywiście tytułów tego typu jest dziś na pęczki, a wielu wydawców widzi w tym sposób na długotrwały zarobek. Czego by nie mówić, dobrze rozwijane projekty potrafią się utrzymywać latami, co najlepiej udowadniają daty premier przedstawionych wyżej tytułów.

Mam nadzieję, że ranking gier MMORPG pozwoli Wam znaleźć projekt odpowiedni dla siebie i taki, przy którym nie będziecie żałować setek godzin na serwerach. Jeśli już się bowiem wciągniecie, ciężko będzie się wyplątać. Wybierzcie mądrze, a czeka Was naprawdę solidna dawka przygód, walk i cudownie spędzonego czasu.

Tagi: gry mmorpg Online ranking